Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister sprawiedliwości odwołuje ze stanowisk krakowskich sędziów. Powód? "Układ personalnych powiązań"

PAP
PAP
Marcin Banasik
Marcin Banasik
Sąd Okręgowy w Krakowie
Sąd Okręgowy w Krakowie PPG
Minister sprawiedliwości wszczął procedurę odwołania prezesów Sądu Okręgowego w Krakowie oraz właściwych dla jego obszaru 12 sądów rejonowych. Ze stanowiska odwołana została także wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie sędzia Katarzyna Wysokińska-Walenciak.

180 sędziów

Minister Sprawiedliwości wszczął procedurę odwołania ze stanowisk prezesa i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Krakowie Bartłomieja Migdy, Ireny Bochniak, Piotra Kowalskiego i Michała Puzy oraz zawiesił ich w pełnieniu czynności. Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, decyzja ta została podjęta po zapoznaniu się z apelem 180 sędziów oraz analizie dokumentów dotyczących sytuacji sądu i okoliczności powołania na jego kierownika sędziego Bartłomieja Migdy.

"Ich analiza wskazuje, że o jego nominacji zadecydowały względy pozamerytoryczne, w tym głównie poparcie, jakiego udzielił kilku członkom nieprawidłowo ukształtowanej Krajowej Rady Sądownictwa. Analogiczne kryteria zadecydowały o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji Wiceprezesów Sądu Okręgowego w Krakowie sędziów: SO Piotra Kowalskiego i SO Michała Puza" - przekazało ministerstwo w komunikacie.

12 prezesów

Procedura odwołania została również wszczęta wobec 12 prezesów sądów rejonowych objętych obszarem właściwości Sądu Okręgowego w Krakowie. W ocenie ministra sprawiedliwości, sądy okręgu krakowskiego to "wręcz modelowy przykład układu, w którym w okresie ostatnich 5 lat o awansach na stanowiska kierownicze decydowały nie względy merytoryczne, czy doświadczenie menedżerskie kandydatów, ale układ personalnych powiązań, a także wzajemna wymiana przysług".

Ministerstwo podało, że punktem zwrotnym w karierze wielu sędziów było udzielenie poparcia kandydatom do utworzonej w sędziowskiej części w sposób niezgodny z Konstytucją i standardami międzynarodowymi Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r.

"O ile sam fakt udzielenia poparcia kandydatowi do KRS przez sędziów orzekających na obszarze właściwości sądu, z którego wywodzi się kandydat jest zrozumiały, o tyle już to, że dla wszystkich z wymienionych osób fakt ten stanowił trampolinę do błyskawicznej kariery (...), wskazuje na istnienie swoistego +układu zamkniętego+ wzajemnych powiązań, które zastąpiły względy merytoryczne w procesie wyboru kandydatów na kierownicze stanowiska w sądownictwie" - wskazało MS.

Lista poparcia

W komunikacie zwrócono także uwagę, że spośród osób, które podpisały listę poparcia sędzi Dagmary Pawełczyk-Woickiej, praktycznie każda stała się beneficjentem promocji na stanowisko funkcyjne bądź na delegacje ministerialne wiążące się z wyższymi zarobkami, "na co bezpośredni wpływ jako była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie a obecna przewodnicząca nieprawidłowo ukształtowanej KRS miała właśnie sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka".

Z kolei w związku z nieprzedstawieniem przez Kolegium Sądu Apelacyjnego wymaganej przepisami opinii, minister odwołał ze stanowiska wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie sędzię Katarzynę Wysokińską-Walenciak. Procedura jej odwołania została wszczęta z końcem stycznia, a sędzia została zawieszona w pełnieniu kierowniczej funkcji.

Kolegium SA w głosowaniu negatywnie zaopiniowało odwołanie s. Wysokińskiej-Walenciak, jednak zdaniem ministerstwa powinno także wypracować i przedstawić, np. w postaci uchwały, argumenty za tym przemawiające. Jak poinformowało MS, za opinię nie może być uznana sama informacja o wyniku głosowania na posiedzeniu kolegium i w ocenie MS kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie nie przedstawiło negatywnej opinii wobec wyrażonego przez Ministra zamiaru odwołania wiceprezes SA.

Nowsze auta, emisja CO2 bez zmian

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Minister sprawiedliwości odwołuje ze stanowisk krakowskich sędziów. Powód? "Układ personalnych powiązań" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski