Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz uratować życie

Redakcja
DP - W ramach akcji "Impuls Życia" Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zamontowało w Krakowie 18 defibrylatorów sfinansowanych w dużej części przez UMK.

Impuls życia czyli automatyczne defibrylatory. Automatyczne defibrylatory zewnętrzne (z ang. - Automated External Defibrillator, AED) z Krakowskiej Sieci AED Impuls Życia poznasz po tym oznaczeniu Fot. ANNA KACZMARZ

Rozmowa z dr n. med. Małgorzatą Popławską, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego

- Kraków jest pierwszą dużą metropolią, która posiada tak kompleksowy program z zakresu ratownictwa przedmedycznego i skutecznie go realizuje. Jedną z najczęstszych przyczyn śmierci jest nagłe zatrzymanie krążenia. Rocznie w samym śródmieściu Krakowa zdarza się to około stu razy. A nawet przy rozśrodkowaniu karetek mijają minuty, zanim ratownicy znajdą się na miejscu zdarzenia.
DP - Czy używając automatycznego defibrylatora można choremu zaszkodzić?
- To zaawansowane technologicznie urządzenie i po przyklejeniu elektrod samo diagnozuje stan osoby poszkodowanej informując, czy jego użycie jest potrzebne, a jeśli tak - komunikatami głosowymi prowadzi przez resuscytację. Po kilkugodzinnym przeszkoleniu, postępując zgodnie z instrukcjami AED, nie można nikomu zaszkodzić, a można uratować czyjeś życie. Miasto Kraków w ramach budowy Krakowskiej Sieci AED IMPULS ŻYCIA organizuje też bezpłatne szkolenia z zakresu BLS/AED. W pierwszym roku realizacji programu przeszkolono w zakresie udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem urządzeń AED prawie 1500 osób - mieszkańców miasta oraz (na odpowiednio wyższym poziomie) strażników miejskich, strażaków, nauczycieli przysposobienia obronnego i pielęgniarki medycyny szkolnej. (MLK)
Jak używać automatycznego defibrylatora
Instruuje Bożena Woźniak - Pachota, kierownik Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego
1. Zbliżając się do poszkodowanego sprawdź, czy nic ci nie zagraża. Jeżeli masz przy sobie - przygotuj maseczkę do wentylacji i załóż rękawiczki.
2. Sprawdź przytomność poszkodowanego potrząsając delikatnie za ramiona. Jeżeli poszkodowany nie reaguje, zatrzymaj kogoś do pomocy.
3. Udrożnij drogi oddechowe; połóż jedną rękę na czole, dwa palce drugiej ręki na twarde części brody i odegnij głowę do tyłu. Oceń, czy poszkodowany oddycha. Przyłóż ucho do ust poszkodowanego i przez 10 sekund nasłuchuj, staraj się wyczuć oddech i obserwuj, czy porusza się klatka piersiowa.
4. Jeżeli poszkodowany nie oddycha poproś zatrzymaną osobę o wezwanie pogotowia i przyniesienie AED (automatycznego defibrylatora zewnętrznego) lub sam wezwij pogotowie.
Wybierz numer 999 lub 112, podaj miejsce zdarzenia i stan poszkodowanego - dorosły, nieprzytomny, nie oddycha.
Odsłoń klatkę piersiowa poszkodowanego. Znajdź środek klatki piersiowej.
5. Ułóż rękę na środku klatki piersiowej. Dołóż drugą zaplatając palce. Wyprostuj łokcie, pochyl się nad poszkodowanym tak, by twoje barki były nad jego klatką piersiową. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej na głębokość 4-5 cm w tempie 100 na minutę.
Rozłóż maseczkę do wentylacji na twarzy poszkodowanego zgodnie z załączoną instrukcją. Udrożnij drogi oddechowe wg wcześniejszego opisu, zaciśnij nos poszkodowanego. Obejmij ustami usta poszkodowanego i wykonaj 2 wdechy, tak by klatka piersiowa się uniosła. Jeśli nie masz maseczk, możesz zrezygnować z oddychania, kontynuuj resuscytację do przybycia pogotowia, przywrócenia oddechu bądź wyczerpania fizycznego.
6. Gdy tylko AED zostanie dostarczone, włącz urządzenie i postępuj zgodnie z jego instrukcjami głosowymi.
Wyjmij elektrody i przyklej je na klatce piersiowej poszkodowanego. Jedna elektroda po prawej stronie mostka, poniżej prawego obojczyka, druga pod lewą pachą - zgodnie z instrukcją na rysunkach.
7. Zadbaj, żeby nikt nie dotykał poszkodowanego, gdy AED analizuje rytm serca. Jeżeli AED zaleci defibrylację upewnij się, że nikt - łącznie z tobą - nie dotyka poszkodowanego i naciśnij migający przycisk.
8. Po wyładowaniu kontynuuj resuscytację w sekwencji 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 wdechy, (lub bez wdechów) aż do momentu, gdy AED poda następne komendy. Prowadź resuscytację zgodnie z kolejnymi komendami AED aż do przybycia pogotowia, przywrócenia oddechu bądź wyczerpania fizycznego.Tam są defibrylatory
- Regionalny Dworzec Autobusowy (3 szt.), Kraków, ul. Bosacka 18, tel. (012) 393 52 52
- Dworzec Główny PKP (2 szt.), Kraków, pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego 3, tel. (012) 393 11 31
- Bazylika Mariacka, Kraków, pl. Mariacki 5 , tel. (012) 422 55 18
- Pawilon Wystawienniczo-Informacyjny Wyspiański 2000, Kraków, pl. Wszystkich Świętych 2, tel. (012) 424 96 50
- Hotel Ester, Kraków, ul. Szeroka 20 , tel. (012) 429 11 88
- Sąd Okręgowy w Krakowie, Kraków, ul. Przy Rondzie 7 , tel. (012) 619 50 00
- Urząd Miasta Krakowa, Kraków, al. Powstania Warszawskiego 10, tel. (012) 616 92 40
- Urząd Miasta Krakowa, Kraków, os. Zgody 2, tel. (012) 616 87 17
- Urząd Miasta Krakowa, Kraków, ul. Wielicka 28, tel. (012) 616 58 70
- Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków, al. Jana Pawła II 232, tel. (012) 644 02 66
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kraków, ul. Pędzichów 27, tel. (012) 424 65 00
- Urząd Skarbowy Kraków Śródmieście, Kraków, ul. Krowoderskich Zuchów 2 , tel. (012) 665 64 21
- Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Kraków, ul. Siostry Faustyny 3, tel. (012) 252 33 23
- Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków - Balice sp. z o.o.Balice, ul. Kpt. M. Medweckiego 1 (2 szt.), tel. (012) 639 30 00
Szczegółowe informacje:
Biuro ds. Ochrony Zdrowia
Urzędu Miasta Krakowa
tel. 012 616 94 96

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski