Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy, rodzice uczniów i kupcy przeciw zamykaniu ulic w centrum

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
ZIKiT
Komunikacja. Aktywiści przygotowują ogólnomiejski protest. Zamierzają rozwiesić w mieście plakaty zachęcające do udziału w konsultacjach.

Projekt zmian w organizacji ruchu w centrum (patrz ramka) wywołał ogromne zainteresowanie i emocje wśród krakowian. Największe obawy są w dzielnicach sąsiadujących ze Starym Miastem i Kazimierzem, takich jak Grzegórzki, Zwierzyniec, Stare Podgórze, Krowodrza, Dębniki.

Teraz mieszkańcy centrum narzekają na brak miejsc postojowych po swoimi domami, szczególnie w weekendy, kiedy nie obowiązuje strefa parkowania. Plan jest taki, aby na większości ulic w Śródmieściu (na mapie zaznaczono je zielonymi liniami) mogli parkować tylko mieszkańcy i osoby, które wykupią całomiesięczne identyfikatory za 250 zł.

- Jesteśmy przekonani, że w takiej sytuacji problem przeniesie się do sąsiednich dzielnic. Będziemy protestować, bo uważamy, że to zła propozycja - mówi Michał Łenczyński ze Starego Podgórza.

Zaniepokojeni są też radni z dzielnic wokół ścisłego centrum. - Skończy się protestami mieszkańców i wnioskami o to, aby na ich ulicach też wprowadzić ograniczenia ruchu, takie jak na Starym Mieście - przyznaje Małgorzata Ciemięga, przewodnicząca Rady Dzielnicy II Grzegórzki.

Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT) podkreślają, że to na razie tylko pomysł, który będzie konsultowany z mieszkańcami. Nie ustalono jednak jeszcze, kiedy i gdzie odbędą się takie spotkania - ZIKiT ma o nich poinformować. Uwagi można na razie wysyłać e-mailem na adres: [email protected].

Obawiają się skansenu

O tym, jak wielu jest przeciwników proponowanych zmian, przekonują liczne wpisy na internetowych forach. Mieszkańcy już skrzykują się w sieci do ogólnomiejskiego protestu.

- Przygotujemy plakaty z informacją o proteście i z zachętą do udziału w konsultacjach. Chcielibyśmy, aby wisiały one w każdym sklepie na terenie objętym planowanymi zmianami - zapowiada Michał Łenczyński. To jeden z liderów protestu przeciwko zmianom w organizacji ruchu, jakie wprowadzono w zeszłym roku w rejonie ul. Kalwaryjskiej (m.in. separatory oddzielające torowisko od jezdni, redukcja miejsc postojowych).

- Wtedy wspierali nas przedstawiciele innych dzielnic, teraz możemy im pomóc, mając doświadczenia z ul. Kalwaryjskiej. Niestety, w Podgórzu najwięcej osób na spotkania przychodziło już po fakcie. Teraz będziemy wszystkich zachęcać, aby licznie stawiali się na pierwszych konsultacjach - mówi Łenczyński.

Protestować zamierzają też kupcy. - Ta propozycja jest przerażająca, to jakaś masakra. Bez zapewnienia odpowiedniego dojazdu przedsiębiorcy, restauratorzy nie będą mogli normalnie funkcjonować. Nie róbmy z centrum skansenu. Skończy się tak, że na obiad albo po żarówkę trzeba będzie jeździć do centrum, ale handlowego na obrzeżach Krakowa, gdzie jest parking za darmo - komentuje Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Zaznacza, że proponowane ograniczenia uderzają przede wszystkim w rodzimych przedsiębiorców, którzy dominują w centrum.

Zdaniem prezesa Kongregacji Kupieckiej najpierw urzędnicy powinni przeprowadzać konsultacje z mieszkańcami i kupcami, a później na ich podstawie tworzyć koncepcje zmian. - To nie jest tak, że nie jesteśmy ugodowi. Ale nie możemy się zgodzić na to, że ktoś zza biurka coś sobie wymyśli i mamy się do tego dostosować - dodaje prezes Wiesław Jopek.

Jak dojechać do szkoły?

Zmiany mają być ulgą dla mieszkańców Starego Miasta i Kazimierza. - Na podstawie zgłoszeń mieszkańców już wcześniej wnioskowaliśmy o rozszerzenie strefy ograniczonego ruchu w tym rejonie. Propozycja przedstawiona przez ZIKiT wpisuje się w to, ale zaproponowane zmiany powinny być dodatkowo skonsultowane z mieszkańcami poszczególnych ulic - komentuje Tomasz Daros, przewodniczący Dzielnicy I Stare Miasto.

Do protestów szykują się też rodzice dzieci, które uczą się w szkołach znajdujących się na ulicach, gdzie zaplanowano ograniczenia w ruchu. Tak jest choćby w przypadku Katolickich Szkół im. Świętej Rodziny z Nazaretu z ul. Pędzichów, w której uczy się około 700 dzieci, w tym ponad 300 dzieci chodzi do szkoły podstawowej.

- Mamy głównie uczniów, których rodzice dowożą samochodami spoza Krakowa. Nie wyobrażają sobie, aby uniemożliwić im dojazd - przyznaje ks. Krzysztof Wilk, dyrektor Katolickiego Centrum Edukacyjnego im. Świętej Rodziny z Nazaretu. W siedzibie szkoły przy ul. Pędzichów jest dziedziniec, gdzie rodzice mogą dowieźć dzieci. Zakaz wjazdu na tę ulicę spowodowałby, że musieliby szukać wolnego miejsca parkingowego w oddali, na ulicach dopuszczonych do ogólnego ruchu i doprowadzać dzieci. Ksiądz dyr. Krzysztof Wilk zwraca jednak uwagę, że w pobliżu nie ma parkingu, a w związku z ograniczeniami na pewno byłoby dużo trudniej znaleźć miejsce na ulicach, które miałyby być ogólnodostępne. Zamiast uspokojenia ruchu mogłoby się więc skończyć tym, że wiele aut krążyłoby po ul. Szlak czy Długiej.

Zachęty, a nie kary

Ograniczenia ruchu w centrum to praktyka już stosowana w wielu miastach Europy. - Realnie zmiany mogłyby zostać wprowadzone jesienią 2017 roku, po konsultacjach z mieszkańcami, radnymi i przedsiębiorcami - mówi Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT.

W zamian urząd od jesieni tego roku proponuje polepszyć ofertę komunikacji miejskiej: częstsze kursy tramwajów (co 6 i 12 minut) i autobusów.

- Jesteśmy za poprawą oferty komunikacji zbiorowej. Róbmy jednak zachęty, a nie kary - komentuje Łenczyński. Aktywista z Podgórza zapowiada, że strona społeczna przedstawi też inne propozycje. - Czekamy na Kartę Krakowianina, która zakłada, że płacący w Krakowie podatki mają ulgi finansowe i inne udogodnienia. Mogłyby one dotyczyć wjazdu do centrum i korzystania z transportu zbiorowego - wyjaśnia.

Zmiany w układzie ulic

Ulice, które staną się jednokierunkowe:

  • 1. Długa (na odcinku do Helclów do św. Filipa)
  • 2. Św. Filipa (w stronę Warszawskiej), Krótka (w stronę Krzywej)
  • 3. Słowiańska (kierunek tylko do Krowoderskiej) i Krowoderska (od Biskupiej do Szlak)
  • 4. Pawia (jednokierunkowa już od Worcella i do Szlak), Zacisze (od Basztowej do Worcella ).
  • 5. Lubicz (od Strzeleckiej w stronę Dworca)
  • 6. Karmelicka (od alei Słowackiego do Batorego)
  • 7. Piłsudskiego (od Garncarskiej do Straszewskiego)
  • 8. Straszewskiego (do Filharmonii i dalej do Podzamcza)
  • 9. Św. Gertrudy (od Sarego do Kopernika)
  • 10. Librowszczyzna (do Wielopola)
  • 11. Sławkowska (do Rynku), Pijarska (do Sławkowskiej), Plac Szczepański i św. Tomasza (od Dunajewskiego do Sławkowskiej), Szczepańska i plac Szczepański w stronę Dunajewskiego
  • 12. Józefa (od Bożego Ciała do Wąskiej), Kupa, Jakuba i Szeroka (kierunek tylko w stronę Miodowej),
  • 13. Plac Wolnica (tylko wjazd)

Ulice w strefie złotej:

  • 14. Rynek Główny, Grodzka, Kanonicza, Mały Rynek, Szewska, Krupnicza (do Loretańskiej), Wiślna (do Gołębiej), Floriańska, Pijarska (od św. Jana do Szpitalnej), św. Jana (od Rynku do św. Marka), św. Marka (od. św. Jana do Szpitalnej

Ulice w strefie srebrnej:

  • 15. Wszystkie wewnątrz I obwodnicy, poza Franciszkańską i tymi ulicami, które są w strefie złotej

Strefy na Kazimierzu:

  • 16. Strefa złota na placu Nowym od strony Józefa i na części Estery (do Warszauera), strefa srebrna - na reszcie Estery, ulicy Izaaka (do Kupa) i na ul. Kupa do Warszauera.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski