MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mniej wiernych w kościołach

Redakcja
W diecezji krakowskiej na msze chodzi 51 proc. wiernych Fot. Kamila Zarembska
W diecezji krakowskiej na msze chodzi 51 proc. wiernych Fot. Kamila Zarembska
Wstępne dane z tegorocznego liczenia wiernych wskazują, iż spada liczba katolików, którzy uczestniczą w niedzielnych mszach świętych. Tylko w diecezji tarnowskiej utrzymuje się ona na mniej więcej stałym, najwyższym w kraju poziomie.

W diecezji krakowskiej na msze chodzi 51 proc. wiernych Fot. Kamila Zarembska

RELIGIA. Przeprowadzone w tym roku badania wskazują na spadek liczby praktykujących

W tym roku badanie praktyk niedzielnych zostało przeprowadzone wcześniej niż zwykle, bo 11 października. Proboszczowie mieli za zadanie przeprowadzić liczenie wiernych obecnych na mszy świętej (dominicantes*) oraz przystępujących do komunii św. (communicantes). Badanie przeprowadzono we wszystkich z ponad 10 tysięcy parafii w Polsce. Zebrane dane zostały przekazane do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC (ISKK).

W ub. roku zaobserwowano wyraźny spadek (o 3, 8 procent w stosunku do roku poprzedniego) liczby wiernych na niedzielnej mszy świętej. O 2,3 proc. mniej osób przystąpiło do komunii św. Największym odsetkiem wiernych chodzących w niedzielę na mszę św. może się poszczycić diecezja tarnowska (67,8 proc.). W archidiecezji krakowskiej na niedzielne msze chodzi 51 proc. wiernych, do komunii przystępuje ok. 16,2 proc. obecnych na mszy.

Ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor Instytutu, przypomina, że w dniu badań, czyli 23 listopada ub. roku, w całym kraju panowała wyjątkowo zła pogoda. W tym dniu odnotowano pierwszy atak zimy. W opinii ks. prof. Zdaniewicza miało to pewien wpływ na frekwencję w kościele. Odpowiedź na pytanie, czy przyczyną była zła pogoda, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze spadkiem osób praktykujących, będzie możliwa dzięki tegorocznym badaniom. Jednak w związku z wielką ilością danych, wyniki zostaną ogłoszone dopiero na początku przyszłego roku.

Ogólnopolskie liczenie wiernych po raz pierwszy przeprowadzono w 1979 roku i od tego czasu liczenie odbywa się co roku we wszystkich parafiach w Polsce w wybraną niedzielę października lub listopada. Za zorganizowanie i przeprowadzenie badań odpowiedzialny jest proboszcz. Organizuje on ekipy osób, które przy wszystkich wejściach do świątyni zliczają wiernych, przybywających na każdą mszę niedzielną. Dla określenia wiarygodności uzyskiwanych w ten sposób danych. Instytut przeprowadził ostatnio badania kontrolne w jednej z parafii i uzyskał potwierdzenie rzetelności przeprowadzonych badań.

(G)

Wskaźnik dominicantes oblicza się dla każdej parafii jako odsetek wiernych uczęszczających na niedzielną mszę św., w odniesieniu do ogólnej liczby tzw. zobowiązanych. Zobowiązani do uczęszczania na niedzielną mszę św. stanowią 82 proc. wiernych. Pozostałe 18 proc. to dzieci do lat siedmiu, chorzy, ludzie starsi itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski