MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi rozbójnicy

Redakcja
Policyjny komentarz do tych danych jest następujący: "Sytuację tę można by wytłumaczyć w dwojaki sposób, mianowicie tym, że w 1999 roku zanotowano ogólny wzrost przestępczości na terenie podległym Komendzie Rejonowej Policji w Bochni z 912 przestępstw w 1998 roku do 1127 przestępstw w 1999 roku oraz tym, że przez większą część 1998 roku stanowisko specjalisty do spraw nieletnich nie było obsadzone i część przestępstw dokonywanych przez nieletnich nie została ujawniona".

W pierwszym półroczu nieletni byli sprawcami m.in. 25 rozbojów i wymuszeń rozbójniczych w Bochni

 Wiodącym tematem ostatniej sesji Rady Miejskiej w Bochni były problemy związane z przemocą w rodzinie i przestępczością nieletnich. Z informacji przekazanych przez Komendę Powiatową Policji wynika, że zagrożenie rośnie. W samej Bochni w 1998 r. 24 nieletnich sprawców popełniło 41 czynów karalnych, rok później sprawców było aż 52, czyli ponad dwa razy więcej, i popełnili oni 70 czynów karalnych, natomiast w pierwszych sześciu miesiącach tego roku zanotowano już 48 czynów karalnych popełnionych przez 38 sprawców.
 W pierwszym półroczu nieletni, na terenie Bochni, byli sprawcami następujących kategorii przestępstw: 25 rozbojów i wymuszeń rozbójniczych(!), 6 włamań, 10 kradzieży, 1 pobicia, 1 uszkodzenia ciała i 1 przestępstwa drogowego.
 Policjanci odnotowali również negatywne zjawiska dotyczące nieletnich sprawiających kłopoty wychowawcze, używających alkoholu lub innych środków odurzających, nie realizujących obowiązku szkolnego, zagrożonych ze strony rodziców nadużywających alkoholu lub z rodzin tzw. dysfunkcyjnych, które nie radzą sobie z wychowaniem dziecka. W samym tylko 1999 roku ujawniono 68 nieletnich zagrożonych demoralizacją. Zagrożonych alkoholizmem ze strony rodziców było 22 nieletnich (17 rodzin), 20 nieletnich zostało zatrzymanych pod wpływem alkoholu, 2 nieletnich odurzało się rozpuszczalnikiem. Ujawniono 17 rodzin, w których rodzice zaniedbywali swoje obowiązki w stosunku do nieletnich.
 W 1999 roku funkcjonariusze policji przeprowadzili 936 interwencji domowych. Z tego 147 dotyczyło przemocy w rodzinie - w przypadku 94 interwencji stwierdzono fakt przemocy, natomiast 53 przypadki uznano za sytuację konfliktową.
 Sprawcami przemocy było 147 osób, w tym 2 kobiety. 128 sprawców znajdowało się pod wpływem alkoholu, a 69 z nich przewieziono do Policyjnej Izby Zatrzymań. W stosunku do 11 z nich skierowano wnioski o przymusowe leczenie odwykowe.

\\\*

 Spośród radnych pierwsza na ten temat wypowiadała się Barbara Drążkiewicz - przewodnicząca komisji rodziny, zdrowia i opieki społecznej. Bez ogródek stwierdziła, iż mieszkańcy Bochni, także ci najmłodsi, podlegają trendowi wzrostu ilości popełnianych przestępstw i wyższego poziomu agresji. Coraz częściej popełniane są przestępstwa ciężkie i pod wpływem alkoholu. Radna, z zawodu psycholog, potrafiła wskazać wiele obiektywnych przyczyn tego zjawiska. Na ten temat mówiła również Ewa Rachfalik - przewodnicząca komisji oświaty, zwracając uwagę na "profilaktyczną" rolę policji w przypadku nieletnich sprawców przestępstw. - Jeżeli bowiem młody człowiek nie zostanie "wyleczony" wtedy, gdy jeszcze może mu pomóc rodzina, to zdecydowanie maleją szanse, że nie będzie on przestępcą także w dorosłym życiu. Profilaktycznie oddziaływać może także Straż Miejska. W 1998 r. podejmowała ona 56 razy interwencje (legitymowanie, upomnienia itp.) w stosunku do niewłaściwie zachowującej się młodzieży, rok później takich interwencji było już 109, a w pierwszym półroczu tego roku - 61. Najważniejsza jest jednak rola rodziców, jeżeli nie interesują się oni np. tym, skąd nastolatek ma pieniądze i rozmaite przedmioty, ani gdzie przybywa do późnej nocy, to ani szkoła, ani policja czy Straż Miejska nie mają dużych szans na powstrzymanie niekorzystnych tendencji.

(PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski