Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogilany. Podczas jubileuszowego koncertu Zespół Regionalny „Mogilanie” jak zawsze nie zwiódł publiczności.Dziś też artyści zaprezentują swó

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Na spisanie całej 35-letniej historii „Mogilan” nie starczyłoby kilku tomów. O tym najlepiej wie świetny muzyk Adam Królik, kierownik kapeli, towarzyszącej zespołowi. Jest on też kronikarzem od 1990 roku i wylicza: “Mogilanie” występowali 1028 razy, z czego kapela ponad 600-krotnie. Swój dorobek prezentowali w 132 miejscowościach w Polsce i w w 51 miejscowościach w 13 krajach. Np. w Niemczech byli 15 razy, a w Chorwacji ośmiokrotnie. Występowali też dla papieża Jana Pawła II. W Zespole poznało się 10 par, które tę znajomość zwieńczyło związkiem małżeńskim. Jednak później zazwyczaj wycofywali się z działalności, ale też niektórzy po latach do niej wracali.

WIDEO: Barometr Bartusia

Zespół założyli: Kazimierz Królik, Krzysztof Musiał (ówczesny dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury) oraz nauczyciel Jerzy Rogala. Wszyscy bardzo zaangażowali się w tworzenie Zespołu. A czasy nie były łatwe. Jednak udało się im swoją pasją zarazić wielu mieszkańców Mogilan. Dziś to wielopokoleniowy zespół i jak podkreślają mieszkańcy – duma gminy.

Pierwszym kierownikiem kapeli był Adam Papież, także świetny muzyk. Po nim pałeczkę kierowania przejął Adam Królik. A Kazimierz Królik to legenda „Mogilan”. Do dziś jest niezastąpiony i gra w kapeli. Znany jest też z wykonywania instrumentów w ciężkich czasach po założeniu Zespołu. To on wystrugał dla kapeli pierwsze basy.

Podczas jubileuszowego spotkania wzbogaciła się o 200-letnią cytrę. Taki podarunek przywiózł w prezencie na urodziny „Mogilan”, przedstawiciel firmy „Okno Plus” z Libertowa.

Dziś „Mogilanie” liczą 48 osób. Przez lata – do 2014 roku prowadziła go Janina Kalicińska, znana etnochoreograf. Członkowie Zespołu mówią, że mają szczęście do kierowników artystycznych. Następcą Janiny Kalicińskiej został Marek Harbaczewski, który tak związał się z „Mogilanami”, że po przeprowadzce do Nowego Sącza, kilka razy w tygodniu przyjeżdża na próby do Mogilan. To też wielki miłośnik regionalizmu z optymistycznym hasłem: „koniec świata nie nastanie, póki tańczą Mogilanie”.

Podczas jubileuszowego koncertu wicewojewoda Zbigniew Starzec w imieniu ministra kultury odznaczył pana Marka, cały Zespół oraz ośmioro członków Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wręczył też w imieniu prezydenta RP złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi. Z kolei Krzyżami Małopolski zasłużonych członków Zespołu, w imieniu marszałka Małopolski, udekorował Jacek Krupa, radny Sejmiku Małopolski.

Wicewojewoda miał okazję pierwszy raz spotkać się z twórczością „Mogilan” i nie ukrywał zachwytu nad poziomem artystycznym Zespołu. Wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk, gratulował artystom ich niepowtarzalnej pasji i dziękował za wkład jaki wnoszą w pielęgnowanie kultury przodków.

- Zespół jest skarbem gminy i wielkim ambasadorem kultury, jej krzewicielem, mającym dla niej ogromny szacunek – mówił wójt Piotr Piotrowski, który dobrze wie, jaka to pasja, bo sam czasem wspierał kapelę grając na akordeonie.
Włodarz gminy gratulował „Mogilanom” też imieniu przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Staszczaka, zajętego występem w Zespole. Listy z podziękowaniami w jego imieniu wręczyła wiceprzewodnicząca RG Katarzyna Ożóg-Suder.

Na spotkanie z „Mogilanami” przyjechali przedstawiciele innych zespołów, m.in. Anna i Kazimierz Lassakowie z Zespołu Góralskiego „Hamernik”, działający przy Nowohuckim Centrum Kultury. - „- Niezmiernie nom miło, żeście som – mówili przedstawiciele „Hamernika”. Życzenia składali też reprezentanci Stowarzyszenia Folkowego z Warszawy oraz z Zespołu Regionalnego w gminie Niwiska na Podkarpaciu.
Na urodziny „Mogilan” przyjechali też z Wiednia przyjaciele z Klubu Kreatywnych Emerytów OSTOJA.

- Krzewią dawne tradycje przez muzykę, taniec, śpiew – podkreślała Martyna Strączek, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, opiekującego się Zespołem, przy którym działa też kapela młodzieżowa, prowadzona przez Daniela Küblera oraz „Mali Mogilanie” pod opieką Katarzyny Targosz. Zachęcenie dzieci i młodzieży do zainteresowania się regionalizmem, znawcy nazywają dużym sukcesem. Umiejętności najmłodszych można było zobaczyć na scenie, gdzie też gościnnie wystąpił szkolny zespół „Bukowioki” z Bukowa.

Na jubileuszowy koncert Zespół przygotował widowisko-składankę z różnych przedstawień pt. “Kapliczka na Ugorach. Opowieści św. Walentego z Celin”. Prawdziwa drewniana kapliczka stanęła na scenie. Odwzorował ją Andrzej Strączek. Przy niej spotkały się trzy kumy, by nie tylko odmówić różaniec, ale też by rozbawić publiczność plotkami o sąsiadach. W rolę świetnych plotkarek, co to ich niby nic nie obchodziło, wcieliły się: Urszula Budek, Krzysztofa Drobniak, Stanisława Gąsior.

Artyści wywoływali też uśmiech na twarzy przedstawiając scenki z innych widowisk: “Dożynek”, „Combera Babskiego”, “Zabawy w Karczmie, “Kiszenia kapusty”, “Wesela Mogilańskiego”. Jubileuszowy koncert odbędzie się dzisiaj o godz. 18 w sali widowiskowej w remizie.

Odznaczone osoby:

  • Złoty Krzyż Zasługi - Stanisława Gąsior,
  • Srebrny Krzyż Zasługi - Antoni Gastoł, Ireneusz Homel, Andrzej Słowik,
  • Brązowy Krzyż Zasługi - Sebastian Biel, Edward Cholewa, Sabina Front, Elżbieta Nogieć, Andrzej Papież, Iwona Piszczek, Sylwester Przeworski, Renata Radoń, Artur Szczurek, Katarzyna Targosz, Agnieszka Zalejska, Jakub Zalejski,
  • Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”: Zespół Regionalny „Mogilanie” i członkowie: Urszula Budek, Jerzy Drobniak, Krzysztof Drobniak, Marek Harbaczewski, Jacek Kotarba, Jacek Leśniak, Lucyna Leśniak, Zbigniew Staszczak, Bernarda Sukta,
  • Złota Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego-Krzyż Małopolski - Marek Harbaczewski,
  • Srebrna Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego-Krzyż Małopolski:
  • Franciszek Gąsior, Stanisława Gąsior, Adam Królik, Henryka Królik, Kazimierz Królik,
  • Nagroda Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” - Zespół Regionalny „Mogilanie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski