Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi o życiu jeńców

Magdalena Uchto
Warsztaty prowadził Sebastian Wacięga (pierwszy z lewej)
Warsztaty prowadził Sebastian Wacięga (pierwszy z lewej) Fot. Magdalena Uchto
Miechów. W muzeum otwarto wystawę "Murnau - piekło czy raj? Polacy w obozie jenieckim podczas II Wojny Światowej". Jej autorami są miechowscy licealiści.

Zdaniem Zygmunta Drożdża, dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Miechowie, istotne jest to, że młodzież nie ogranicza się tylko do wiedzy z podręczników, ale korzysta też z dodatkowych źródeł informacji.

Fundacja Ari Ari, we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Małopolskim Instytutem Kultury, realizuje w Polsce cykl warsztatów "Symbole walczące". W projekcie uczestniczą m.in. cztery muzea z Małopolski. W tej grupie znalazło się Muzeum Ziemi Miechowskiej. Projekt łączy muzealników z licealistami.

- W Murnau był niemiecki obóz jeniecki dla oficerów Wojska Polskiego - mówi Sebastian Wacięga z MIK. Zwraca uwagę, że każdy eksponat, który pojawił się na wystawie urządzonej przez miechowskich uczniów, jest "opowieścią w formie kartki pocztowej". - Okazało się, że PCK w Miechowie przygotowywało paczki żywnościowe dla jeńców w Murnau. Ci postanowili upamiętnić Miechów w formie pamiątkowych znaczków pocztowych - podkreśla Sebastian Wacięga.

Eksponaty podzielone zostały na cztery kategorie: "Hitlerowska propaganda i teksty", "Fetówka", "Trofea z zawodów sportowych" i "Doba z życia jeńca". Uczniowie zaznaczyli, że korzystali m.in. z pamiętników jeńców. Natomiast Aleksander Osikowski przygotował krótki film o Murnau.

Dyr. Zygmunt Dróżdż przypomniał, że Murnauczycy - w dowód wdzięczności za pomoc przekazywaną do obozu - udzielili wsparcia przy budowie budynku gimnazjum, w którym obecnie mieści się Liceum Ogólnokształcące. - Organizowane były spotkania z byłymi jeńcami, a oni z własnych środków fundowali stypendia dla uczniów LO - mówił dyr. Dróżdż.

Teraz, dzięki warsztatom realizowanym w ramach programów: "100-lecie I wojny światowej" Małopolskiego Instytutu Kultury oraz "Patriotyzm jutra" Muzeum Historii Polski, miechowska młodzież miała okazję upamiętnić to co wydarzyło się w obozie w Murnau. Wystawę można oglądać w Muzeum Ziemi Miechowskiej do końca tego roku.

Justyna Kasińska, pełniąca obowiązki dyrektora tej placówki, podkreśla, że cieszy się, iż akurat miechowskie muzeum znalazło się w projekcie "Symbole walczące". Tym bardziej, że wystawa została otwarta w przededniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski