Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mimo okresu świątecznego w szpitalu musi być zapewniona ciągłość opieki i leczenia. Szpital im. św. Jana Pawła II wydaje zalecenia odwiedzin

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Mimo okresu świątecznego w szpitalu musi być zapewniona ciągłość opieki i leczenia. Szpital im. św. Jana Pawła II wydaje zalecenia odwiedzin
Mimo okresu świątecznego w szpitalu musi być zapewniona ciągłość opieki i leczenia. Szpital im. św. Jana Pawła II wydaje zalecenia odwiedzin Anna Kaczmarz
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła znajduje się 19 oddziałów szpitalnych. Są to jednostki zajmujące się leczeniem schorzeń z zakresu m.in. kardiochirurgii, kardiologii, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób płuc, neurologii, ale też np. pediatrii. Mimo starań personelu, który przede wszystkim musi myśleć o dobru pacjentów i zapewnieniu ciągłości ich leczenia i nie każdy pacjent może zostać wypisany na czas Świąt do domu. Szpital im. św. Jana Pawła II dokłada wszelkich starań, by pacjenci mimo to mogli odczuć magię Świąt. Wydano też specjalne zalecenia dla osób odwiedzających pacjentów.

- Podczas Świąt Bożego Narodzenia chorym należy zapewnić ciągłość opieki i leczenia dokładnie taką samą jak podczas dni powszednich. Nasi specjaliści starają się, aby możliwie jak największą ilość pacjentów wypisać do domu przed okresem świątecznym, ale nie zawsze jest to możliwe. W naszym szpitalu na święta pozostają chorzy, którzy w ostatnich dniach przeszli operację np. pomostowanie aortalno-wieńcowe, zawał serca lub udar mózgu, a także oczywiście pacjenci wymagający ciągłego monitorowania (znajdujący się na oddziałach intensywnej terapii, ale też na odcinku transplantologii i mechanicznego wspomagania krążenia). I nie możemy zapominać także o najmłodszych pacjentach naszego szpitala, którzy również często wymagają wzmożonej opieki ze strony personelu medycznego - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gajos ze Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II.

Specjalne obostrzenia związane z COVID-19

Według oficjalnych danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia od 4 marca 2020 r. w całej Polsce zdiagnozowano łącznie 6 619 343 zakażeń SARS-CoV-2, z czego 5 335 745 osób wyzdrowiało. Tymczasem minione dni i tygodnie pokazują, że liczba osób zakażonych COVID-19 znów systematycznie wzrasta.

Według oficjalnego raportu Ministerstwa Zdrowia, minionej doby w całej Polsce wykonano 6 314 testów i stwierdzono 2 847 zakażeń COVID-19. Wyłącznie z przyczyn związanych z zakażeniem zmarło 12 osoby, a 17 osób również w związku z chorobami współistniejącymi. W Małopolsce wykonano 407 testów i stwierdzono 124 nowych zakażeń i 55 ponowne. Najwięcej testów wykonano w województwie mazowieckim -1 113 i wykryto 453 zakażeń (red. dane opublikowane dnia 21.12.2023r.).

- Ze względu na sytuację związaną z COVID-19 i zwiększoną ilością zachorowań w ostatnim czasie zalecaliśmy skrócenie czasu odwiedzin u chorych, a także zachowanie ostrożności takich jak: dezynfekcja dłoni, maseczki, a obecnie niektóre Oddziały w naszym Szpitalu wstrzymały odwiedziny - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gajos.

Niektórzy uciekając przed samotnością, wolą zostać w szpitalu ...

W ostatnim czasie na szpitalnych oddziałach jest znacznie mniej osób niż przed Świętami, lecz niektórzy pacjenci nie mogą zostać wypisani do domów, bądź nie chcą.

- Jeśli stan zdrowia pacjenta w podeszłym wieku polepsza się i możemy nazwać go dobrym/optymalnym, to nasz personel medyczny kontaktuje się z jego najbliższymi wskazanymi przez chorego lub też opieką społeczną w przypadku, gdy osoba ta jest samotna. Zapewne zdarzają się sytuacje, gdy pacjenci wolą pozostać w szpitalu, bo tutaj mają zapewnioną opiekę, posiłek i towarzystwo drugiej osoby - mówi Grzegorz Gajos.

Dla takich osób, jak również dla personelu, który pełni w tych dniach dyżury w szpitalu wprowadzana jest odrobina świątecznej atmosfery. W Wigilię dla osób, których dieta na to pozwala, przywożony jest specjalny catering: barszcz czerwony z ziemniakami, chałka, ryba smażona, ciasto drożdżowe

- Okres świąt jest trudnym czasem nie tylko dla chorych, ale także dla personelu, który będzie w pracy, ale Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II zapewnia opiekę na niezmienionym jakościowo i ilościowo poziomie - dodaje Grzegorz Gajos.

Jakich pacjentów w czasie Świąt jest najwięcej?

- Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II nie posiada Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), ale oczywiście trafiają do nas pacjenci również w tych dniach. Najczęściej są to schorzenia związane z dekompensacją układu krążenia i stany które uległy nagłemu zaostrzeniu prowadząc do np. zawału serca - dowiadujemy się od przedstawiciela szpitala.

100 najlepszych potraw na świecie - jest ranking!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski