Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikrobusowa bitwa o Wieliczkę

kg
Od soboty 27 marca, pod barem "Smok" koło krakowskiego Dworca Głównego parkuje codziennie mikrobus ze znakami firmy "Contra". Kierowca tłumaczy potencjalnym pasażerom:

- Dziś "Contra" nie jeździ, zapraszam do "LUX-busa". Odjeżdża za kilka minut.
- Pan z "Luksa" czy "Contry"?
- Szefowie zabronili odpowiadać na takie pytania. Jest robota, to ją szanuję.
- Czyli Pan z "Luksa"?
- Nie odpowiem.
Współwłaścicielami firmy "LUX-bus" są Tadeusz Wiśniowski i Władysław Ząbkowski. Tłumaczą, że zmienili napisy na mikrobusie, bo znudziła im się nazwa "LUX-bus".
- Spodobała nam się "Contra", więc zmieniliśmy napis. Można powiedzieć, że odpłaciliśmy pięknym za nadobne. Może pan nie wie, że ta ich linia początkowo nazywała się "mini LUX-bus", przy czym napis "mini" był praktycznie taki sam, grafika identyczna, zmieniono tylko kolor napisu. Znak "LUX-bus" jest zastrzeżony (czekaliśmy na to ponad 3 lata), więc zwróciliśmy się do rzecznika patentowego o interwencję. O ile nam wiadomo, znak "Contra" zastrzeżony jeszcze nie jest, więc możemy go używać dalej.
- To nieuczciwa konkurencja - _piekli się współwłaściciel "Contry" Stanisław Pawłowicz, która zaczęła jeździć na tej samej linii co "LUX-bus" przed miesiącem. - Kursy za 1,50 są rentowne.Nie ma kokosów, ale idzie wyżyć.
"LUX-bus" jeździ od 18 września 1993 r. Mikrobusy codziennie wyjeżdżają o 5 rano, w dni powszednie zjeżdżają o 24, w soboty i niedziele dwie godziny później. Bilet kosztuje 2 zł. "Contra" ma licencję na obsługiwanie tej samej trasy od 6 do 20. Właściciele "LUKSA" już raz wywiesili na przystankach informację, że od 22 marca będą również jeżdzić tylko do 20
. Późniejsze kursy nie są rentowne. Na razie, po telefonach pasażerów, jak twierdzą, zapowiedzi nie zrealizowali. Jednak denerwuje ich, gdy ludzie wcześniej jadą tańszym mikrobusem, a w nocy wracają "Luksem", bo nie mają wyboru. "Contra" deklaruje podjęcie wieczornych jazd.
-
To smutne, ale czasem myślimy o likwidacji firmy. Jeśli się na to zdecydujemy, mieszkańcy Wieliczki przekonają się, co stracili _- mówi Tadeusz Wiśniowski.

Pasażerowie są na razie zadowoleni
- "LUKSY" jeżdżą nawet częściej niż przewiduje rozkład - jeden za drugim - "Contra" też często i taniej, jest po 1,50 - słyszę na przystanku. - Oby jak najdłużej.
Ci z "LUX-busa" twierdzą, nie bez racji, że stworzyli jedną z najlepszych linii w Krakowie, jeśli nie w Polsce. Uważają, że urzędy powinny im pomóc. Ludzie z "Contry" uważają, że jest wolny rynek, więc nie ma tematu. Zwycięży lepszy.
Stanisław Pawłowicz odpowiada, że wraz ze wspólnikiem Tadeuszem Barańskim sprosta wyzwaniu. Wszak Barański ma doświadczenie, przez kilka lat działał w "LUX-busie", skąd musiał odejść. (kg)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski