MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na AGH znów tradycyjnie skakali przez skórę. Górnicze święto w uniwersytecie przyszłości

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tradycyjny "Skok przez skórę" był jednym z elementów obchodów Barbórki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Trwały one dwa dni, 8 i 9 grudnia. - Mamy ponad 100 lat, ale jesteśmy nadal uniwersytetem przyszłości, pamiętając cały czas o naszych korzeniach. Bardzo solidnych korzeniach! Korzeniach górniczych - mówił podczas uroczystości rektor AGH prof. Jerzy Lis. Podkreślił też, że uczelnia chce kreować i rozwijać nowoczesne technologie i nowe sektory górnictwa. - Bardzo dobrym przykładem ewolucji tej, jakże tradycyjnej dziedziny jest górnictwo kosmiczne - zwracał uwagę rektor.

"Skok przez skórę" to uroczysty obrzęd pasowania młodego adepta, zwanego lisem, na górnika. Wybrana, nieliczna grupa wyróżnionych studentów dostępuje zaszczytu uczestniczenia w tej ceremonii. Przez skok i opasanie skórą górniczą adept staje się "człowiekiem ze skórą", przynależącym do stanu górniczego. Następuje też symboliczne przekazanie młodszym rocznikom sztandaru uczelni i ognia.

Na tegoroczne obchody barbórkowe złożyła się także m.in. Konferencja Studenckich Kół Naukowych, ceremonie wręczenia odznaczeń państwowych oraz promocji doktorów habilitowanych, wręczenie stopni górniczych czy biesiada górnicza.

W swoim przemówieniu podczas uroczystości rektor AGH prof. Jerzy Lis podkreślał, że górnictwo było, jest i będzie nadal ważnym elementem gospodarki w Polsce i na świecie.

- Na pewno nie można mówić o powolnym końcu tego sektora. Wprost przeciwnie, analizując globalny rozwój gospodarki, widzimy jak dla zabezpieczenia niezbędnych materiałów przemysł surowcowy staje się wręcz "przemysłem krytycznym". Przykładem jest lit, którego wydobycie ogranicza rozwój elektromobilności, czy produkcja uranu, limitująca energetykę jądrową. Jednocześnie w obecnych czasach - stale zmieniającej się gospodarki i dynamicznego rozwoju nowych technologii oraz nowych wyzwań środowiskowych czy klimatycznych - górnictwo musi się zmieniać, zmienia się i przybiera nowe formy. To wszystko doskonale czujemy w AGH! - zapewnił prof. Jerzy Lis.

Rektor zwrócił uwagę, że trzeba nie tylko rozwijać kształcenie, ale też "oddziaływać na społeczeństwo i młodych ludzi, aby zmieniać błędne a nawet szkodliwe poglądy i opinie na temat przemysłu".

- Dotyczy to także szeroko rozumianego przemysłu hutniczego. Dlatego też, wspólnie z Politechniką Śląską, złożyliśmy w Ministerstwie Edukacji i Nauki projekt kierunków zamawianych dotyczący dwóch obszarów: Nowych technologii w pozyskiwaniu i przetwarzaniu surowców oraz Przemysłowych Technologii Inżynierii Materiałowej. Kierunki te mają kształcić kadry dla całej gałęzi przemysłu surowcowego i górniczego i metalurgiczno-materiałowego. Liczymy tu na szybką i pozytywną reakcje resortu edukacji wyższej - mówił przedstawiciel AGH.

Prof. Lis zapewnił, że uczelnia chce propagować pozytywny obraz górnictwa w mediach i społeczeństwie, kreować i rozwijać nowoczesne technologie i nowe sektory tej gałęzi gospodarki. Jako przykład podał tu górnictwo kosmiczne.

- Choć mogłoby się wydawać obszarem nauki, który jeszcze przez wiele lat pozostanie poza naszym zasięgiem, to właśnie od nas zależy, kiedy te założenia staną się możliwe do realizacji. Wiele firm i instytucji zajmujących się górnictwem konwencjonalnym i geologią interesuje się tą tematyką, rozpoczynając przygotowania do pierwszych projektów związanych z eksploatacją złóż pozaziemskich - wskazał rektor AGH. - Co więcej, kosmos jako obszar niezagospodarowany przemysłowo stanowi bardzo interesującą przestrzeń działań. Górnictwo kosmiczne (space mining) jest także częścią Centrum Technologii Kosmicznych - najnowszej jednostki AGH i Projektu Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego UNIVERSEH, który tworzymy wspólnie z pięcioma innymi europejskimi uczelniami. Dzięki temu projektowi będziemy rozwijać kształcenie, naukę i technologie związane z badaniem i wykorzystaniem kosmosu, w tym także górnictwo.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na AGH znów tradycyjnie skakali przez skórę. Górnicze święto w uniwersytecie przyszłości - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski