Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliardy potrzebne na rewitalizację

Redakcja
Rozmowa z prof. ZYGMUNTEM ZIOBROWSKIM, autorem badań na temat rewitalizacji polskich miast

Które obszary w Krakowie powinny być w pierwszej kolejności rewitalizowane?

- Zabłocie, Stare Podgórze i stara Nowa Huta. Nasze badania nie polegały jednak na robieniu rankingów. Chodziło nam o uchwycenie w skali całego kraju stopnia degradacji miast. Oszacowaliśmy, że w polskich miastach średnio w Polsce ok. 22 proc. zabudowy ma pewne symptomy degradacji. Szczególnie groźnie to wygląda w przypadku zasobów mieszkaniowych. W zastraszającym tempie rosną potrzeby remontowe starych budynków komunalnych, problem ten dotyczy przede wszystkim zachodnich województw. Zebraliśmy także informację, ile gminy potrzebują na rewitalizację. W latach 2004-2006 wydano na ten cel 370 mln zł. Te nakłady są nieproporcjonalne niskie w odniesieniu do potrzeb. W latach 2007 2013 pieniądze potrzebne na rewitalizację powinny sięgać kwoty ok. 30 mld zł - tak wynika z analizy lokalnych programów rewitalizacji.

- Na czym ma powinna polegać wzorcowa rewitalizacja?

- Rewitalizacja ma na celu nie tylko odmalowanie budynków, ale także nadanie obszarowi charakteru bardziej dynamicznego. Na przykład w centrum Nowej Huty powinno być organizowane więcej imprez kulturalnych. Kiedy robiłem plan zagospodarowania dla całego Krakowa w 1993 roku planowaliśmy utworzenie nowego, drugiego centrum Krakowa po Starym Mieście właśnie w okolicach placu Centralnego.

- Tymczasem drugie centrum powstało na Kazimierzu.

- Kazimierz był rewitalizowany głównie przez inwestorów. Na Zabłociu aktywność miasta powinna być większa, bo ten teren nie jest tak atrakcyjny jak Kazimierz.

- A co zrobić z osiedlami, które już od początku są zdegradowane jak Górka Narodowa i Złocień?

- Miasto powinno po pierwsze przygotować plany zagospodarowania, a po drugie pilnować czy są realizowane. Powstrzymanie nadmiernych apetytów niektórych spekulantów należy do urzędników. Nie można wymagać od deweloperów, aby działali dla dobra miasta, oni chcą zarobić.

(AM)

Prof. Zygmunt Ziobrowski jest kierownikiem projektu naukowego "Rewitalizacja miast polskich". Jego wyniki są przedstawiane na I Kongresie Rewitalizacji Miast Polskich, który do 16 czerwca odbywa się w magistracie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski