Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy wybiorą burmistrza, a radni starostę

Redakcja
W mieście dominują już tylko plakaty Krzysztofa Świerczka i Dariusza Marczewskiego. To oni nadal zabiegają o głosy mieszkańców Fot. Magdalena Uchto
W mieście dominują już tylko plakaty Krzysztofa Świerczka i Dariusza Marczewskiego. To oni nadal zabiegają o głosy mieszkańców Fot. Magdalena Uchto
Dla niektórych ostatnie wybory samorządowe były sporą niespodzianką: dla jednych miłą, dla innych - przykrą. W dwóch gminach nadal nie wiadomo, kto będzie rządził przez kolejne cztery lata. Pod znakiem zapytania wciąż stoi skład nowego Zarządu Powiatu. Wiadomo jedynie, że karty będzie rozdawało PSL, które zdobyło najwięcej mandatów. Z kim stworzy koalicję - być może okaże się to już podczas pierwszej sesji. Liczby nie kłamią

W mieście dominują już tylko plakaty Krzysztofa Świerczka i Dariusza Marczewskiego. To oni nadal zabiegają o głosy mieszkańców Fot. Magdalena Uchto

PODSUMOWANIE. Kim są najmłodsi i najstarsi radni? Dlaczego burmistrz nie będzie mógł złożyć ślubowania na radnego powiatowego?

W tych wyborach do Rady Powiatu Miechowskiego listy zarejestrowało aż 9 ugrupowań - najwięcej spośród podkrakowskich powiatów. W sumie o miejsce w radzie walczyło 229 kandydatów w trzech okręgach.

W wyborach do Rady Powiatu najlepszy wynik uzyskało Polskie Stronnictwo Ludowe, na które zagłosowało 6169 osób, czyli ponad 30 proc. wyborców. 3447 osób (16,8 proc.) oddało głos na kandydatów "Ziemi Miechowskiej". Na podium znalazła się również "Wspólnota Samorządów", którą poparło 2734 mieszkańców powiatu, czyli 13,32 proc. Kolejne miejsca zajęły: "Samorządny Region Miechowski" (2411 głosów - 11,75 proc.), Sojusz Lewicy Demokratycznej (2390 - 11,65 proc.), Platforma Obywatelska (1603 - 7,81 proc.), Prawo i Sprawiedliwość (1445 - 7,04 proc.), "Nasza Ziemia" (201 - 0,98 proc.) oraz "Radośnie z Młodzieżą w Przyszłość" (123 - 0,6 proc.).

Największą liczbę głosów - bo 647 - uzyskał Dariusz Marczewski, który jest najmłodszym radnym. Jeśli wygra II turę wyborów na burmistrza Miechowa, jego miejsce w radzie zajmie 27-letni Grzegorz Placek. Wówczas i tak najmłodszym radnym będzie przedstawiciel "Ziemi Miechowskiej". Natomiast najstarszym jest 61-letni Marian Kajdas (PO).

Sporą liczbę głosów otrzymali też kandydaci PSL-u: Marian Gamrat (597) oraz Bogusław Miś (509).

Przypomnijmy, że radnym powiatowym został również drugi kandydat na burmistrza - Krzysztof Świerczek. Na urzędującego szefa miasta i gminy - w wyborach do Rady Powiatu - oddało głos 329 wyborców. Jeśli uda mu się utrzymać stanowisko burmistrza, wówczas w Radzie Powiatu zastąpi go Józef Szarek, który w poprzedniej kadencji zasiadał w Radzie Miejskiej.

Pięć kobiet i dwunastu panów

Skład 17-osobowej rady zasili pięć kobiet. Dwie z nich - Anna Werys i Regina Siudak - reprezentują PSL. Panie wprowadziły również: Ziemia Miechowska - Ewę Wojciechowicz, Samorządny Region Miechowski - Lidię Baranowską, a Wspólnota Samorządów - Marię Orłowską. Z tej "piątki" dwie radne - Regina Siudak i Maria Orłowska - już zasiadały w poprzedniej kadencji.

Te wybory zmieniły skład rady. Z minionej pozostało w niej 9 radnych. Swój wynik poprawiło PSL, zdobywając o jeden mandat więcej niż cztery lata temu. W nowej radzie pojawił się też kandydat PO, a także nowe ugrupowanie "Wspólnota Samorządów". Jednak jego radni w poprzednich wyborach kandydowali z list PiS-u. Tym razem ta partia nie wprowadziła do RP ani jednej osoby.

Liderzy dwóch list na rozdrożu

Patrząc na skład rady jasne jest, że karty będzie rozdawało PSL, bo to ono ma największą grupę radnych. Kto znajdzie się w koalicji - na razie nie wiadomo. Drugie - pod względem ilości mandatów - są Ziemia Miechowska i Wspólnota Samorządów (po 3 mandaty), a następnie Samorządny Region Miechowski (2) i po 1 - PO oraz SLD. Taki rozkład mandatów pokazuje, że wszystko może się zdarzyć. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że liderami drugich co do wielkości ugrupowań są kandydaci na burmistrza gminy i miasta Miechów. I to tak naprawdę od rozstrzygnięcia drugiej tury będzie sporo zależało. Dlatego nie należy się spodziewać, że na pierwszej sesji Rady Powiatu, która musi się odbyć najpóźniej w najbliższy czwartek, podzielone zostaną kluczowe stanowiska. Ślubowania na radnego powiatowego nie będzie mógł złożyć na inauguracyjnym posiedzeniu Krzysztof Świerczek, gdyż jest urzędującym burmistrzem. - Chyba, że złoży wniosek o urlop bezpłatny - mówi Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego UW w Krakowie.

Rada Miejska: 9 nowych

Nie mniej ciekawie wygląda sytuacja w Radzie Miejskiej. Tu największą liczbę radnych - bo 7 - wprowadził Samorządny Region Miechowski, którego lider przegrał walkę o fotel burmistrza. Za to ci, którzy pozostali na ringu wyborczym nie mają za sobą zbyt wielu radnych ze swoich ugrupowań. Na gorszej pozycji jest Krzysztof Świerczek, którego "Wspólnota Samorządów" nie zdobyła ani jednego mandatu. Na dodatek SRM oficjalnie poparł kandydaturę Dariusza Marczewskiego. Ten może więc liczyć na 7 radnych SRM, ale też na 3 ze swojego komitetu Ziemia Miechowska. Można się spodziewać, że poprze go również PO i PSL (po jednym mandacie).

Ale tak naprawdę wszystko okaże się dopiero po 5 grudnia, kiedy znany już będzie wynik II tury. Na razie wszyscy deklarują współpracę ze wszystkimi.

Najlepszy wynik w wyborach do Rady Miejskiej uzyskał Jerzy Muszyński (SRM) zdobywając 537 głosów. Kolejne dwa miejsca zajęły osoby, które nie zasiadały w radzie w minionej kadencji. Są to Andrzej Wachacki (SLD) - 336 głosów i Ewa Siudak (PSL) - 298.

Najmłodszym radnym jest 33 - letni Paweł Wilk (SLD), a najstarszym - 69-letni Mieczysław Kądziołka (SRM). 15-osobową RM zasilą tylko 3 kobiety - Helena Kruszec, Agnieszka Bogacz (obie z Ziemi Miechowskiej) oraz Ewa Siudak. Wszystkie trzy nie były radnymi minionej kadencji.

Z poprzedniej rady mandaty zachowało 6 radnych. Przypomnijmy jednak, że w kadencji 2006 - 2010 rada liczyła 21 osób. Jednak ze względu na fakt, że gmina Miechów została zakwalifikowana do gmin do 20 tys. mieszkańców, liczba radnych zmalała do 15.

Rady bez faworytów

Zarówno do Rady Powiatu jak i do Rady Miejskiej nie dostali się ci, którzy na mandat liczyli. Do tej pierwszej nie wszedł obecny starosta Mieczysław Bertek, dotychczasowi przewodniczący rad - Stanisław Krawiec (RP) i Andrzej Chmielewski (RM), a także lider listy SRM i radny minionych kadencji Radosław Szastak.

Z kolei do RM nie udało się dostać "siódemce" radnych z poprzedniej kadencji: Mirosławowi Kucharskiemu, Andrzejowi Dudkowi, Markowi Adamusowi, Henrykowi Więcławkowi, Andrzejowi Rydzewskiemu, Piotrowi Kulerowi oraz Jackowi Podsiadło. Do rady nie dostał się również obecny wiceburmistrz Wojciech Pengiel.

Najbliższe dni pokażą, kto zostanie burmistrzem, a kto starostą, kto otrzyma stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu i Rady Miejskiej. Tym razem od mieszkańców gminy Miechów będzie zależał już tylko wybór burmistrza, a od społeczeństwa gminy Książ Wielki - wybór wójta (tu obecny gospodarz Marek Szopa zmierzy się z Janem Biesagą - przyp. red.). Starostę wybiorą radni, którym zaufało społeczeństwo.

Magdalena Uchto

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski