MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na scenie

Redakcja
Teatr


Jan Peszek zaszaleje w „Panu Tadeuszu” Fot. Tomasz Wiech

Boeingiem na sylwestra z teatrem

Kończy się rok kalendarzowy, przyjdzie pora na teatralne podsumowania, ale trzeba się też cieszyć tym, co przed nami. A przed nami przecież Sylwester, szalona noc, którą będzie można spędzić także w teatrze, tym bardziej, że miejskich koncertów nie będzie, bo kasa ratusza pusta. Natomiast krakowskie teatry na pewno nas nie zawiodą.

Tę jedyną, niepowtarzalną noc w roku będzie można spędzić w doborowym towarzystwie: z Panem Tadeuszem (Stary Teatr), Wujaszkiem Wanią (Bagatela), czy też podziwiając Gąskę w Hotelu Babilon (Teatr Ludowy). A na te wszystkie imprezy możemy przylecieć samolotem Boeing, Boeing wyczarterowanym przez Bagatelę.

A teraz bardziej serio. O "Panu Tadeuszu”, najnowszej premierze Starego Teatru opowiada w tym numerze Magnesu reżyser i szef narodowej sceny – przeczytajcie wywiad na str. 20–21. Że będzie to, jak u Mikołaja Grabowskiego, spektakl niekonwencjonalny, obalający narodowe mity, drwiący, prześmiewczy i gorzki – to mamy zagwarantowane.

"Wujaszek Wania”, Czechowowska opowieść o wielkich dramatach zwykłych ludzi, o miłości i tęsknocie, z udziałem Urszuli Grabowskiej i Magdaleny Walach, dostarczy nam zapewne nie tylko wrażeń artystycznych ale i estetycznych.


Magda Walach zawsze błyszczy w Bagateli Fot. Piotr Kubic

A "Gąska”? To świetna komedia napisana przez jednego z najlepszych współczesnych rosyjskich autorów, Nikołaja Koladę. Pyszna zabawa, bo rzecz dotyczy walki o karierę w prowincjonalnym teatrze. Na deser rozbawi nas do łez Aldona Jankowska w "Hotelu Babilon”.

I wreszcie tajemniczy "Boeing, Boeing” – te tytuły to wystarczająca zachęta, by prześledzić sylwestrowy repertuar krakowskich scen. A jeśli dodać operowe atrakcje...

W ostatnią noc roku Opera Krakowska serdecznie zaprasza wszystkich wielbicieli muzyki, tańca i śpiewu na "Koncerty w Operze”, gdzie odbędzie się "Koncert Sylwestrowy” i "Wieczór Sylwestrowy”. Wystąpią soliści krakowskiej sceny operowej – Katarzyna Oleś–Blacha, Ewa Vesin, Stanisław Kufluk, Tomasz Kuk i Adam Sobierajski, a także Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. W programie zagwarantowano nam największe światowe przeboje operowe, operetkowe i musicalowe. Koncerty wyreżyseruje Laco Adamik, a scenografię przygotuje Barbara Kędzierska. A menu… Palce lizać! Czekają na nas toasty, niespodzianki… Słowem polecamy sylwestrową noc z teatrem.

CZYTAJ DALEJ >>

Premierowo o miłości, kobietach i nie tylko

Najszybciej z premierami wystartują po Nowym Roku Stary Teatr (14 stycznia), Scena STU (16 stycznia) i Bagatela. W "Starym”, jak na narodową scenę przystało, zobaczymy "Kordiana” Słowackiego, ale zapewne nie w konwencjonalnej inscenizacji. Jak pomyślał o tym dramacie reżyser najmłodszego pokolenia? Oddajmy głos Szymonowi Kaczmarkowi, absolwentowi Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST: "Potrzebuję ciała, aby wypowiedzieć poezję. Potrzebuję poezji, aby wypowiedzieć swoje ciało. Mogą to być słowa Słowackiego lub Kordiana, ja również mogę się pod nimi podpisać. Specyfika języka i konstrukcji tego dramatu momentami przypomina poszukiwanie miejsca dla poezji. To tak jakby podmiot liryczny poszukiwał ciała, przez które może wypowiedzieć swój monolog; to niezwykłe jak wszystko dla Słowackiego–podmiotu lirycznego–Kordiana jest niewystarczające. Wiele miejsc akcji, ciągła ucieczka, zdewastowany świat i samobójczy pęd to nie są wymarzone tematy liryczne; to tematy, które poezję i dramat rozsadzają. Paraliżują też ciało, które musi je wypowiedzieć”.

A na Scenie STU zobaczymy same gwiazdy: Krzysztof Globisz, Olaf Lubaszenkoa, Szymon Kuśmider, Szymon Bobrowski i Barbara Kurzaj wystąpią w "Księżycu i magnoliach”. Reżyseruje tę niezwykle zabawną opowieść o powstawaniu legendarnego filmu "Przeminęło z wiatrem” Agnieszka Lipiec–Wróblewska. Będzie też nowa wersja, powstała po jedenastu latach od poprzedniej – opowieści o księciu Hamlecie (27 lutego) także w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Przypomnieć należy też o tym, że w repertuarze teatru są spektakle z Danielem Olbrychskim, Jerzym Trelą i Olkiem Krupą. Kto nie widział – trzeba nadrobić zaległość.

Z kolei Teatr Bagatela zaprasza na Scenę na Sarego na spektakl "Moje życie intymne”, najsłynniejszą sztukę Cornela Popa, rumuńskiego autora, w reżyserii Piotra Chołodzińskiego. To dość przewrotna historia o kobiecie, która pracując w sex shopie, ale… Kto ciekaw, co dalej, niech biegnie na Sarego.

W lutym, na tejże scenie zobaczymy premierę "Sprzedawcy gumek” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej. Autor sztuki, izraelski dramaturg Hanoch Levin w swej absurdalnej i groteskowej wizji świata bliski jest Gombrowiczowi, Beckettowi czy Ionesco. Urszula Grabowska, Przemysław Branny spróbują rozpaczliwie zawalczyć o miłość. Z jakim skutkiem?

Hanoch Levin jest też autorem sztuki "Jakobi i Leidenta” (reżyseria Piotr Waligórski), której realizację zobaczymy na Scenie pod Ratuszem (3 lutego). To dobra wiadomość dla miłośników talentu Marty Bizoń, która wystąpi na ratuszowej scenie. Skoro o Teatrze Ludowym mowa, to nie można pominąć w nim marcowej premiery Pawła Szumca, który zaprasza nas na Dużą Scenę na premierę "Królika, królika” (9 marca). Czy, jak zwykle u Szumca, będzie inteligentnie, zabawnie i gorzko zarazem?

W pięknym Teatrze Słowackiego, na dużej Scenie wejdziemy w świat "Peer Gynta” (premiera 3 marca) wyreżyserowany przez Rafała Sabarę. Głośny dramat Henryka Ibsena nie jest lekki, łatwy i przyjemny, ale jakże aktualny. Tytułowy bohater ucieka przed odpowiedzialnością w świat fikcji, magii i czarów, wplątuje się w dramatyczne związki z kobietami, zmaga się sam ze sobą – ot, skąd my to znamy?

Wcześniej, bo 18 lutego, na Scenie Miniatura Dominika Bednarczyk i Grzegorz Mielczarek, pod reżyserskim dowództwem Józefa Opalskiego pokażą nam jedno z arcydzieł Harolda Pintera – "Kochanka”. Historia pary małżeńskiej wikłającej się w niebezpieczną grę w zdradę… Tajemnica, intryga – jak to u Pintera trzymają do końca w napięciu. Czy granice prawdy i fikcji zostaną dogłębnie zbadane?

Groteskowo także dla dorosłych

"Reality Shopka Szoł” to impreza wyczekiwana nie tylko przez krakowian. Politycy, artyści, dziennikarze pod hasłem Kochajmy się spotykają się od dziesięciu lat na scenie Teatru Groteska by pośpiewać, pożartować i… powbijać sobie szpileczki. Tak będzie i w nadchodzącym roku, zapewne, jak dotychczas, lutową porą.

A jeśli dodać, że 8 marca "Kobiety kontratakują” i do tego pod wodzą Adolfa Weltschka, który twierdzi, że tym spektaklem pokaże, jak to rządy na świecie – wreszcie rozsądne – przejmują kobiety, to nie pozostaje nam nic innego jak mocno zaciskać kciuki za tę premierę. Kobiety różnych przekonań i wrażliwości łączcie się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski