Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie przyjazne czworonogom

Monika Kaczyńska
Terakota czy podłoga z twardego drewna sprawią, że psie pazury nie pozostawią na posadzce śladów, łatwo ją też przetrzeć
Terakota czy podłoga z twardego drewna sprawią, że psie pazury nie pozostawią na posadzce śladów, łatwo ją też przetrzeć Fot. Śnieżka
Wnętrza. Właściciele psów i kotów już na etapie urządzania mieszkania powinni wziąć pod uwagę obecność pupili i bezpieczne rozwiązania

Z badań TNS Polska (raport „Zwierzęta w polskich domach”) wynika, że blisko 48 procent Polaków ma w domu przynajmniej jedno zwierzę, z czego 83 procent to psy. Posiadanie czworonoga wiąże się bowiem z przyjemnością płynącą z kontaktu ze zwierzęciem. Nie należy jednak zapominać, że to również wielka odpowiedzialność, gdyż ta istota jest zależna wyłącznie od nas.

Przygarniając zatem psa pod swój dach, warto zawczasu dostosować mieszkanie do jego potrzeb. Wybór odpowiednich rozwiązań ułatwi nam nie tylko opiekę nad pupilem, lecz także pielęgnację mieszkania. To również gwarancja bezpieczeństwa - źle zaprojektowana architektura może przecież stać się dla niego swoistym torem przeszkód. Reorganizacja przestrzeni jest konieczna dla wygody, zdrowia i świętego spokoju domowników.

Podłoga odporna na psa
Zanim zabierzemy się za dobieranie wytrzymałych mebli i typowo psich akcesoriów, zadbajmy o podstawowe elementy domu - ściany i posadzki. To pozwoli uniknąć częstych remontów.

Każdy zwierzak ma pazury i chociaż dbamy należycie o jego higienę, regularnie je podcinając, to i tak nie unikniemy zarysowań na delikatnych materiałach. Z tego powodu należy wybrać odporną na zadrapania podłogę - najlepiej z dębu bądź twardego drewna egzotycznego.

Idealnym pod względem praktycznym rozwiązaniem są kafelki, które zdecydowanie najłatwiej utrzymać w czystości. Nie wszystkim jednak taka stylistyka odpowiada - jedni kojarzą je z wystrojem łazienki, innym płytki wydają się zimne i nieprzytulne.

Zrezygnujmy natomiast z puszystych dywanów i wykładzin podłogowych, gdyż trudno będzie doczyścić je z sierści, zwłaszcza jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ras długowłosych.

Równie ważne jest zabezpieczenie ścian, zwłaszcza w przedpokoju. Czasem nasz pupil ze względu na pogodę czy warunki terenu brudzi sierść, a co za tym idzie - wnosi błoto do domu. Zdarza się, że otrzepuje się, gdy się zmoczył, w związku z tym może też z łatwością pobrudzić ściany. Aby temu zapobiec, warto pokryć je plamoodporną farbą. Wówczas przy użyciu mokrej ściereczki szybko usuniemy plamy.

- Produktem, który dobrze się sprawdzi w takiej sytuacji, jest chociażby śnieżka satynowa z dodatkiem teflon® surface protector, która charakteryzuje się pięciokrotnie wyższą odpornością na szorowanie na mokro od __farb latekso- wych - wyjaśnia Anna Szymaszek z FFiL Śnieżka. - Łatwa aplikacja bez chlapania, doskonałe krycie, duża wydajność to jej kolejne zalety. Ponadto śnieżka satynowa jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż zwykłe farby, a wiadomo, że zwierzęta mogą drapać ściany.

Szeroka paleta kolorów sprawia, że nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o realizację własnych pomysłów na wystrój wnętrza.

Zwierzęce włości
Każdy pies powinien mieć wydzielony stały kącik do spania, który będzie stanowił centrum jego własnego, psiego terytorium. Nie projektujmy go jednak w bliskim towarzystwie grzejnika ani w przeciągu, gdyż mogłoby to odbić się niekorzystnie na zdrowiu zwierzaka. Idealne jest miejsce zaciszne, ale z łatwym dostępem do domowników i możliwością obserwowania domowego życia, aby pupil nie czuł się samotny.

Duży nacisk należy położyć przede wszystkim na dobór odpowiedniego legowiska. Musi być przede wszystkim odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostosowane do wielkości zwierzęcia. Kiedy legowisko ma odpowiedni rozmiar? Jeśli pies może się swobodnie wyciągnąć i przewracać z boku na bok. Zimą warto włożyć do niego wygodny koc.

Zwolennicy nietypowych, acz funkcjonalnych rozwiązań, mogą zaś wytężyć wyobraźnię i stworzyć osobną sypialnię dla psa w iście królewskim stylu, zagospodarować wnękę pod schodami czy zaprojektować szafkę nocną zintegrowaną z legowiskiem. Na rynku znajdziemy ponadto dużo wymyślnych, gustownych mebli dla zwierząt domowych, które będą harmonizować z wystrojem naszego M.

Przydatnym meblem, zwłaszcza dla właścicieli psów większych ras, będzie psia „jadalnia”, pozwalająca zwierzakowi jeść i pić bez nadmiernego pochylania się. O ile w przypadku młodego zwierzaka to udogodnienie przede wszystkim dla właścicieli, ponieważ ogranicza rozrzucanie jedzenia i rozchlapywanie wody, o tyle dla psa seniora to często zdrowotna konieczność.

Zrobienie takiego mebla we własnym zakresie nie jest trudne. Wystarczy choćby na targu staroci znaleźć stolik, przyciąć do odpowiedniej wysokości jego nogi, a w blacie wyciąć otwory na miski. Żeby „psia jadalnia” zdobiła, trzeba ją pomalować. Pierwszym krokiem do tego jest przygotowanie podłoża. Wykonuje się to, szlifując wierzchnią warstwę papierem ściernym, aby była idealnie zmatowiona. Kolejnym krokiem jest polerowanie papierem o mniejszej ziarnistości i oczyszczenie z powstałego pyłu i kurzu. Ostatni etap to nakładanie farby. W przypadku akcesoriów dla zwierząt warto użyć emalii spełniających normę „Bezpieczeństwo zabawek”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski