Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo pytań o ciepło z miejskiej sieci

Agnieszka Maj
Fot. Archiwum
O tym się mówi. Krakowianie nie wiedzą, jakie formalności trzeba załatwić, żeby móc się podłączyć do sieci ciepłowniczej. Interesuje ich także to, na jakie mogą liczyć dofinansowanie.

Ponad 200 mieszkańców Krakowa odwiedziło pierwszy mobilny punkt informacyjny Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, działający w zeszłym tygodniu u zbiegu ulic Wie­lopole i Siennej.

Krakowianie pytali przede wszystkim o możliwość podłączenia do miejskiej sieci cieplnej w sytuacji, gdy w budynku funkcjonują różne systemy ogrzewania, w tym węglowe, gazowe i elektryczne.

Chcieli wiedzieć, czy jest możliwość przyłączenia budynku do miejskiej sieci, jeżeli część mieszkańców nie będzie tego chciała. – Przyłączenie będzie możliwe, jeżeli właściciel budynku wyrazi na to zgodę i wyposaży go w wewnętrzną instalację grzewczą – wyjaśnia Piotr Czu­bin z MPEC.

Mieszkańców interesowało również to, jakie są możliwości dofinansowania likwidacji pieców na węgiel i zainstalowania ogrzewania z sieci cieplnej. W takim przypadku można skorzystać z miejskiego programu ograniczenia niskiej emisji, w którym wysokość dofinansowania wynosi 100 procent. W tym roku na ten cel w budżecie miasta zarezerwowane zostało ok. 20 mln zł. Dofinansowanie wynosi 900 zł za każdy kilowat mocy zainstalowanej nowego źródła.

– Istnieje także możliwość uzyskania wsparcia od wytwórców ciepła, czyli firmy EDF albo elektrociepłowni Ska­wina. W tym przypadku wsparcie finansowe nie może przekroczyć 100 proc. faktycznie poniesionych nakładów – mówi Czubin.

Krakowianie chcieli się dowiedzieć, czy każdy budynek może być przyłączony do miejskiej cieci cieplnej. Pracownicy MPEC tłumaczyli, że nie zawsze jest to możliwe.

W tych miejscach, gdzie doprowadzenie sieci byłoby bardzo kosztowne, zazwyczaj przyłączenia do sieci nie wchodzą w rachubę, ponieważ – jak twierdzi MPEC – musieliby za to zapłacić wszyscy krakowianie w rachunkach za ciepło.

Ogrzewanie z miejskiej sieci jest najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców rejonów o gęstej zabudowie. Wtedy koszty centralnego ogrzewania są najniższe.

Wciąż wraca także pytanie, jak rozpocząć sprawy formalne związane z podłączeniem budynku do sieci cieplnej. Odpowiedź brzmi: właściciel powinien wystąpić do MPEC z wnioskiem o wydanie warunków technicznych przyłączenia (wzór wniosku znajduje się na stronie www.mpec.krakow.pl).

MPEC planuje uruchomić kolejne mobilne punkty obsługi klienta. Jeden z nich stanie na terenie śródmieścia, gdzie już zinwentaryzowano piece węglowe.

Ponieważ pytań od krakowian było bardzo dużo, MPEC przygotuje również specjalny poradnik, w którym znajdą się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. – Będziemy krok po kroku wyjaśniać mieszkańcom Krakowa, w jakich sytuacjach i w jaki sposób można podłączać budynki do miejskiej sieci cieplnej – zapowiada Piotr Czubin.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski