Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogilany. Majówka w Mogilańskim Dworze zintegrowała mieszkańców i pomogła osobom niepełnosprawnym [ZDJĘCIA]

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Zielona Kapela jak zawsze zachwyciła widownie swoim wystepem
Zielona Kapela jak zawsze zachwyciła widownie swoim wystepem fot. Ewa Tyrpa
Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, Gminny Ośrodek Kultury powrócił do organizowania różnych imprez. Niedawno gościł zespoły regionalne na „Spince Krakowskiej”, a w sobotę mieszkańcy mieli okazję zobaczyć dorobek artystyczny różnych grup z gminy Mogilany i wesprzeć Fundację.

FLESZ - Jest projekt zmian w kodeksie pracy

od 16 lat

Na scenie w Parku Konopków przy dworze, zaprezentowało się prawie 200 dzieci z przedszkoli i szkół. Wystąpiły „Liski”, „Żabki” i „Tygryski” z Przedszkola Samorządowego „Iskierka” w Mogilanach, a z Przedszkola w Libertowie „Biedronki” i „Stokrotki”. Przed sceną kibicowali im licznie zgromadzeni rodzice i dziadkowie.

Na każdej „Majówce” można podziwiać występ „Zielonej Kapeli” z Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej w Konarach.
22 lata temu założyli ją muzycy Jacek Kotarba i Wojciech Sroka.

Teraz opiekunem „Zielonej Kapeli” jest Jarosław Wilkosz, na gitarze akompaniujący wykonawcom.

Na tej „Majówce” wystąpił tercet w składzie: Beata Jamroz, Karol Kołaczyk i Wojciech Müller zaśpiewali kilka piosenek, m.in. „Pejzaż horyzontalny”, utwór napisany przez Wiesława Dymnego oraz „Czasy nadchodzą nowe” Boba Dylana.

Na każdej „Majówce” dla Fundacji zbierane są pieniądze na działalność oraz organizowane są licytacje rękodzieł, które powstały w pracowniach artystycznych podczas zajęć terapeutycznych.

Jako pierwszą Małgorzata Budek z GOK-u licytowała ikonę wykonaną na desce metodą decoupage. Wylicytował ją Artur Orzechowski ze Swoszowic.

- Ikona bardzo mi się podoba, staram się pomagać, gdy tylko mogę, a poza tym pochodzę z Konar -

te argumenty przemówiły za nabyciem przez niego ikony.

Ciekawy malunek wylicytował Krzysztof Biedziński z Krakowa. To obraz przedstawiający dworek Konopków. Pan Krzysztof znajdzie na niego miejsce w swoim domu, ale też chętnie nawiązał współpracę z Fundacją, bowiem w Krakowie prowadzi galerię sztuki.

Za wspieranie Fundacji, prezes Ewa Solecka-Florek dziękowała władzom mogilańskiej gminy i mieszkańcom uczestniczącym w Majówce. Fundacja opiekuje się prawie 200 osobami w kilku placówkach: Domu Pomocy Społecznej, Środowiskowym Domu Samopomocy, Warsztatach Terapii Zajęciowej. Funkcjonuje też w niej Zakład Aktywizacji Zawodowej.

Na „Majówce” nie zabrakło też reprezentacji szkół. Jak zawsze ciekawe widowisko przygotował Zespół Regionalny „Bukowioki” ze Szkoły Podstawowej w Bukowie, a SP we Włosani reprezentowali trzecioklasiści oraz wokalistka Kornelia Peszko.

Widownia mogła też podziwiać wszystkie grupy ZUMBY z GOK-u, z którego na scenie wystąpiła wokalistka Magdalena Kumala, która także śpiewała z chórem „Mogialnum”.

- Majówka jest okazją do integracji mieszkańców, także u nas niedawno osiedlonych, by ich zachęcić do współdziałania. Majówka pokazuje, że dużo dzieje się w sferze kultury

- powiedział nam Zbigniew Staszczak, przewodniczący Rady Gminy i członek chóru „Mogilanum” oraz ZR „Mogilanie”.
Piotr Piotrowski, wójt gminy Mogilany podkreśla też charytatywny charakter „Majówki”.

Atrakcji na „Majówce” było sporo. Dla dzieci np. zabawy w dmuchańcach i malowanie twarzy, do czego ustawiała się duża kolejka. Można było zobaczyć wyposażenie wozów strażackich.

Były też stoiska z różnego rodzaju rękodziełem oraz kiermasz jedynego w gminie Koła Gospodyń Wiejskich w Libertowie. Panie przygotowały m.in. kromki chleba ze smalcem, różnego rodzaju wypieki, lemoniadę.

- Przez dwa lata z powodu pandemii koronawirusa nie organizowaliśmy imprez. Mieszkańcy są spragnieni spotkań z sobą oraz rozrywki i na majówkę czekali

- mówiła Martyna Strączek, dyrektorka GOK-u, który w organizacji imprezy wsparło 25 sponsorów.

Godzinny deszcz nieco opóźnił występy niektóre na scenie, ale gdy przestał padać, jak zawsze można było podziwiać Zespół Regionalny i Kapelę Ludową „Mogilanie” oraz Młodzieżową Kapelę Ludową „Mogilanie”.

Nie mogło zabraknąć koncertu Orkiestry Dętej OSP z Włosani. Również dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy Akademii Sztuk Walki „Fighter”, Klubu Mistrza Karata Kyokushunkai, tancerzy z Elita Dance Center oraz występ duetu Wiktoria Gnot i Kamila Tylek.

Gwiazdą tegorocznej „Majówki” był zespół disco polo POWER PLAY, a zwieńczyła ją zabawa taneczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski