Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Jasień po złote dukaty

(DMA)
Niezwykłym skarbem Jasienia są polany – Skalne, Minówka, Hanulówka czy Francula
Niezwykłym skarbem Jasienia są polany – Skalne, Minówka, Hanulówka czy Francula fot. Odkryj Beskid Wyspowy
OBW. – Turyści będą wędrowali nowym szlakiem – przypomina Władysław Sadowski, wójt gminy Kamienica

Sezam – tym słowem należałoby określić Jasień. Oczywiście, gdyby legendy o ukrytych w nim złotych dukatach, były prawdziwe.

_– Skarbem, który na pewno wszyscy odnajdą, są wspaniałe widoki na pozostałe „wyspy”, Gorce, Beskid Sądecki, a __nawet Tatry – _zawsze podkreśla Władysław Sadowski, wójt gminy Kamienica, a także gospodarz niedzielnej wyprawy na trzecią górę Beskidu Wyspowego.

Jasień, który wznosi się na 1062 m n.p.m., ustępuje tylko Mogielicy i Ćwilinowi. Jest też bardzo charakterystyczny, bo jego kopułę tworzą dwa wierzchołki – Kutrzyca ma 1051 m n.p.m. Może dlatego tak wielu zwie go „garbatym”.

– Będziemy wędrowali na jedną z najciekawszych i najpiękniejszych „wysp”, a ścieżka poprowadzi nas wśród imponujących buków i __jodeł – dodaje Czesław Szynalik, pomysłodawca wakacyjnej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji – wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. A to znajduje się przed Urzędem Gminy w Kamienicy. Wędrówka rozpocznie się o godz. 9. W niedzielę warto pamiętać nie tylko o dobrych górskich butach i przewiewnych strojach, ale przede wszystkim o wodzie do picia, chroniących przed słońcem okularach, czapkach i kapeluszach, a przydać się mogą również płaszcze przeciwdeszczowe.

Choć na Jasień prowadzi wiele ścieżek, „odkrywcy” ruszą tym razem nowym, czerwonym szlakiem. Biegnie od dworu Marszałkowicza w Kamienicy, przez Zbludzkie Wierchy, do Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Szczawie. Na Mały Krzystonów piechurów poprowadzi ścieżka oznaczona kolorem niebieskim, a szlak żółty – przez Krzystonów – wyprowadzi ich na Jasień.

_– To forsowny marsz, będzie sporo do przejścia – _nie ukrywają gospodarze spotkania. _– W ten sposób poznamy jednak Jasień z __innej, bardzo atrakcyjnej strony – _zapewnia Czesław Szynalik. Na górę można także dostać się m.in. z Mszany Dolnej (szlakiem zielonym), Lubomierza Przysłopu (żółtym) i Szczawy Białe (zielonym).

Na szczycie odprawiona zostanie polowa msza św. i wykonana wspólna fotografia. Wybrani zostaną najmilsi, najmłodsi i najstarsi wędrowcy, wyróżnieni zostaną też turyści, którzy przybędą z najdalszych zakątków Polski i świata. Będą również konkursy, oczywiście z nagrodami. Gospodarze przygotowali także coś na wzmocnienie sił, a na pewno nie zabraknie wody. Kiedy powrót? _– Późnym popołudniem – _zapowiada wielu „odkrywców”. Zejście tradycyjnie już, szlakiem zielonym – przez Polanę Wały – do Szczawy Białe.

Skąd wzięły się legendy o dukatach? To echa odległej przeszłości, czasów, gdy trudno dostępne stoki Jasienia, wybierali na siedziby ludzie wyjęci spod prawa. Okoliczni mieszkańcy przypominają też, że ich skarbca jeszcze nikt nie odkrył. Dukaty mogą więc być wszędzie... _ – Albo nigdzie _– dopowiadają.

– Skarby odnajdziemy nie tylko na szczycie, ale także w dolinach. Na __turystów czeka tu mnóstwo niespodzianek – zapewnia wójt Władysław Sadowski.

Kolejne wyprawy:

16 sierpnia – Łopień

Dobra (zbiórka o godz. 9, przy Urzędzie Gminy) – szlak zielony – Łopień – hala Jaworze – szlak czarny – Tymbark

23 sierpnia – Jaworz

Pisarzowa (zbiórka o godz. 9, stacja PKP) – szlak zielony – Sałasz – szlak niebieski – Jaworz – szlak niebieski – Babia Góra – szlak żółty – Męcina

30 sierpnia – Mogielica

Słopnice (zbiórka o godz. 9, przy Zespole Szkół) – szlak I Pułku Strzelców Podhalańskich AK – Mogielica – szlak niebieski – Jurków

6 września – Miejska Góra

Limanowa (zbiórka o godz. 9, Rynek) – szlak niebieski i żółty – Miejska Góra – szlak niebieski – Limanowa

12–13 września – Limanowa

Festiwal Piosenki Turystycznej – amfiteatr w parku Miejskim

13 września – Wiśniowa

V Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”

27 września – Czasław

X Święto Jabłka i Gruszki

Akcja wspierana jest przez województwo małopolskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski