Mieszkanie Plus w Małopolsce: Zakliczyn wyprzedzi Kraków...

Mieszkanie Plus w Małopolsce: Zakliczyn wyprzedzi Kraków [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zgodnie z założeniami programu, mieszkania będą ładne i komfortowe.
1/5
przejdź do galerii

Zgodnie z założeniami programu, mieszkania będą ładne i komfortowe. ©UG Zakliczyn

Wiosną tego roku w gminie Zakliczyn ruszyć ma budowa pierwszych małopolskich bloków w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Powstanie 70 pięknych i komfortowych mieszkań. Mają być dostępne dla średniozamożnych.
Przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę inwestycji został ogłoszony w zakliczyńskim ratuszu 24 stycznia i ma być rozstrzygnięty do 29 marca. Obejmuje budowę 70 mieszkań w oparciu o projekt wykonany na zlecenie gminy przez tarnowską pracownię ART Artur Grodziński. To najbardziej zaawansowana inwestycja z dwudziestu zainicjowanych w ramach Mieszkania Plus w naszym regionie.

Lusławice i PaleśnicaJeden czterokondygnacyjny blok z czterdziestoma mieszkaniami i miejscami parkingowymi powstanie w Lusławicach. W odległości 800 m od placu budowy znajdują się sklepy, lokale gastronomiczne, w bezpośrednim sąsiedztwie jest szkoła podstawowa.

O jedną kondygnacje niższy budynek, z trzydziestoma mieszkaniami i taką samą liczbą miejsc parkingowych, wybudowany zostanie w Paleśnicy. W promieniu 400 metrów znajdują się: szkoła, kościół, dwa przystanki autobusowe oraz sklep spożywczy.

Do dyspozycji lokatorów oddane zostaną w obu lokalizacjach mieszkania dwu i trzypokojowe o średniej powierzchni 50 metrów kwadratowych.

- Wspólne zaangażowanie samorządu i inwestora zaowocuje mieszkaniami, które są niezwykle potrzebne mieszkańcom gminy Zakliczyn. Ta inwestycja dowodzi przy okazji, że Mieszkanie Plus stanowi dobrą propozycję zarówno dla dużych miast, jak Kraków, jak i mniejszych gmin, jak Zakliczyn. To daje gwarancję zrównoważonego rozwoju kraju – komentuje Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor w biurze realizacji inwestycji PFR Nieruchomości – państwowej spółki odpowiedzialnej za realizację Mieszkania Plus.

Żeby nie musieli wyjeżdżać za chlebemDawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna, przyznaje, ze rządowy program ma dla jego gminy duże znaczenie.

- Naszym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. Chcemy dać młodym ludziom szansę pozostania w swoich rodzinnych stronach, aby nie musieli za pracą i mieszkaniem wyjeżdżać do większych miast lub zagranicę. Mieszkania to podstawa, dzięki której będą mogli zakładać rodziny i rozwijać się. Oczywiście, nie zapominamy również o seniorach – podkreśla burmistrz.

Przetarg na budowę bloków wygra firma, która zaoferuje, oprócz atrakcyjnej ceny, krótki termin zakończenia robót, a także zdecyduje się na zastosowanie elementów prefabrykowanych. Jak wyjaśniają przedstawiciele PFR Nieruchomości, nowoczesne prefabrykaty, mądrze użyte, pozyskiwane z lokalnych źródeł, mogą zasadniczo ograniczyć czas i koszt realizacji inwestycji. Wszelkie informacje na temat przetargu (oraz innych przedsięwzięciach) można znaleźć na stronie internetowej: www.bgkn.pl.

Przypomnijmy, że w ramach Mieszkania Plus powstać ma też spore osiedle przy ul. Spacerowej w Krakowie. Pierwsze bloki mają być ukończone w ciągu trzech lat, a zamieszka w nich od 1000 do 1100 średnio zamożnych rodzin. Lokale, zgodnie z podstawową ideą programu, będą przeznaczone przede wszystkim na wynajem - na preferencyjnych warunkach.

Szeroko o Mieszkaniu Plus w Krakowie piszemy w tekście: Więcej niż osiedle na Klinach

Atrakcyjne dla średniaków, z dopłatami odpaństwaGłównym celem Mieszkania Plus jest zapewnienie dobrych warunków do życia tzw. średniozamożnym, czyli rodzinom, które mają zbyt wysokie dochody, by otrzymać lokal komunalny, ale za małe, by go samodzielnie kupić na wolnym rynku.

Od początku 2019 roku, wzorem zasobniejszych państw UE, rodziny takie mogą się starać o państwowe dopłaty do czynszów. Wsparcie takie przysługuje również tym najemcom, którzy gotowi są płacić wyższe opłaty po to, by w przyszłości stać się właścicielami zajmowanych mieszkań. Pierwsze tego typu umowy zostały już zawarte. Za9interesowanie jest duże.

Rządowi zależy, by przystępne cenowo, ale w pełni komfortowe mieszkania powstawały zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Chodzi bowiem o bardziej zrównoważony rozwój kraju, zatrzymanie zjawiska wysysania tzw. Polski powiatowej przez metropolie. PFR Nieruchomości stara się tak planować inwestycje, by oprócz mieszkań wraz z cała niezbędną infrastrukturą na tym samym terenie powstawały także atrakcyjne miejsca pracy oraz instytucje i obiekty kultury, sportu, rozrywki itp. Pozwoli to bowiem stworzyć przestrzeń do rozwoju silnych lokalnych społeczności.

Mieszkanie Plus obejmuje nie tylko budowę lokali, ale i zmiany prawne mające na celu ułatwienie tego typu inwestycji, i społecznych, i prywatnych, a także zwiększenie dostępności gruntów i kapitału.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
"Żeby nie musieli wyjeżdżać za chlebem "

Co? (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Zamiast dobrze płatnej pracy (wtedy byloby ich stac na mieszkania) dostali mieszkania? To co.beda jedli, skoro nie mieli "chleba" i chcieli wyjeżdżać? Okna i ściany?

Zdjęcie autora komentarza
No właśnie!

Zbigniew Rusek

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

Oto chodzi, by metropolie (prym wiedzie w tym patologicznym zjawisku Kraków) przestały wysysać ludność mniejszym samorządom (miastom średnim i małym oraz wsiom). Kraków jest przeludniony, żyje się...rozwiń całość

Oto chodzi, by metropolie (prym wiedzie w tym patologicznym zjawisku Kraków) przestały wysysać ludność mniejszym samorządom (miastom średnim i małym oraz wsiom). Kraków jest przeludniony, żyje się z dyskomfortem (korki uliczne, paraliż komunikacyjny, smog, zgiełk, mrowie ludzi, pustynia betonowa, biurowce) a gdzie indziej się wyludnia. Czas, by ludność napływowa opuściła Kraków, by wyburzono biurowce w Krakowie (przyczyniają się one do ogromnego ruchu, korków, smogu), wyburzono trochę blokowisk, przywrócono (przynajmniej częściowo) przemysł. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zgadzam się

bohr (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ale trzeba zacząć od zatrzymania mlodych w mniejszych miejscowościach poprzez rozbicie Uczelni wyższych na mniejsze miasta a nie jak jest teraz że w Krakowie jest prawie 100tys. studentów.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
mam lepszy pomysl

nurek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Najlepiej porzucic auta na rzecz furmanek, bloki na rzecz szałasów, biurowce na rzecz pastwisk i Kraków stanie się miastem mlekiem i miodem płynącym.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
:)

:) (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jeszcze lepszy pomysł, jak komuś za ciasno w Krakowie i uważa, że trzeba więcej ludzi poza Krakowem, to niech wyjedzie do małego miasta, albo na wieś. Zrobi dobrze sobie, bo będzie miał luz. Tym co...rozwiń całość

Jeszcze lepszy pomysł, jak komuś za ciasno w Krakowie i uważa, że trzeba więcej ludzi poza Krakowem, to niech wyjedzie do małego miasta, albo na wieś. Zrobi dobrze sobie, bo będzie miał luz. Tym co zastaną, bo będzie o jednego mniej i wyludniającej się miejscowości, bo będzie tam 1 więcej. :)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
?

? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Ile pieniędzy jest wyprowadzane z budżetu na ten projekt w przeliczeniu na 1 m2?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu