Muris Mešanović: Takie życie. Dzisiaj jest VAR

Tomasz Bochenek
od 16 lat
Puszcza Niepołomice. Dwa strzały do bramki, dwie chwile radości, w dwóch ostatnich meczach. Ale Muris Mešanović w tym sezonie wciąż pozostaje bez zdobytego gola. Bo te, które wbił Rakowowi i Śląskowi zostały po wideoweryfikacjach anulowane.

Bośniak, napastnik. Mając 16 lat wyjechał do Czech i to tam głównie przebiegała jego dotychczasowa kariera. Jej topowy moment to sezon 2016/2017, w którym 12 bramkami wydatnie pomógł Slavii Praga w zdobyciu mistrzostwa kraju. Na koniec 2017 roku uznano go najlepszym obcokrajowcem w lidze.

Teraz Mešanović rozgrywa trzeci sezon w Polsce. Dwa poprzednie spędził w Bruk-Becie Termalice Nieciecza, w kampanii 2021/2022 strzelił w ekstraklasie solidne 11 goli. „Słonie” nie zdołały wtedy jednak się utrzymać i następny rok Mešanović spędził w I lidze. Z Bruk-Betem walczył o powrót do ekstraklasy, w decydującym meczu, czyli finale baraży o awans, strzelił nawet bramkę, ale jak wiemy, ten decydujący mecz wygrała Puszcza Niepołomice.

Już po rozpoczęciu nowego sezonu Muris dołączył właśnie do Puszczy, podpisał kontrakt na rok. Do ekstraklasy wrócił 13 sierpnia, zaliczył pół godziny w meczu z Legią. Od spotkania z ŁKS-em, czyli od trzech kolejek, wychodzi w podstawowym składzie (ostatnio przy mniejszej konkurencji, w związku z urazami Kamila Zapolnika i Roka Kidricia).

3 września w Częstochowie Bośniak miał moment radości, gdy pokonał bramkarza Rakowa. Niepołomiczanie cieszyli się z kontaktowego gola, ale nastąpiła kontrola VAR – i okazało się, że we wcześniejszej fazie akcji jeden z piłkarzy Puszczy zagrał piłkę ręką. Gol został anulowany. W kolejnym meczu „Żubrów”, 15 września ze Śląskiem Wrocław na stadionie Cracovii, Mešanović w II połowie już fetował bramkę na 2:0, ale w tym przypadku weryfikacja wykazała spalonego…

- Na boisku nie czułem od razu, że to spalony. Ale takie życie, dzisiaj mamy VAR, po prostu tak było. Wierzę, że w następnym meczu będzie już bramka – mówił Bośniak po spotkaniu ze Śląskiem.

W tym meczu Puszcza jeszcze w 80 minucie prowadziła 1:0, ale wszystko posypało się w końcówce, poniosła porażkę 1:3. - Myślę, że graliśmy bardzo dobrze, nie wyglądało to tak, że przegramy – komentował Mešanović. - Oni zareagowali dobrze po przerwie, zmienili dwóch zawodników, taktykę, byli niebezpieczni, a w końcówce wykorzystali sytuacje, były dwa rzuty karne… Ja grałem wcześniej trzy mecze przeciwko Śląskowi – dwa w ekstraklasie i jeden w Pucharze Polski, i myślę, że ten zespół wygląda teraz dużo lepiej niż wtedy.

A jak sam piłkarz odnajduje się po roku przerwy w ekstraklasie? - Czuję się dobrze. Ekstraklasa, wiadomo, jest piłkarsko lepsza niż pierwsza liga. Myślę, że z naszej strony mecze nie wyglądają źle, drużyna pokazuje charakter, każdy chce walczyć, są fragmenty takiej gry, jaką chcemy grać. Trzeba zdobywać punkty, wtedy utrzymamy się bez problemów. Wierzę, że nam się to uda.

W najbliższym meczu, w sobotę 23 września, Puszcza zmierzy się z Radomiakiem na jego stadionie (godz. 12.30).

Muris Mešanović z nagrodą za zwycięstwo w rankingu Piłkarskie Orły w Małopolsce w czerwcu 2023 Tomasz Bochenek

Piłkarskie Orły – nagroda za czerwiec

Po meczu Puszcza – Śląsk wręczyliśmy Murisowi Mešanoviciowi nagrodę w rankingu Piłkarskie Orły za gole strzelone w czerwcu, jeszcze w barwach Bruk-Betu Termaliki. Bośniak w tamtym okresie zdobył dwie bramki w meczach barażowych o ekstraklasę i dzięki temu w klasyfikacji zawodników z małopolskich klubów zajął 1. miejsce, ex aequo z Lucjanem Klisiewiczem z Puszczy. Dziś tego drugiego nie ma w niepołomickiej drużynie (został wypożyczony na rok do Stali Stalowa Wola), a piłkarzem „Żubrów” jest napastnik, który wbił im gola w barażach.