Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka Zaklęta w Drewnie. I barok porwie zaklętym rytmem

(DMA)
Amor Divino - barokowe duety sakralne z Hiszpanii i Meksyku usłyszymy w uroczym Dębnie Podhalańskim.

Katarzyna Wiwer i Julieta González-Springer oraz „Tarara que yo soy Anton - negro a Duo de navidad” z Meksyku, „Bate los alas - duo al Santissimo Sacramento” z Hiszpanii, katalońskie „De amor Sagrado Templo”, a do tego wiekowy kościółek w podhalańskim Dębnie. Co je łączy? Oczywiście kolejny niedzielny koncert z cyklu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”.

- Śpiewaczki znane są nie tylko z kunsztu wokalnego, ale także z temperamentu i wielkiej ekspresji - mówi Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. I przypomina, że w programie koncertu znalazły się duety i utwory solo pochodzące z kręgu barokowej muzyki religijnej Hiszpanii, Katalonii i Meksyku. - W pieśniach doskonale słychać, jak kultura europejska przyjmowała elementy kultury Indian i czarnych niewolników. Pieśni porywają gorącymi rytmami, ale też chwytają za serce niezwykłymi porównaniami - zaznacza.

Katarzyna Wiwer jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. W jej repertuarze odnajdziemy dzieła od średniowiecza przez utwory Dowlanda, Zieleńskiego i Monteverdiego, pieśni Purcella, kantaty Buxtehudego i Bacha, dzieła Haendla, Mozarta, Haydna, Schuberta, ale też Chopina, Szymanowskiego…

Julieta González - Springer naukę śpiewu zaczynała w Konserwatorium Narodowym w Meksyku. Studia wokalne ukończyła w krakowskiej Akademii Muzycznej, a studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie. Jej repertuar jest równie imponujący - od muzyki dawnej po współczesną, tradycyjną oraz klasyczną meksykańską, iberoamerykańską i polską. - Jest też zafascynowana polskimi pieśniami. Bardzo chętnie wykonuje je za granicą - zaznacza dyrektor Anna Franik.

W „zbójnickim” kościółku usłyszymy łacinę, język hiszpański i dialekt czarnych niewolników - negrito. Będą pastorałki, pieśni do Matki Bożej oraz Najświętszego Sakramentu. Śpiewaczkom towarzyszyć będą znakomici artyści - klawesynista Andrzej Zawisza oraz Jakub Person na instrumentach perkusyjnych.

A kościół św. Michała Archanioła? - To wspaniałe dzieło, unikat. Jeden z najcenniejszych drewnianych zabytków Małopolski - mówi Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Wzniesiono go w 1490 r. Z tego to czasu dochowało się wspaniałe prezbiterium i nawa. Uwagę warto zwrócić też na piękną polichromię z XV i XVI stulecia. Zachwyca również świetnej roboty późnogotycki tryptyk w ołtarzu głównym z pocz. XVI w., o dwa wieki starsze tabernakulum i krzyż, a także unikatowe cymbałki z XV stulecia.

- Wszystkie te walory docenił świat, wpisując kunsztowną podhalańską świątynię w 2003 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO - przypomina dyrektor Paweł Mierniczak.

„Amor Divino. Barokowe duety sakralne z Hiszpanii i Meksyku” już w najbliższą niedzielę o godz. 17 w uroczej drewnianej świątyni św. Michała Archanioła. To w niej - według legend i… serialu „Janosik” - brał ślub legendarny harnaś. I my możemy uczestniczyć w równie niezwykłym wydarzeniu.

kolejne koncerty

23 lipca, godz. 12
Racławice
- kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny.Baśniowa Kapela. „Płatki nieziemskiej róży” (teatr dla dzieci).

30 lipca, godz. 18
Chabówka
- kościół Świętego Krzyża „na Obidowej”.OCTAVA ensemble, Zygmunt Magiera - kierownictwo artystyczne. „Grzegorz Gerwazy Gorczycki - Completorium& Motety”.

6 sierpnia, godz. 17
Binarowa
- kościół św. Michała Archanioła. Cracow Duo- Jan Kalinowski (wiolonczela) oraz Marek Szlezer (fortepian). Koncert edukacyjny. „Memories”.

13 sierpnia, godz. 17
Bartne
- cerkiew greckokatolicka św. św. Kosmy i Damiana. Susanna. „Posij, że sia posij”.

20 sierpnia, godz. 18
Kwiatoń
- cerkiew greckokatolicka św. Paraskewii. Alicja Zajączkowska (harfa). „Pieśń harfy”.

27 sierpnia, godz. 16
Łosie
- cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny (koncert plenerowy). Ukraiński Chór Narodowy „Unison” z miasta Stryj.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski