Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mówią "tak" ślubom gejów i lesbijek [WIDEO]

Aleksandra Gersz
Irlandia. Ponad 60 proc. obywateli opowiedziało się za małżeństwami jednopłciowymi

Obywatele Irlandii opowiedzieli się za legalizacją małżeństw homoseksualnych. Aż 62 proc. głosujących było za zmianą konstytucji kraju, która umożliwi małżeństwa parom gejów i lesbijek. Tym samym Irlandia stała się pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne poprzez głosowanie powszechne.

Irlandia powiedziała "tak" małżeństwom jednopłciowym

Źródło: RUPTLY

Małżeństwa między dwoma osobami tej samej płci będą miały taki sam status w świetle konstytucji irlandzkiej jak małżeństwa między mężczyzną i kobietą. Jak podaje BBC, pierwsze małżeństwa na wyspie odbędą się już wczesną jesienią.
Wynik głosowania wywołał entuzjazm w kraju, w którym do późnych godzin nocnych świętowano na ulicach. Wszędzie można było zobaczyć tęczowe flagi oraz znaki ze słowem "tak".

- Te historyczne wyniki odbiją się szerokim echem na całym świecie. Pokazują, jak konserwatywne kiedyś państwo może przemienić się w oazę równości - powiedział Patrick Corrigan z Amnesty International.

Premier Irlandii Enda Kenny powiedział z kolei, że choć Irlandia to mały kraj, niesie przesłanie dla świata. Legalizację małżeństw jednopłciowych poparły cztery główne partie polityczne.

Jak podaje "The Irish Times", małżeństwa między osobami tej samej płci są wciąż nielegalne w Irlandii Północnej, dozwolone są za to w Wielkiej Brytanii.

- Irlandia Północna jest ostatnim rejonem na Wyspach, w którym panuje dyskryminacja - stwierdził Corrigan.
Według "The Guardiana" wynik referendum świadczą o dużej zmianie w tradycyjnym i konserwatywnym irlandzkim społeczeństwie. Jest także przełomowy z powodu dotąd silnej pozycji Kościoła katolickiego w tym kraju.

- Kościół musi się skonfrontować z rzeczywistością, nie może jej negować. Musi ponownie nawiązać kontakt z młodymi ludźmi - powiedział arcybiskup Dublina Diarmuid Martin. Duchowny dodał: - Mamy do czynienia z socjalną rewolucją (...). Cieszę się z tego, jak szczęśliwi są dziś geje i lesbijki.

Martin uważa jednak, że poparcie ich praw nie powinno wiązać się z konstytucyjną zmianą definicji małżeństwa.
Ostrzejsze reakcje wyrażała jednak większość duchownych i organizacji kościelnych. - Jesteśmy głęboko zawiedzeni i smutni, że Konstytucja Irlandii nie będzie już odzwierciedlać historycznej i chrześcijańskiej wizji małżeństwa, które jest związkiem kobiety i mężczyzny - powiedział Norman Hamilton z Kościoła prezbiteriańskiego.

Jak podaje "The Guardian", jednym z najczęstszych argumentów Kościoła w kampanii przeciwko małżeństwom jednopłciowym była kwestia wychowania dzieci. Zdaniem organizacji katolickich każde dziecko ma prawo do posiadania matki i ojca, a rodzice jednej płci mogliby niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój. Kontrowersje wywołały ulotki prawicowego stowarzyszenia Adfam, które głosiły m.in., że dzieci wychowane przez pary jednopłciowe są narażone na molestowanie seksualne.

W Irlandii od 2010 r. legalne są jednopłciowe związki partnerskie, które uzyskały równe prawa i korzyści jak pary heteroseksualne. Jednak aktywiści krótko po wejściu ustawy w życie opublikowali raport ujawniający 160 różnic prawnych dotyczących m.in. korzyści podatkowych czy brania pożyczek bankowych. Nierówności te zostały zniwelowane Od kwietnia 2015 r. pary jednopłciowe mogą adoptować dzieci.

Pierwszym krajem, który wprowadził małżeństwa jednopłciowe, była Holandia, która zrobiła to w 2001 r. Od tego czasu osoby jednej płci mogą zawrzeć związek małżeński w 16 państwach na świecie, m.in. we Francji, w Hiszpanii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Argentynie, Urugwaju i Brazylii. Małżeństwa homoseksualne są wciąż zakazane we wszystkich państwach azjatyckich, afrykańskich (z wyjątkiem RPA) oraz na Środkowym Wschodzie, a także w Niemczech, Australii i we Włoszech oraz w 13 z 50 stanów w USA. Obecnie Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych debatuje nad legalizacją małżeństw homoseksualnych w całym kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski