Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe w Krakowie zamknęło rok rekordem wizyt. Łempicka podbiła Kraków! W nowym roku w MNK Matejko i PRL

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wystawa Prac Tamary Łempickiej była najchętniej odwiedzaną ekspozycję w MNK w minionym roku. Samo muzeum odnotowało rekordową frekwencję
Wystawa Prac Tamary Łempickiej była najchętniej odwiedzaną ekspozycję w MNK w minionym roku. Samo muzeum odnotowało rekordową frekwencję fot. wojciech matusik / polskapress
Blisko 1,4 mln zwiedzających zobaczyło w minionym roku wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie - ro rekord w historii tej instytucji. Niekwestionowaną liderką muzealnych odwiedzin w MNK jest wystawa prac Tamary Łempickiej. A już w tym roku krakowskie Muzeum Narodowe zaprosi na 23 nowe ekspozycje czasowe - wśród nich znajdzie się wielka wystawa prac Jana Matejki - jedną stałą, a także - po raz pierwszy po wieloletnim remoncie - można będzie wejść do całości kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich.

Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

od 16 lat

Rekord odwiedzin w Muzeum Narodowym w Krakowie padł pomimo funkcjonowania instytucji kultury przez pierwsze trzy miesiące ubiegłego roku jeszcze w reżimie covidowym. 1,4 mln odwiedzających to najwyższy wskaźnik wizyt, jaki zanotowano w historii MNK. Największą frekwencją spośród ubiegłorocznych ekspozycji cieszyła się wystawa "Łempicka", która odwiedziło ponad 70 tys. osób - a prace "królowej art deco" można oglądać w Krakowie jeszcze do 12 marca. Wielkim zainteresowaniem cieszył się także pokaz "Malczewski romantyczny" - prace Jacka Malczewskiego zobaczyło niemal 65 tys. zwiedzających - oraz "Nowy początek. Modernizm II RP" z niemal 50 tys. publicznością. Najchętniej odwiedzanym oddziałem MNK był Gmach Główny z wystawami czasowymi i Galerią Sztuki XX i XXI wieku, Sukiennice z Galerią Sztuki XIX wieku oraz kompleks Czartoryskich z "Damą z gronostajem".

W minionym roku Muzeum Narodowe w Krakowie powiększyło swoje zbiory o 1327 obiektów, do kolekcji MNK trafiły min. rzeźba Ursuli von Rydingsvard czy praca Ludwiki Ogorzelec "Pilon II" z cyklu "Przyrządy równoważne".

- Niewiarygodny sukces - mówi o frekwencji prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK. - Tęsknota, żeby spotkać się z oryginałem, żeby wyjść z domu zobaczyć piękno ponownie nie tylko na ekranie to pierwsza sprawa. Druga kwestia, to atrakcyjność oferty, a fenomen Łempickiej w ogóle zasługuje na uwagę jako swego rodzaju odkrycie. Widzimy, jak bardzo dziś publiczność w Polsce czeka na wystawy, które się smakuje, dlatego chcemy robić pokazy, które będą trwały kilka miesięcy.

W 2023 roku Muzeum Narodowe zaprosi zwiedzających na 23 nowe wystawy i pokazy. Jako pierwsza, 14 lutego, otwarta zostanie nowa odsłona ekspozycji w Muzeum Wyspiańskiego.

- Wątki narracyjne pozostaną te same, zilustrujemy je innymi pracami. Pojawią się nowe prace zarówno jeśli chodzi o portrety, wizerunki dzieci, pejzaże krakowskie, nowe wielkoformatowe projekty do kościoła franciszkanów, zmienimy też sposób eksponowania sal poświęconych katedrze i Towarzystwu Lekarskiemu - wyjaśnia dyrektor MNK.

"Wilno - Vilnius - Vilne 1918-1948. Jedno miasto, wiele opowieści" to wystawa, która w MNK zagości w maju, a zaprezentuje różnorodność sztuki i życia artystycznego Wilna w pierwszej połowie XX wieku, od pejzaży, portretów artystów, scen rodzajowych malowanych w stylu klasycyzującym, przez awangardę, kończąc na najbardziej znanym obrazie namalowanym w Polsce - "Jezu ufam Tobie", który powstał w Wilnie.

- Myślę, że ta wystawa będzie dużym zaskoczeniem, ponieważ nie pamiętamy, jak ważnym ośrodkiem było Wilno dla historii sztuki polskiej, litewskiej, żydowskiej. Chcemy pokazać te trzy oblicza miasta - zapowiada Andrzej Szczerski.

W czerwcu w Gmachu Głównym MNK w ramach obchodów Roku Jana Matejki pokazanych zostanie niemal 400 obiektów, które złożą się na monograficzną ekspozycję "Matejko. Malarz i historia". To pierwsza od trzech dekad wystawa poświęcona twórcy "Bitwy pod Grunwaldem" i zarazem pierwsza, prezentująca w różnych aspektach szeroki zakres jego działalności. Zobaczymy, m.in. muzealia nigdy nie udostępniane szerokiej publiczności.

- Chcemy pokazać, że Matejko to artysta ważny i że można go odczytywać na nowo. Pojawią się nowe aspekty jego twórczości, nieodkryte, zarówno jeśli chodzi o warsztat, jak i skalę talentu i problematyki, jaką podejmował - wyjaśnia dyrektor MNK.

MNK bę- Po otwarciu Klasztorka zwiedzający, wchodząc do Pałacu, będą mogli zwiedzić cały kompleks muzeum, przechodząc przez przewiązkę nad ulicą Pijarską - zapowiada Andrzej Szczerski.

dzie kontynuowało także projekt "4 x Nowoczesność" - w kolejnej odsłonie skupiając się na okresie PRL-u. W listopadzie "Modernizm reglamentowany" zaprezentuje ponad 200 obiektów z minionej epoki.

- Będziemy wskazywali na to, jak w realiach PRL-u, przy reglamentacji politycznej, ekonomicznej artyści potrafili stworzyć wzorce nowoczesności. Ta wystawa może być dla wielu osób odkryciem, ponieważ ona nie będzie ani nostalgiczna, ani rozrachunkowa. Będzie nowym spojrzeniem na PRL jako rozdział nowoczesności w Polsce - wyjaśnia Andrzej Szczerski.

W 2023 roku zakończy się także wieloletni remont kompleksu Czartoryskich. W Klasztorku będzie można zobaczyć wystawę opowiadającą o początkach zbiorów Czartoryskich, a w Arsenale otwarta zostanie galeria "Broń i barwa w Polsce".

Ponadto w MNK będzie można zobaczyć pokazy czasowe "Moda i sport", wystawę poświęconą temu, co czytywano w alkowach, ekspozycję poświęconą Mikołajowi Kopernikowi oraz Jerzemu Nowosielskiemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Muzeum Narodowe w Krakowie zamknęło rok rekordem wizyt. Łempicka podbiła Kraków! W nowym roku w MNK Matejko i PRL - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski