Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe przeżywa prawdziwe oblężenie. Co przyciągnęło zwiedzających?

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
od 16 lat
Wiosną przed Gmachem Głównym MNK ustawiała się gigantyczna kolejka, by zobaczyć prace Tamary Łempickiej. W sierpniu muzeum ogłosiło rekord odwiedzin – oddziały MNK odwiedziło już ponad milion zwiedzających. Jakie wystawy najchętniej oglądaliśmy?

„Dopiero sierpień, a my już odnotowaliśmy w tym roku ponad milion gości w naszym muzeum. To absolutny rekord w historii naszej placówki” – informuje Muzeum Narodowe w Krakowie.

Jak wyjaśniają muzealnicy, największą popularnością cieszyły się wystawy w Muzeum Czartoryskich, które odwiedziło 400 tys. widzów, Gmach Główny przyciągnął 205 tys. zwiedzających, a Sukiennice odnotowały 130 tys. odwiedzin.

Klasztorek – perła muzealnictwa po remoncie

Od 12 czerwca zwiedzający mogą po wieloletnim remoncie zobaczyć cały kompleks należący do książąt Czartoryskich, na który składają się wystawy w Klasztorku, Arsenale i Pałacu.

Muzeum Czartoryskich to – oczywiście - miejsce, do którego pielgrzymują turyści, by zobaczyć „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. W udostępnionym zwiedzającym w 2021 roku Arsenale prezentowane są zbiory sztuki starożytnej. Ekspozycja Klasztorka to unikatowe pamiątki z kolekcji Czartoryskich. Znalazły się tu, m.in. przedmioty wiązane z królami polskimi, bohaterami narodowymi, muzykami, poetami i pisarzami – takimi jak np. Julian Ursyn Niemcewicz czy Fryderyk Chopin i Marcelina Czartoryska. Ważnym aspektem ekspozycji w Klasztorku jest także przypomnienie historii zbiorów podczas powstania listopadowego, Wielkiej Emigracji i przeniesienia kolekcji do paryskiego Hôtel Lambert.

W październiku w Muzeum Książąt Czartoryskich, zaprezentowana zostanie nowa odsłona wystawy dawnej broni i barwy z kolekcji MNK. Nowa wystawa zaprezentuje wybór najcenniejszych obiektów uzbrojenia polskiego, europejskiego i orientalnego od około roku 1000 do połowy wieku XIX.

Nie tylko Łempicka
Do marca w Gmachu Głównym można było podziwiać prace Tamary Łempickiej, tylko w tym roku zobaczyło je blisko 47 tys. osób, a podczas całej wystawy aż 130 tys. zwiedzających. To była jedna z najchętniej oglądanych ekspozycji MNK.

Dziś w głównym budynku muzeum można zobaczyć monograficzną wystawę prac Jana Matejki – odwiedziło ją już blisko 20 tys. osób. Na ekspozycję "Matejko. Malarz i historia" złożyło się ponad 300 prac, m.in. obrazów, szkiców, rysunków, fotografii, dokumentów, medali i strojów. W Gmachu Głównym gościć będzie do 7 stycznia 2024 roku, jesienią wystawa nieco się zmieni, będzie więc pretekst, by zobaczyć ją jeszcze raz.

- W połowie października zmieni się też ważna część ekspozycji, do Zamku Królewskiego w Warszawie wraca "Rejtan", na jego miejsce przeniesiony zostanie z Sukiennic obraz "Wernyhora" - będzie tworzył paralelny układ z "Kazaniem Skargi". Zobaczymy dialog dwóch obrazów, które nie spotykają się często na wystawach czasowych. – zapowiadała Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się także pokazywane w Gmachu Głównym prace Jerzego Nowosielskiego. 26 obrazów artysty można zobaczyć jeszcze do 15 października. Dobega końca prezentowana tu unikatowa ekspozycja „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści”. Wielowątkowy i wielokulturowy obraz międzywojennego Wilna, z okazji 700-lecia miasta, zamknięty w pracach artystów związanych z miastem potrwa do 3 września.

A już jesienią MNK szykuje kolejny wystawienniczy hit – wystawę „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”, trzecią odsłonę cyklu „4 x nowoczesność”.

„Wystawa „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” skupiona jest na determinantach i ograniczeniach procesów modernizacyjnych w Polsce po drugiej wojnie światowej. Miały one charakter zarówno ekonomiczny oraz organizacyjny, jak i polityczny - związany z funkcjonowaniem niedemokratycznej, narzucającej kulturze ograniczenia ideologiczne władzy.” - zapowiada nową wystawę MNK.

Do czerwca w Sukiennicach, oprócz stałych ekspozycji prezentujących kolekcję XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby, można było zobaczyć wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu.

Mandat za jazdę w słuchawkach? Jest petycja w tej sprawie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Narodowe przeżywa prawdziwe oblężenie. Co przyciągnęło zwiedzających? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski