MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi uczą się prawdy o Wołyniu, szukają świadków zbrodni sprzed 70 lat

BCA
Aleksandra Palska, Mateusz Radomski, Konrad Kulig, Martyna Polak FOT. ADAM WOJNAR
Aleksandra Palska, Mateusz Radomski, Konrad Kulig, Martyna Polak FOT. ADAM WOJNAR
SKAWINA, WOŁYŃ. Co gimnazjaliści i licealiści wiedzą o mordzie na Wołyniu? Wiele. Udowodnili to podczas sesji naukowo-edukacyjnej "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku", zorganizowanej w auli kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego.

Aleksandra Palska, Mateusz Radomski, Konrad Kulig, Martyna Polak FOT. ADAM WOJNAR

Młodzi ludzie z całego województwa przyjechali do Skawiny, żeby pochwalić się swoimi pracami publicystycznymi i multimedialnymi oraz nakręconymi filmikami na temat mordu wołyńskiego. W konkursach związanych z tym tragicznym wydarzeniem nagrodzona została m.in. młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Skawinie: Olga Chromniak, Adam Góra, Wiktoria Dąbrowska. A licealiści: Aleksandra Palska, Martyna Polak, Mateusz Radomski, Konrad Kulig dzielili się doświadczeniami z przygotowania sesji: Najtrudniejsze było szukanie świadków tamtych zdarzeń. Udało nam się dotrzeć do takich osób w Krakowie, na Śląsku i w okolicach Olkusza.

O Wołyniu i tragedii narodów przypomniał im ks. dr Ryszard Barański ze skawińskiej parafii Miłosierdzia Bożego, przy której działa Chrześcijański Ośrodek Kultury. - Młodym trzeba wskazywać bohaterów niezłomnych. Po siedemdziesięciu latach prób zatajenia prawdy, możemy mówić im o tych, którzy nie ugięli się, choć przyszło im oddać życie. A młodzież doskonale wyczuje prawdę i pójdzie za nią. Budujące jest to, że tematy historyczne przyciągają rzesze gimnazjalistów i licealistów. Do nas przyjechało 350 osób, a temat okazał się tak ważny, że całe kilkugodzinne spotkanie osobiście prowadził Aleksander Palczewski, małopolski kurator oświaty - podkreśla ks. Barański.

O Wołyniu sprzed 70 lat opowiadali też przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Dr Paweł Naleźniak wystąpił z wykładem "Polacy i Ukraińcy wobec zbrodniczej akcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - Ukraińskiej Powstańczej Armii na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943 - 1944". Mówił o tendencjach, problemach, przeszkodach w ujawnianiu prawdy i upamiętnianiu miejsc pochówku ofiar ludobójstwa. Wskazywał, że Ukraińcy często odstępują od używania tego słowa w związku z wydarzeniami na Wołyniu.

(BCA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski