Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mijający rok dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych to czas dialogu społecznego

(DD)
Rynek pracy. W 2014 r. pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne zmagali się z wieloma problemami. Sytuacja rynku pracy osób niepełnosprawnych nadal determinowana była brakiem stabilnych zasad wsparcia tego zatrudnienia.

– Podsumowując miniony rok, zauważyć należy wyraźne przesunięcie polityki państwa w kierunku ograniczenia wsparcia zatrudnienia na rynku chronionym na rzecz rynku otwartego _– mówi Jan Zając, prezes Zarządu Krajowego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). – _Już od października zeszłego roku toczyła się batalia o sposób dofinansowywania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych i __jego wysokość. Mimo początkowo dramatycznych informacji udało się wywalczyć okres przejściowy dla wprowadzanych zmian.

W efekcie dopiero od 1 kwietnia br. zrównano dofinansowania do wynagrodzeń dla podmiotów działających na otwartym i chronionym rynku pracy. Zgodnie z przewidywaniami skutkiem tych decyzji był znaczny spadek zatrudnienia w ZPChr, przy jednocześnie niewielkim proporcjonalnie wzroście dotowanego zatrudnienia na rynku otwartym.

Warto zwrócić również uwagę na odejście ustawodawcy od automatycznej waloryzacji dofinansowań do wysokości najniższego wynagrodzenia. Mając jednak na uwadze interes pracodawców POPON podejmowała w 2014 r. starania o powrót do waloryzacji dofinansowań. Te działania – jak podkreśla prezes Jan Zając – będą przez POPON kontynuowane w 2015 roku.

Ale barier i przeszkód dla działalności pracodawców jest, niestety, nadal bardzo wiele. Dobrym sygnałem jest jednak skuteczne działanie rządu dotyczące nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych, które nie ogranicza limitu pomocy na wypłatę dofinansowań do wynagrodzeń, jak pierwotnie zakładano. Rozporządzenie, które obowiązuje od 1 lipca tego roku, wprowadziło również inne pozytywne zmiany, m.in. brak konieczności badania sytuacji przedsiębiorcy. Ograniczyło biurokrację, uporządkowało i usprawniło podstępowanie administracyjne.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych od wielu miesięcy postulowała także zmianę przepisów w zakresie oskładkowania świadczeń z ZFRON w tzw. byłych ZPChr. W ostatnich dniach MPiPS przedstawiło konkretne plany legislacyjne w sprawie tak oczekiwanej przez pracodawców nowelizacji Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 1998 r., w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski