Mistrz powieści szpiegowskiej Le Carre by tego nie wymyślił! Niemiecki trener jako oficer BND, szpiegował dla Putina przy wojnie na Ukrainie

OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
Agent Federalnej Służby Wywiadowczej Niemiec i na pół etatu amatorski trener piłki nożnej dzieci, Carsten Linke, znalazł się w centrum afery szpiegowskiej – informuje ukraiński Sport24.

Berlin, 21 grudnia 2022. Policja kryminalna aresztuje pracownika Federalnej Służby Wywiadowczej (BND), Karstena L. Jest on oskarżony o zdradę – rzekomo przekazał rosyjskim służbom specjalnym informacje, które uzyskał dzięki swojej działalności zawodowej. Szczegóły sprawy od razu objęte są tajemnicą państwową. Jeśli zarzuty się potwierdzą, grozi mu nawet dożywocie.

Nie o dawnego napastnika Carstena Linke'go z Hannover 96 chodzi

Dzięki śledztwom prowadzonym przez niemieckie, brytyjskie i amerykańskie media, na jaw wychodzą nowe szczegóły sprawy, która zyskuje globalne znaczenie, wywołując największy skandal szpiegowski w Europie w ostatniej dekadzie.

W ciągu kilku tygodni dziennikarze ujawnili tożsamość podwójnego agenta. Okazał się nim pułkownik Carsten Linke – wschodząca gwiazda niemieckiego wywiadu, zajmujący jedno z czterech najważniejszych stanowisk w BND (nie mylić z byłym obrońcą zespołu Hannover 96 o tym samym imieniu i nazwisku Carsten Linke).

Mistrz powieści szpiegowskiej Le Carre by tego nie wymyślił! Niemiecki trener jako oficer BND, szpiegował dla Putina przy wojnie na Ukrainie
DPA/DPA

Pułkownik Carsten Linke pracował w dziale odpowiedzialnym za monitorowanie różnego rodzaju łączności na całym świecie (komórkowej, internetowej, satelitarnej, itp.), a także za wymianę danych z wywiadem zagranicznym. Przez jego ręce przeszły zdjęcia satelitarne walk na Ukrainie i inne tajne materiały związane z inwazją na Rosję na pełną skalę.Prawdopodobnie miał też dostęp do informacji niejawnych zagranicznych służb specjalnych, takich jak amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (ANB) czy brytyjskie Centrum Łączności Rządowej (GCHQ).

Departament Rozpoznania Technicznego, w którym pracował Linke, uważany jest za wizytówkę służb specjalnych nawet na poziomie międzynarodowym. Przechodzi przez nią prawie połowa codziennych raportów BND. Departament przekazuje tajne dane wywiadowcze bezpośrednio kanclerzowi Niemiec.

Źródła sugerują, że partnerzy z innych krajów jako pierwsi dowiedzieli się o rosyjskim „krecie” i zgłosili to BND. Podejrzenia padły na Carstena przypadkowo – zażądał od kolegi raportów o Rosji i wojnie na Ukrainie, których tak naprawdę nie potrzebował w swojej działalności. Kolejna pracownica BND podejrzana o współpracę z Kremlem, przebywa wciąż na wolności.

Jak na ironię, przed aresztowaniem Linke awansował i przez kilka miesięcy odpowiadał za ochronę personelu. Sprawdzał kandydatów do pracy w agencji i upewniał się, aby żaden obcy kraj nie rekrutował jego szpiegów. Carsten miał dostęp do akt osobowych wszystkich pracowników. Dlatego Niemcy nadal poważnie martwią się, czy Linke był częścią „kretowskiej” sieci i czy może rekrutował innych kolegów?

Agnet BND pod przykrywką trenera piłki nożnej dzieci w TSV Weilheim

Inteligencja jest jednym z elementów życia Carstena Linke. W swoim rodzinnym mieście Weilheim w Oberbayern w Bawarii był dość aktywnym członkiem społeczności, nazywając siebie zawodowym żołnierzem i trenerem piłki nożnej dzieci w TSV Weilheim.

Carsten Linke – oficer Niemieckiej Służby Wywiadowczej, pracujacy pod przykrywką jako trener piłki nożnej dzieci w bawarskim klubie TSV Weilheim, ale
Carsten Linke – oficer Niemieckiej Służby Wywiadowczej, pracujacy pod przykrywką jako trener piłki nożnej dzieci w bawarskim klubie TSV Weilheim, ale także na potrzeby rosyjskiej FSB DPA

52-letni Linke miał skromny, niczym nie wyróżniający się dom w miasteczku u podnóża Alp, liczącym 20 tysięcy mieszkańców. Największą pasją w życiu ojca dwójki dzieci była piłka nożna. Według zeznań sąsiadów i znajomych, 95 procent rozmów Carstena sprowadzało się do gry o miliony. Poza tym lubił pieśni wojskowe, polowania i domowe, wiejskie jedzenie.

Herr Linke był drugim ojcem swoich uczniów w wieku 7-14 lat – sprawiedliwy, umiarkowanie surowy, o żołnierskim podejściu. O wojsku niemal nie kłamał – służył w niemieckich siłach zbrojnych, po czym przeniósł się do BND, gdzie zbudował zaskakująco udaną karierę, dochodząc niemal na sam szczyt służb specjalnych.

Jego oddział miał swoją siedzibę w miejscowości Pullach, 40 kilometrów od Weilheim. Szybka wspinaczka po szczeblach kariery zmusiła Carstena do przeprowadzki w 2019 roku do Berlina, gdzie otwarto nową siedzibę Federalnej Służby Wywiadowczej. Po przeniesieniu do stolicy, Linke nie mógł już poświęcać całego swojego wolnego czasu na trenowanie, ale starał się organizować imprezy na terenie klubu w weekendy – pikniki, grille itp.

Pamiątkowe zdjęcia klubowe bez twarzy trenera – agenta BND

Nic w nim nie zdradzało szpiega BND, nie wspominając o podwójnym agencie, pracującym dla Rosji. Z wyjątkiem regularnych wyjazdów, niekiedy na kilka miesięcy. W klubie sportowym wszystko przypisywano jego służbie wojskowej, „misje w Afganistanie” stały się podręcznikową legendą. Dopiero po zatrzymaniu jeden z pracowników klubu sportowego otworzył oczy na oczywiste oznaki jego podwójnego życia:

– Zauważyliśmy, że nie możemy znaleźć klubowego zdjęcia z jego twarzą. Oczywiście był bardzo, ostrożny.

21 stycznia 2023. Lotnisko Monachium im. Franza Josefa Straussa, lot Miami – Monachium. Po przylocie samolotu do stolicy Bawarii na lotnisku zatrzymano niemieckiego biznesmena Arthura Ellera. Prokuratura Generalna oskarżyła go o pomoc Carstenowi Linke w sprzedaży tajnych dokumentów rosyjskiej FSB.

Sam szpieg Linke może być zazdrosny o umiejętność zacierania śladów przez Ellera. Nie ma stron na Facebooku, Instagramie, Twitterze ani LinkedInie. Urodzony w 1991 roku w obwodzie wołgogradzkim w Rosji. Pod koniec lat 90. przeniósł się z ojcem do Niemiec, a w 1999 roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i otrzymał niemiecki paszport. Od 2009 do 2021 służył w siłach zbrojnych Niemiec w zakresie IT. Następnie osiadł w Monachium i zajął się handlem metalami szlachetnymi i kamieniami.

Kontakt FSB znalazł agenta BND czy też agent BND zgłosił się do FSB?

Linke i Eller poznali się w 2021 roku, najpewniej podczas jednego z grillów w Weilheim Sports Club. Byli żołnierze niemieckich sił zbrojnych szybko znaleźli wspólny język. Śledczy mają kilka wersji tego, jak uzgadniali przekazanie tajnych danych do Rosji.

Carlsten Linke i Arthur Eller – wspólnicy szpiegowskiego spisku
Carlsten Linke i Arthur Eller – wspólnicy szpiegowskiego spisku DPA

Według jednej z nich, Artur pracował już wtedy dla FSB i celowo odwiedził grilla w Weilheim, aby nawiązać kontakt z Carstenem. Według innego, Linke sam dał do zrozumienia, że ​​jest gotów ujawnić Kremlowi tajemnice państwowe, a Eller zaproponował, że będzie mediatorem, bo ma koneksje w FSB. Wersja trzecia – rodowity Rosjanin twierdzi, że wierzył, iż pracował dla niemieckiego wywiadu w ramach misji konspiracyjnej.

Artur dużo podróżował. W bazie podróży lotniczych można znaleźć ponad sto lotów do USA, Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru, Szwajcarii, Gruzji, Azerbejdżanu itp. Oczywiście, odwiedził też swoją małą ojczyznę. Eller przebywał w najlepszych hotelach w Moskwie, Sankt Petersburgu, odwiedził Soczi, Kirów i Niżnyokamsk. Często latał do Rosji na krótki okres – na jeden lub dwa dni. To, co tam zrobił, pozostaje tajemnicą dla niemieckiego śledztwa.

Rosjanie zafascynowani materiałami z niemieckiego wywiadu

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę biznesmen odwiedził Rosję co najmniej 6 razy. Źródła sugerują, że podczas jednej z takich wizyt podczas lotu „Aerofłotu” ze Stambułu do Moskwy 6 października 2022 roku po raz pierwszy przekazał FSB pakiet tajnych dokumentów niemieckiego wywiadu. Rosjanie byli zafascynowani tymi materiałami.

Drugi raz, kiedy Eller przekazał informacje FSB w listopadzie, nie zainteresowało to zbytnio rosyjskich przywódców. Przynajmniej podczas jednego z konspiracyjnych spotkań Artur otrzymał wynagrodzenie.

Podróżującym biznesmenem szybko zainteresowało się amerykańskie FBI. Śledczy zatrzymali rodowitego Rosjanina na Florydzie przed kolejnym lotem do Niemiec i przesłuchali go – przyznał się do kontaktów z FSB i wizyt w Moskwie. Kajdanki czekały już na niego w Monachium.

Prezydent Rosji, Władimir Putin, dawny wysoko postawiony oficer KGB, a następnie FSB
Prezydent Rosji, Władimir Putin, dawny wysoko postawiony oficer KGB, a następnie FSB EPA/PAP

Obecnie Arthur Eller chętnie współpracuje w śledztwie i zapewnia, że ​​niejako wierzył, że pracuje dla niemieckiego wywiadu. Nie każda jego wypowiedź podważa autorytet BND w oczach innych służb specjalnych. Na przykład stwierdził, że na monachijskim lotnisku po jednej z wizyt w Moskwie spotkał się z nim inny agent Federalnej Służby Wywiadowczej Niemiec i pomógł mu ominąć odprawę. Prokuratorzy sugerują, że wspólnik Linkego działał na zlecenie, nie zdając sobie sprawy ze swojej roli. Ale to nie wszystko – według Ellera, Carsten otrzymał pieniądze od FSB od innego kolegi z niemieckiego wywiadu. Śledczy już szukają tej osoby.

Niektóre niemieckie media donoszą, że Linke pracował dla Rosji za darmo. Przypuszcza się, że FSB mogła szantażować niemieckiego szpiega jakimiś danymi osobowymi lub mógł on sympatyzować z Kremlem. Kolega Carstena z Weilheim Sports Club znalazł w swojej szafce ulotki skrajnie prawicowej niemieckiej partii AfD, która domaga się natychmiastowych rozmów pokojowych z Rosją.

W każdym razie, podczas gdy Arthur Eller każdym słowem przyspiesza upadek BND, Carsten Linke milczy.

Adam Matysek na Gali PKO BP Ekstraklasy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mistrz powieści szpiegowskiej Le Carre by tego nie wymyślił! Niemiecki trener jako oficer BND, szpiegował dla Putina przy wojnie na Ukrainie - Sportowy24

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 lutego, 20:43, Gość:

Dlatego putin taki pewny swoich ludzi w Warszawie Berlinie i kto wie gdzie jeszcze.

Targowica.

G
Gość
Dlatego putin taki pewny swoich ludzi w Warszawie Berlinie i kto wie gdzie jeszcze.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie