Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniowe zasoby

WR
Kazimierz Jurek i Andrzej Zając z Krakowskiego Instytutu Nieruchomości oraz wicedyrektorka Wydziału Mieszkalnictwa UM Krakowa Elżbieta Szczawińska uczestniczyli wczoraj w Wieliczce w spotkaniu zespołu ds. mieszkalnictwa. Specjaliści z KIN będą wspomagać gminę Wieliczka w opracowaniu gminnego programu mieszkaniowego. Taki dokument, zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy, powinien być opracowany i przyjęty przez radę do końca maja.

Prace nad powstaniem gminnego programu

   Zespół ds. mieszkalnictwa tworzą zarówno pracownicy merytoryczni Wydziału Budynków i Lokali UMiG Wieliczka z jego kierowniczką Dorotą Gawlik, przedstawiciele zarządzający wspólnotami mieszkaniowymi w mieście, Spółdzielni Mieszkaniowej, jak i radni z Komisji Gospodarki Mieszkaniowej i Pomocy Społecznej z przewodniczącym Tadeuszem Lurańcem. Bezpośrednio prace nad powstaniem programu nadzoruje wiceburmistrz Krzysztof Pelc.
   Kazimierz Jurek mówił przede wszystkim o tym, co powinno się znaleźć w tym wieloletnim programie, a są to m.in.: zasady prowadzenia polityki czynszowej, sposoby zarządzania mieszkaniowymi zasobami gminy, źródła ich finansowania (także w następnych latach), zarządzanie nimi wraz z uwzględnieniem zmian, koszty bieżące i przyszłe eksploatacji budynków czy lokali, ich remontów, modernizacji i zarządzania nimi oraz koszty planowanych inwestycji mieszkaniowych. - _Gmina musi mieć lokale zastępcze i socjalne na wypełnianie swoich ustawowych obowiązków. Musi więc myśleć o inwestycjach, a w związku z tym szukać sposobów najtańszego budownictwa. To socjalne jest zaś problemem wszystkich gmin w Polsce, zwłaszcza że na pomoc państwa w tej dziedzinie gminy nie mają co liczyć - _powiedział Kazimierz Jurek. Stwierdził, że najlepiej zacząć od opracowania strategii mieszkaniowej w oparciu o cały tutejszy rynek (także budownictwo spółdzielcze i prywatne) oraz wyznaczenia terenów pod budownictwo. Najlepiej też, by taką strategię móc opracować na podstawie istniejącego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i w korelacji z planem zagospodarowania przestrzennego.
   Burmistrz Wieliczki Józef Duda powiedział, że gmina ma przyjętą Strategię rozwoju, która powstawała przy szerokiej konsultacji społecznej. Również w programie gospodarczym na lata 2002- 2006 są inwestycje mieszkaniowe. Jest docelowy projekt budowy mieszkań komunalnych (46) i dotąd gmina wybudowała jeden segment - z 12 mieszkaniami przy ul. Korpala. Burmistrz przyznał, że kosztowało to jednak budżet sporo pieniędzy i teraz zastanawia się nad ściągnięniem do Wieliczki Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które np. przy partycypacji gminy (daje grunt i dokumentację projektową) dokończyłoby tę zaplanowaną inwestycję. Burmistrz powiedział także, że w powstającym planie zagospodarowania przestrzennego gminy są zarezerwowane 2 ha pod budownictwo socjalne - w okolicach ul. Krzyszkowickiej. Na następne spotkanie z przedstawicielami KIN zespół mieszkalnictwa ma przygotować m.in. informacje o zasobach mieszkaniowych w formie analizy SWOT, a więc silne i mocne strony rozwoju mieszkalnictwa w gminie, jego szanse i zagrożenia. Tekst i fot.: (WR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski