Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocne kleje

T
Za pomocą kleju NIDA ANSETZGIPS 60 i NIDA ANSETZGIPS 120 płyty gipsowo-kartonowe mogą być przyklejane do murowanych ścian nośnych i działowych wykonanych z cegły i betonu. Jest to praktyka coraz powszechniej stosowana w budownictwie, ponieważ suchy tynk to bardzo dobre podłoże do dalszych pokryć oraz metoda pozwalająca na sprawne wyrównanie ścian, tam gdzie odchylenia nie przekraczają 20 mm.

Zamiast wyrównywać ściany, można przykleić na nich płyty gipsowo-kartonowe

Lafarge Nida Gips wprowadziła nowe kleje gipsowe przeznaczone do mocowania płyt gipsowo-kartonowych w charakterze suchego tynku. Mogą być one stosowany do zwykłych płyt gipsowo-kartonowych oraz płyt gipsowo-kartonowych zespolonych z warstwą izolacji termicznej.
 Przy nierównościach ścian powyżej 20 mm (pamiętając, że grubość placka gipsowego nie może przekraczać 20 mm) stosuje się podwójne placki kleju przełożone przekładką z kawałka przyciętej płyty gipsowo-kartonowej (mur + placek kleju + przekładka gipsowo-kartonowa + placek kleju + płyta gipsowo-kartonowa). Czystość przy pracach wykończeniowych oraz oszczędność czasu dodatkowo przemawiają za metodą suchego montażu.
 NIDA 60 i 120 (pakowany w 25-kg worki) rozrabia się ręcznie w 14 l wody, aż do uzyskania jednolitej masy. Klej o konsystencji pasty nanosi się punktowo na przyklejaną płytę gipsowo-kartonową NIDA Zwykła o grubości 9,5 mm lub 12,5 mm lub też bezpośrednio na murowaną ścianę. W przypadku płyt o gr. 12,5 mm placki kleju o średnicy ok. 100 mm należy nanieść na środku i na krawędziach płyty w rzędach co 300-400 mm. Przy zastosowaniu płyt gipsowo-kartonowych o gr. 9,5 mm klej nakłada się w pięciu rzędach poczynając od krawędzi płyty w odstępach ok. 300 mm. Jeśli na suchy tynk planujemy położyć glazurę, odległość między rzędami kleju powinna wynosić 250 mm.
 Czas wiązania kleju NIDA ANSETZGIPS 60 wynosi ok. 60 min natomiast kleju NIDA ANSETZGIPS 120 - 150 min. Stąd wynikają różnice w zastosowaniu obydwu preparatów. Na dużych powierzchniach ścian, ze względu na wydłużony czas obróbki, praktyczniej jest stosować klej NIDA ANSETZGIPS 120.
 Płyty z klejem przykłada się do ściany, a następnie dociska, zachowując odstęp 10 mm do podłogi i 5 mm do stropu, co służy wentylacji podczas wiązania kleju. Dopiero po stwardnieniu kleju gipsowego spoiny mogą zostać zalepione masą szpachlową NIDA Start z użyciem taśmy zbrojącej lub _planfix fresh _bez taśmy. Gładka powierzchnia suchego tynku z płyt gipsowo-kartonowych tworzy doskonałe podłoże pod malowanie, tapetowanie czy układanie glazury. Proste w użyciu, dobrze rozpuszczalne kleje ANSETZGIPS 60 i ANSETZGIPS 120 firmy Lafarge Nida Gips zapewniają bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Są mocne i bezpieczne dla zdrowia - posiadają zgodność z Polską Normą oraz Atest Higieniczny.
 (T)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski