Przez trzy dni, jeśli tylko pogoda dopisze, będzie można obserwować blisko 30 kolorowych balonów latających nad majestatycznymi Tatrami – od południa, od wschodu nad uroczymi Pieninami, od zachodu z widokiem na panoramę Babiej Góry, a od północy na pasmo Gorców.
Na niebie zobaczymy aż 7 balonów z Małopolski. W tym 3 balony firmy Roleski ze Zbylitowskiej Góry k. Tarnowa, balon promujący Małopolskę czy balon Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Prócz tego pojawi się balon Gaspol Team z Warszawy czy balon Szczecineckiego Klastra Meblowego.
Po raz pierwszy w historii festiwalu do walki staną też statki powietrzne z zagranicy, w tym uroczy tygrysek z Austrii, balon z Litwy i dwa balony z Węgier. Wszyscy piloci walczyć będą m.in. o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego Balonów na Ogrzane Powietrze, Puchar Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ.
Program
Pierwszy, inauguracyjny i widokowy przelot balonów w ramach Festiwalu, zaplanowano na piątkowe popołudnie w dniu 31 marca. Wtedy też zapadnie decyzja co do poszczególnych konkurencji jakie czekać będą na pilotów w sobotę. Start planowany jest o godzinie 15.30 z Białki Tatrzańskiej. Balony rozpoczną lot z różnych lokalizacji jednocześnie. O godzinie 19.30 po powrocie załóg odbędzie się oficjalne rozpoczęcie imprezy oraz uroczysta prezentacja uczestników festiwalu balonowego w Hotel Litworowy Staw w Białce Tatrzańskiej będący bazą festiwalu.
W sobotę, 1 kwietnia planowane są dwa loty zawodnicze. Poranny start planowany jest o godz. 7 z okolic miejscowości Frydman, a balony przelecą nad jednym z najpiękniejszych miejsc w Małopolsce, czyli Jeziorem Czorsztyńskim. Lot popołudniowy wystartuje o godzinie 16.00 z aeroklubowego lotniska Nowy Targ. Na widzów na lotnisku czekać będą rozmaite atrakcje, w tym piknik czy wystawa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. O 19.30 odbędzie się zakończenie zawodów.
Na niedzielę 2 kwietnia, zaplanowano ostatni widokowy poranny lot. Start nastąpi ok. godziny 7 z lotniska w Nowym Targu.
W zawodach liczy się głównie precyzja. "Dyrektor Sportowy planuje odpowiednie konkurencje – np. lokalizuje punkt, który następnie oznaczony jest krzyżem o ramieniu 5 m, nad który każdy z pilotów powinien nadlecieć i rzucić marker, czyli taśmę obciążoną woreczkiem z piaskiem na końcu" - piszą organizatorzy. Wygrywa ta załoga, która rzuci najbliżej środka.
Program Festiwalu może ulec zmianie. Loty odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmuje Dyrektor Sportowy wydarzenia.
Patron medialny nad wydarzeniem objęła Gazeta Krakowska.
- Osiedlowa "anakonda"! Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze TAKI Kraków?
- Tanie mieszkania od komornika. Te licytacje komornicze odbędą się w maju
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
- Wije się przez Kraków jak wielki wąż! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
Spadek liczby miejsc na rynku pracy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?