Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na pustelniczym szlaku nad Eliaszówką

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Brama prowadząca do kościoła i klasztoru w Czernej
Brama prowadząca do kościoła i klasztoru w Czernej Fot. Barbara Ciryt
Czerna. Nowoczesne muzeum, stara pustelnia, szlak prowadzący nad potokiem, ruiny dawnego mostu pustelniczego, przez jednych nazywanego diabelskim, przez innych anielskim - to ciekawostki związane z kościołem i klasztorem oo. karmelitów bosych w Czernej.

Czerna znalazła się wśród tegorocznych atrakcji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tu można poznać warunki życia pustelników.

Kościół pod wezwaniem św. proroka Eliasza (z wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej) i klasztor pochodzą z XVII wieku. Jego fundatorką była Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa. Podobno jej ród pochodzi w prostej linii od Lecha; tego Lecha, który wędrował z Czechem i Rusem.

Klauzura ta była kiedyś odludnym miejscem, w puszczy. Otaczał ją czterokilometrowy mur. Jednym ze skarbów była niewielka rzeczka nazwana przez mnichów Eliaszówką. Pierwsi czerneńscy pustelnicy czerpali z niej wodę. Potem wykopali tu studnię, ale drążenie jej w skałach trwało prawie siedem lat. Do dziś ta studnia zdobi klasztorny dziedziniec.

O dziejach klasztoru, mnichach żyjących w eremach i o dzisiejszych karmelitach można czerpać wiedzę z nowoczesnego muzeum, zawierającego ciekawostki i pamiątki oraz przypomina m.in. o Małej Teresce, oraz św. Rafale Kalinowskim, przeorze i sybiraku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski