Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister zdrowia chce zwiększyć składkę OC [WIDEO]

Magdalena Nałęcz
Piotr Smoliński
Warszawa. Pieniądze ze zwiększonej składki OC byłyby przeznaczone na pokrycie kosztów terapii ofiar wypadków drogowych. Według prof. Mariana Zembali, nowego szefa resortu zdrowia ten sektor jest niedofinansowany, a koszty „nowoczesnego leczenia” – wysokie.

Kierunek, w którym idzie prof. Zembala, jest słuszny. Widać, że zorientował się, że uszczelnianie systemu już nie pomoże i konieczne są nowe pieniądze – stwierdził były wiceminister zdrowia w rządzie PO Marek Twardowski.

Nowy podatek dla kierowców? "Te pieniądze wzmocniłyby sektor, który wymaga dofinansowania"

Źródło: Fakty TVN/x-news

Tzw. podatek Religi, do którego powrót postuluje nowy minister zdrowia, został wprowadzony w 2008 r. z inicjatywy ówczesnego ministra zdrowia w rządzie PiS Zbigniewa Religi. Nakładał na ubezpieczycieli ustawowy obowiązek przekazywania NFZ ryczałtowej opłaty w wysokości 12 proc. składki z każdej polisy OC na pomoc ofiarom wypadków.

Przepisy wprowadzające tę opłatę od początku były krytykowane m.in. przez Platformę Obywatelską oraz Polską Izbę Ubezpieczeń – organizację, która reprezentuje wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce.

Okazało się też, że ubezpieczyciele oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przekazali NFZ w 2008 r. ponad 759 mln zł, ale tylko 34 mln zł przeznaczono na pokrycie kosztów leczenia ofiar wypadków – reszta kwoty sfinansowała „inne świadczenia opieki zdrowotnej”. Głównym powodem był wadliwy system informatyczny: NFZ nie dysponował informacją, która pozwalałaby połączyć dane ofiar ze sprawcą konkretnego wypadku.

– _W Polsce nie ma odpowiedzialności zbiorowej, ja też jestem kierowcą i nie chcę płacić za __czyjąś brawurową jazdę _– mówiła w 2008 r. Ewa Kopacz. Podatek Religi został zniesiony 1 stycznia 2009 r., niedługo po objęciu przez obecną premier stanowiska ministra zdrowia.

Tę decyzję ostro krytykuje europoseł Bolesław Piecha: – Zamiast doprecyzować przepisy i usprawnić system, Platforma wolała się z tej ustawy wycofać.

Zarówno Piecha, jak i Twardowski zgadzają się, że propozycja zwiększenia składki OC jest potrzebna, ale niemożliwa do wprowadzenia jeszcze za kadencji urzędującego Sejmu. – _Ubezpieczyciele będą protestować, Sejm się będzie zastanawiać, a poszkodowani w wypadkach będą czekać na __rehabilitację _– komentuje Piecha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski