MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mycie zębów jest najważniejsze

Redakcja
Fot. Andrzej Wiśniewski
Fot. Andrzej Wiśniewski
DP - Czy dzieci w Krakowie mają próchnicę zębów?

Fot. Andrzej Wiśniewski

Rozmowa z dr Iwoną Sanak, stomatologiem

- Te, które jej nie mają, można policzyć na palcach. Jest to w dużej części wina rodziców, którzy nie do końca wiedzą, dlaczego ich dzieci mają popsute zęby. Dlatego program profilaktyczny i uświadamiający powinien zaczynać się - moim zdaniem - już wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. A to dlatego, że próchnica w zębach mlecznych niektórych dzieci pojawia się już z końcem pierwszego roku życia.
DP - Co trzeba robić, żeby dzieci miały zdrowe zęby?
- Podstawą jest higiena jamy ustnej. Dziecko powinno mieć myte zęby od maleńkości. Jak dziecko jest małe - myje mu się włosy, uszy czy pupę, no to trzeba mu także myć zęby. Ważne są również systematyczne wizyty u dentysty oraz odpowiednia dieta. Wciąż pokutuje karmienie dziecka w nocy butelką, wciąż podaje się dzieciom słodzone napoje do picia już po wieczornym umyciu zębów, a to stanowi "pożywkę" dla bakterii.
Ważne jest, żeby były przerwy między poszczególnymi posiłkami.
DP - Jak długo trzeba myć zęby?
- Dwie minuty, bardzo starannie. Są tabletki barwiące osad na zębach. Dzieci widząc "brud" na ząbkach przekonują się, ile wysiłku trzeba włożyć w szczotkowanie, żeby on zniknął.
DP - Czy program profilaktyczny miasta zakładający zwalczanie próchnicy może przynieść dobre efekty?
- Na pewno. Jest skierowany do dzieci między 11. a 14. rokiem życia, a więc uzupełnia programy profilaktyczne proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ, na przykład, lakuje (zabezpiecza przed próchnicą) stałe szóstki dzieciom do siódmego roku życia. Ale siedmiolatkom te szóstki nie zawsze wyrosną na czas, a wtedy wkraczamy my. Poza tym w ramach programu trzeba co najmniej dwa razy w roku zgłosić się na wizytę do dentysty. I rodzice zaczynają rozumieć, jak jest to ważne, bo fundusze przeznaczone przez miasto na ten program są wykorzystane prawie w stu procentach. (MLK)

Program profilaktyki próchnicy u dzieci

Badanie. Programem objęte są mieszkające w Krakowie dzieci w wieku od 6 do 14 lat.
Próchnica atakuje zarówno uzębienie stałe, jak i mleczne. W szóstym roku życia zaledwie 13 proc. dzieci w Polsce ma zdrowe zęby. Zapobieganie próchnicy powinno mieć charakter działań kompleksowych, obejmujących edukację rodziców, przestrzeganie zasad racjonalnego żywienia oraz dbałości o higienę jamy ustnej, profilaktyczne stosowanie związków fluoru oraz regularną kontrolę uzębienia. Najskuteczniejszą i najtańszą metodą profilaktyki jest fluorowanie wody pitnej. Ochronne działanie wykazują także preparaty fluoru stosowane miejscowo w postaci past, żelów, lakierów, laków czy płynów do płukania jamy ustnej. Dużą skutecznością cechują się działania obejmujące regularne (raz na 6 miesięcy) lakierowanie zębów w grupie dzieci pomiędzy 6. a 14. rokiem życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski