Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Czy z edukacyjnej mapy miasta znikną dwie najmniejsze szkoły?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Szkoła Podstawowa nr 6 na Chełmie
Szkoła Podstawowa nr 6 na Chełmie Fot. Katarzyna Hołuj
Władze gminy rozmawiają z rodzicami uczniów SP nr 5 na Dolnym Przedmieściu i SP nr 6 na Chełmie na temat planowanego zamknięcia tych placówek.

WIDEO: Krótki wywiad

Powody takiej decyzji w przypadku obu tych szkół, są jak słyszmy w gminie, różne. W „piątce”, która dziś prowadzi tylko klasy I-III, kosztem szkoły miałoby zostać powiększone istniejące w tym samym budynku przedszkole (Przedszkole Samorządowe nr 2). Takie plany podyktowane są tym, że mimo uruchomienia od września ub. roku kilku dodatkowych oddziałów w całej gminie, miejsc w przedszkolach nadal brakuje. Gmina nie mogąc ich zapewnić musi dopłacać do pobytu dzieci w prywatnych placówkach.

Dziś w I klasie SP 5 uczy się 7 dzieci, w tym 4 z tego obwodu (choć z tego rocznika w obwodzie „piątki” mieszka 21 dzieci). Wynika z tego, że wielu rodziców dzieci, które kończą tu etap przedszkola, zapisuje je do innych myślenickich szkół, gdzie uczą się nieprzerwanie od I do VIII klasy.

Inna są przesłanki planowanej likwidacji szkoły na Chełmie. Tu chodzi przede wszystkim o zbyt małą liczbę uczniów i zbyt wysokie koszty utrzymania.
Największe klasy liczą tu po 9 uczniów, najmniejsze zaś po...1. Klasy siódmej nie ma wcale.

- Szkoła nigdy nie pękła w szwach, ale były lata kiedy, razem z oddziałem przedszkolnym, liczyła ponad 50 dzieci. Później było ich 21-24. Teraz ma 38 plus 6 w oddziale przedszkolnym. Od września w I klasie ma się pojawić 1 uczeń. Od września w I klasie ma się pojawić 1 uczeń. W kolejnych latach nabór do I klasy będzie na podobnym poziomie, tak wskazuje demografia, a trzeba wziąć pod uwagę, że część rodziców zapisuje dzieci do szkół na Zarabiu, albo w centrum Myślenic – mówi Waldemar Kulpa, dyrektor SP nr 6 na Chełmie.

- Nie stać nas na utrzymywanie klasy dla 1 ucznia. Ale poza finansami jest też dobro dzieci i ono jest najważniejsze – mówi Renata Marzec, naczelnik wydziału edukacji UMiG Myślenice i dodaje, że uczniowie pozbawieni są możliwości socjalizacji, w tym zdrowego konkurowania z rówieśnikami na polu nauki (w konkursach przedmiotowych) czy sportu (w zawodach), nie mówiąc już o tym, że w tej szkole nie ma sali gimnastycznej, ani boiska przy szkole.

Rodzice, przynajmniej niektórzy, uważają jednak, że dla dobra dzieci szkoła powinna zostać. Argumentem za jej utrzymaniem ma być m.in. stroma, wąska droga, którą musiałyby być codziennie dowożone do szkoły na Zarabiu. Kiedy jedni przypominają, że jeszcze niedawno dzieci z Chełmu były dowożone do gimnazjum na Zarabiu, inni mówią, że przynajmniej najmłodsze dzieci nie powinny być zmuszane do dojazdów. Dlatego są rodzice, którzy chcą bronic utrzymania szkoły, jeśli nie w obecnym kształcie, to z klasami I-III i oddziałem przedszkolnym.

Dyrekcja i rodzice uczniów „piątki”, których pytaliśmy o zdanie, na razie nie chcieli zabierać głosu. W nadchodzącym tygodniu mają się odbyć kolejne spotkania rodziców z przedstawicielami gminy.

W gminie słyszymy, że utrzymanie szkoły na Chełmie roku (budżetowym) 2019 kosztowało prawie 900 tys. zł. Z tego subwencja oświatowa pokryła 268 tys. zł, reszta zaś to środki własne gminy.

- Koszty związane z oświatą rosną, bo rosną pensje nauczycieli i rośnie płaca minimalna. Przed nami dużo wyzwań związanych z większymi i mniejszymi remontami w szkołach, bo chcemy stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju. Musimy nadrobić zaniedbania z ubiegłych lat związane z modernizacją placówek oświatowych i dostosowaniem ich do przepisów, m.in. przeciwpożarowych – mówi burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Jeśliby doszło do likwidacji szkół, to jak zapewnia gmina, nauczyciele w nich zatrudnieni mają znaleźć pracę w innych myślenickich szkołach, m.in. w SP nr 2, która objęłaby swoim rejonem obecny rejon "piątki", albo w Przedszkolu Samorządowym nr 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski