Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony euro na zachowanie Auschwitz dla potomnych

Piotr Subik
Fot. Adam Wojnar
Pamięć. Stworzenie Kapitału Wieczystego dla byłego obozu zagłady to zasługa ponad 30 krajów, m.in. Niemiec i Polski, a ostatnio także filantropów o żydowskich korzeniach. Także tych, którzy stracili bliskich w Auschwitz.

Tylko 12 mln euro brakuje do zgromadzenia Kapitału Wieczystego dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birke­nau (PMAB).

Fundacja Auschwitz-Bir­kenau nie ustaje w staraniach, by tę kwotę udało się zebrać do przypadającej za tydzień 70. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

120 mln euro ma zapewnić zachowanie autentyczności Miejsca Pamięci. Odsetki z funduszu pozwolą bowiem na opłacenie prac konserwatorskich przy pozostałościach obozu: budynków, ruin, rzeczy osobistych ofiar, dokumentów, prac artystycznych itd.

Największą kwotą – 60 mln euro – wsparły Kapitał Wieczysty Niemcy. Ostatnie przekazane 6 mln euro pochodzi od sześciu filantropów o żydowskich korzeniach i ich rodzin. Włączyli się oni w zaproponowaną przez dyrekcję muzeum kampanię „18 Filarów Pamięci”. Każdy filar to 1 mln euro przekazane na rzecz Państwowego Muzeum Ausch­witz-Birkenau.

– Od samego początku wierzyłem, że uda się zgromadzić Kapitał Wieczysty, bo to sprawa słuszna dla całej Europy. Oczywiście ważne były działania dyplomatyczne i nieoficjalne rozmowy. Przecież nikogo nie można było przymusić do takiego daru – podkreśla w roz­mowie z „Dziennikiem Polskim” pomysłodawca funduszu prof. Władysław Bartoszewski, były więzień Ausch­witz, obecnie przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Inny były więzień Auschwitz Tadeusz Smreczyński z Krakowa przyznaje, że z ogromnym zdumieniem obserwuje zjawisko coraz większego zainteresowania odwiedzinami w byłym obozie Auschwitz-Birkenau (w 2014 r.

– 1 mln 534 tys. osób). Zaciekawienie historią Auschwitz obserwuje też podczas spotkań z młodzieżą, głównie z Niemiec.

– Auschwitz to zbrodnia, której nie da się porównać do niczego w historii. Dzięki zachowaniu Miejsca Pamięci każdy przyjezdny będzie miał wyobrażenie jej ogromu – mówi Tadeusz Smreczyński.

Obecnie pod ochroną PMAB znajduje się około 20 hektarów byłego obozu Auschwitz-Birkenau i ponad 170 he­ktarów byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. To łącznie 155 budynków, około 300 ruin, w tym pozostałości komór gazowych i krematoriów.

Fundacja Spielberga i inni ofiarodawcy

108 mln euro udało się zgromadzić dotychczas w ramach Kapitału Wieczystego, który zapewni zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci, jakim jest były obóz Auschwitz-Birkenau.

Ostatnio do dokonania wkładu w kapitał udało się przekonać filantropów żydowskiego pochodzenia. Są to m.in. biznesmen z Australii Frank Lowy, który ocalał z Holokaustu, ale w Ausch­witz stracił bliskich oraz przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder. I fundacja Ste­vena Spielberga.

– Jesteśmy bardzo blisko zagwarantowania tego, że przyszłe pokolenia będą mogły doświadczyć tego autentycznego miejsca przez następne dziesięciolecia. I zrozumieć znaczenie słów: „Nigdy więcej” – mówi dyrektor generalny Fundacji Auschwitz--Birkenau Jacek Kastelaniec.

Idea Kapitału Wieczystego zrodziła się w 2009 r. Prof. Władysław Bartoszewski przekonywał, że zachowanie dowodów zbrodni jest najlepszą odpowiedzią „na tego rodzaju szaleństwo, jakim był Ausch­witz”. Inicjatywę wsparł ówczesny premier Donald Tusk, który list z prośbą o włączenie się do zbiórki rozesłał do głów innych państw.

Na zapewnienie przyszłości Miejscu Pamięci złożyło się 31 państw i miasta Paryż, Bou­logne-Billancourt i Koł­obrzeg. Znaczący wkład miała Polska (10 mln euro). – Z moralnego punktu widzenia godziwe, słuszne i satysfakcjonujące jest tak duże zaangażowanie Niemiec – ocenia prof. Władysław Barto­szewski, przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Na konserwację obiektów w PMAB fundacja przekazała dotąd ponad 8 mln zł, w 2015 r. będzie to 7 mln zł. Najważniejsze zadanie to ratowanie murowanych baraków kobiecych w b. obozie Auschwitz II-Birkenau.

Wyścig z czasem trwa, bo w założeniu Kapitał Wieczysty ma zostać dopełniony przed 27 stycznia 2015 r. Muzeum informuje, że prowadzone są rozmowy, które mają na celu pozyskanie 12 osób, pozostałych z „18 Filarów Pamięci”. Od nich pochodzić ma brakująca kwota.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski