Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł prof. Józef Duda, były burmistrz Wieliczki i honorowy obywatel swojego, górniczego miasta

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Prof. Józef Duda, były burmistrz Wieliczki zmarł 31 stycznia 2024 roku
Prof. Józef Duda, były burmistrz Wieliczki zmarł 31 stycznia 2024 roku gmina Wieliczka
Nie żyje prof. Józef Duda, były burmistrz Wieliczki, piastujący tę funkcję przez 14 lat, były radny powiatu wielickiego i profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ale również mąż, ojciec, dziadek i przyjaciel wielu wieliczan. Ceniony człowiek i samorządowiec, przed kilkoma miesiącami otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka. Zmarł w środę, 31 stycznia 2024 roku, w wielu 68 lat. Ostatnio bardzo ciężko chorował.

Pogrzeb prof. Józefa Dudy będzie w sobotę, 3 lutego. O godz. 13 będzie msza żałobna w kościele pw. Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich w gminie Wieliczka. Po mszy Zmarły zostanie odprowadzony i pochowany na miejscowym cmentarzu.

- Uroczystości nadania Honorowego Obywatelstwa, która miała miejsce 24 września 2023 roku - jak powiedział wtedy mój Józio - była jego pożegnaniem z Wieliczką i wieliczanami - mówi nam pogrążona w bólu Jadwiga Duda, żona zmarłego Burmistrza.

Gdy rozmawialiśmy z nim po wręczeniu tytułu Honorowego Obywatela we wrześniu 2023 roku był już bardzo chory. Za uznanie i tę formą docenienia jego działalności dziękował całemu samorządowi.

- Gdy Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu mi tytułu, to przychodziły do mnie e-maile, rozdzwoniły się telefony pełne emocji z gratulacjami i życzeniami. To było bardzo budujące. Po prostu widzę, że nie zapomniano o mnie - powiedział nam wtedy Józef Duda. I wspominał trudne decyzje, wielką katastrofę poprzeczni Mina w wielickiej kopalni i szukanie sposobów na zabezpieczenie wycieku.

Zdobywając uznanie i tytuł Honorowego Obywatela za swoją służbę publiczną, którą rozpoczął tworząc podwaliny lokalnego samorządu terytorialnego usłyszał od urzędującego burmistrza Artura Kozioła, że był "najwspanialszym burmistrzem okresu przemian, który podjął się przeprowadzić to miasto z trudnych czasów komunizmu do wolnej Polski".

Prof. Józef Duda najpierw pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie a ostatnio w AGH na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. To wieloletni samorządowiec. Burmistrzem był 14 lat (w latach 1992 - 2006). Wcześniej został radnym miejskim i pierwszym przewodniczącym Rady Miejskiej w Wieliczce. W latach 2010-2018 był radnym powiatu wielickiego, pełnił funkcję przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.

Był też Honorowym Członkiem Stowarzyszenia "Klub Przyjaciół Wieliczki", należał do niego od 1997 r. To stowarzyszenie, którego prezesem jest jego żona Jadwiga Duda. To miejsce, w którym wspominane są m.in. wszystkie osoby zasłużone dla Wieliczki.

Mieszkańcy Wieliczki wciąż pamiętają o swoim Burmistrzu. Pojawiają się kolejne informacje o śmierci i wyrazy żalu. Obecny szef gminy Artur Kozioł wspomina swojego poprzednika z wielkim szacunkiem.

- Czas pożegnań jest zawsze najtrudniejszy i nigdy nie jesteśmy na niego gotowi… Dziękuję za Twoją pracę i zaangażowanie dla mieszkańców Miasta i Gminy Wieliczka... Żegnaj Józefie… Do zobaczenia...- napisał w mediach społecznościowych burmistrz Artur Kozioł.

A wręczając przed kilkoma miesiącami tytuł Honorowym Obywatelem Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka mówił, że te honory to "dowód wdzięczności oraz uznanie szczególnych zasług dla rozwoju samorządu, a także za osobisty wkład w historię i rozkwit miasta".

Szef Wieliczki odwiedził byłego burmistrza w szpitalu w miniony piątek. Nie porozmawiali, prof. Duda był bardzo słaby, spał.

- Odszedł chyba spełniony. Miał trzy ważne marzenia. Jedno to Wieliczka, naszym miastem i gminą do końca się interesował. Czytał w internecie, rozmawiał ze znajomymi o tym jak Wieliczka się rozwija. Sam się do jej rozwoju przyczynił i został za to doceniony poprzez nadanie tytułu Honorowego Obywatela. Drugie marzenie to praca naukowa i to także udało mu się zrealizować, dwa lata temu uzyskał tytuł profesora AGH. A trzecie bardzo ważne, to rodzina: żona, dzieci, wnuki, którymi tak bardzo się cieszył - wspomina burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Pogrzeb prof. Józefa Dudy będzie w sobotę, 3 lutego, a dodatkowo msza za Zmarłego będzie jeszcze we wtorek, 6 lutego 2024 r. o godz. 15.

Pogrzeb ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Pierwszy dzień modlitw

Modlitewne pożegnanie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w R...

W Polsce przybywa uchodźców z Ukrainy

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski