Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej bezrobotnych, trudniej o specjalistów

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Zaczyna brakować pracowników m.in. w budownictwie
Zaczyna brakować pracowników m.in. w budownictwie fot. Paweł Relikowski
Rynek pracy. W ubiegłym roku w naszym regionie zatrudniono ponad 40 tys. cudzoziemców, głównie w budownictwie i rolnictwie, bo nie było Małopolan gotowych podjąć się tych zajęć.

W rejestrach małopolskich urzędów pracy widnieje 115,6 tys. bezrobotnych. To o ponad 6 tys. mniej niż miesiąc temu i o blisko 11 tys. mniej niż z końcem lutego. W ciągu ostatnich dwóch lat bezrobocie w regionie spadło o blisko jedną trzecią.

- To efekt nie tylko dobrej koniunktury gospodarczej, ale też realizowanych w Małopolsce programów unijnych - nie ma wątpliwości Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego. - W ostatnich latach w naszym województwie powstało 40 stref aktywności i wszędzie tam, gdzie zaczęły funkcjonować, widać spadek bezrobocia - argumentuje.

Najlepsza sytuacja na rynku pracy panuje w Krakowie i wokół niego. W stolicy Małopolski bezrobocie wynosi zaledwie 4,4 proc., a w okolicznych powiatach nie przekracza 9 proc. (w krakowskim - 6,6 proc., bocheńskim - 6,8 proc., myślenickim - 7,3 proc., wielickim - 7,9 proc.).

Najwyższe bezrobocie w regionie odnotowano w powiecie dąbrowskim, ale i tam w ciągu ostatniego miesiąca spadło z 16,2 do 15,2 proc. (dwa lata temu dochodziło do 20 proc.). Trudno o pracę także w powiatach limanowskim i nowosądeckim, gdzie odpowiednio pracy nie ma dla 13 i 12,7 proc. osób w wieku produkcyjnym.

Według wicemarszałka Sorysa, na znaczną poprawę sytuacji mogą w najbliższym czasie liczyć bezrobotni z regionu tarnowskiego. - Gdy zostanie uruchomiona szybka kolej z Tarnowa do Krakowa, gdy czas przejazdu na tej trasie spadnie poniżej godziny, to i bezrobocie w tarnowskich powiatach zacznie spadać bardziej widocznie, bo dotarcie do Krakowa, gdzie dużo łatwiej o zatrudnienie, nie będzie już kłopotem - mówi.

Za to problemem zaczyna być brak specjalistów i fachowców w niektórych branżach. W ubiegłym roku na stałe zatrudniono w małopolskich firmach 3,7 tys. cudzoziemców, a na okres do pół roku - aż 40 tys. - Głównie do ciężkich prac w rolnictwie i budownictwie, ale w wielu dziedzinach brakuje wyszkolonych fachowców, stąd szukanie ich wśród obcokrajowców - wyjaśnia Sorys. Jego zdaniem te liczby będą rosły jeszcze bardziej m.in. z powodu konfliktu na Ukrainie, skąd wiele osób przyjeżdża do Polski i tu szuka dla siebie nowego miejsca zamieszkania i pracy.

Bezrobocie w powiatach

Kraków - 4,4 proc.
Krakowski - 6,6
Bocheński - 6,8
Suski - 7,2
Myślenicki - 7,3
Nowy Sącz - 7,6
Wielicki - 7,9
Tarnów - 8,3
Miechowski - 8,4
Wadowicki - 8,4
Proszowicki - 8,9
Oświęcimski - 8,9
Brzeski - 9,8
Nowotarski - 10,8
Gorlicki - 10,9
Tarnowski - 10,9
Olkuski - 11,7
Chrzanowski - 12,0
Tatrzański - 12,6
Nowosądecki - 12,7
Limanowski - 13,0
Dąbrowski - 15,2

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski