Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka zaklęta w drewnie i skansenie

Marek Długopolski
To idealne połączenie dwóch wielkich pasji człowieka, miłości do muzyki i architektury drewnianej - tak Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, mówi o „Muzyce Zaklętej w Drewnie”. To już 10. edycja festiwalu wędrującego po najpiękniejszych zakątkach Małopolski.

Czy jednak nuty mogą zostać zaklęte? _- Tak, ale tylko na Szlaku Architektury Drewnianej. Ich wspaniałe brzmienie będzie można usłyszeć jedynie w letnie niedziele, wśród wiekowych kościołów i cerkwi, starych chałup i stodół, a __także uroczych dworków - _kusi Anna Franik, dyrektor artystyczny festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Uroczyste rozpoczęcie tej niezwykłej imprezy nastąpi 12 czerwca o godz. 18 w Wygiełzowie.

Na małopolskich ścieżkach, przyozdobionych drewnianymi perłami, odbyło się już ponad 100 koncertów. Jaki więc będzie ten sezon? Czy jubileuszowe wędrówki będą wyjątkowe?

- Postaramy się o __wiele niespodzianek. Już pierwszy koncert zapowiada się bardzo ciekawie - mówi tajemniczo Anna Franik. W malowniczym Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec usłyszymy artystów na co dzień występujących w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. I od razu dodajmy - nie jest to występ przypadkowy!

Filharmonia Łódzka od 17 już lat - w ramach festiwalu Kolory Polski - również koncertuje na wędrownym szlaku. To jej letnia propozycja dla melomanów, którzy pragną połączyć mistrzowskie brzmienia ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Muzyka jest różnorodna, nieco lżejsza, często inspirowana folklorem i sztuką dawną.

Do Małopolski Filharmonia Łódzka wysłała najlepszych swoich ambasadorów - kilkunastoosobową Grohman Orchestrę. Skąd jej nazwa? To hołd złożony Henrykowi Grohmanowi, jednemu z najbogatszych łódzkich fabrykantów, jednocześnie kolekcjonerowi dzieł sztuki, mecenasowi i przyjacielowi artystów - gościł u niego m.in. Witkacy, a we wspaniałej sali balowej koncertował Ignacy Paderewski. Artyści, których usłyszymy w Wygiełzowie, przypominają, że „czerpią z bogatej tradycji rodziny Straussów”. Wzorem więc dawnych mistrzów walca orkiestrę prowadzi stojący skrzypek-dyrygent.

Nie oznacza to jednak, że w malowniczym parku etnograficznym usłyszymy tylko muzykę cesarskiego Wiednia, a więc doskonale wszystkim znane walce i polki Johanna Straussa (ojca i syna). W uroczym skansenie zabrzmi również wspaniały walc Wojciecha Kilara z „Ziemi obiecanej”, a także muzyka Krzesimira Dębskiego skomponowana m.in. do „Ogniem i mieczem”. Małopolscy artyści zrewanżują się łódzkim melomanom i miłośnikom drewnianych zabytków 3 lipca - występem w kościele św. Wojciecha w Dobroniu.

„Podróże walcem i na koniach” - to pierwszy z cyklu koncertów na tegorocznym wakacyjnym szlaku „Muzyki Zaklętej w Drewnie”. - Razem z nami wędrować po nim będą najbardziej znani artyści, ale także wyjątkowo uzdolnieni muzycy młodego pokolenia - _przypomina Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. - Towarzyszyć nam będą klasyczne dźwięki fortepianu, klawesynu, skrzypiec i wiolonczeli, także moc znakomitych głosów. A wspaniałym tłem dla tych koncertów będą wiekowe wnętrza drewnianych zabytków i _ich magiczne otoczenie. Warto się skusić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski