MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na wakacje zabierz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i maseczkę. Oto nowe miejsca w Małopolsce, w których można otrzymać EKUZ!

Marek Długopolski
Opracowanie:
Marek Długopolski
Wadowice, Brzesko, Myślenice, Olkusz i Oświęcim - od początku sierpnia także w tych miejscowościach można odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to niezbędny element bagażu wszystkich, którzy planują wypoczynek poza Polską.

Dzięki EKUZ, podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria), można liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. Karta EKUZ uprawnia też do skorzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w przypadku zakażenia COVID19.

Tylko w ubiegłym roku Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wydał mieszkańcom regionu ponad 355 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Największą popularnością cieszą się one w okresie letnich wakacji.

Nowe punkty wydawania EKUZ w Małopolsce

Z myślą o wszystkich planujących zagraniczny wypoczynek i zainteresowanych odbiorem kart EKUZ, małopolski NFZ uruchomił dodatkowych 5 punktów, gdzie są one wydawane.

Od początku sierpnia EKUZ można uzyskać w:

  • Punkcie Obsługi w Wadowicach - ul. Karmelicka 5, parter, pok. nr 137, pon.-pt. godz. 8-16,
  • Punkcie Obsługi w Brzesku - Starostwo Powiatowe ul. Wyszyńskiego 6, parter - pon., wt., śr. i pt. godz. 8 -14 i w czw. o godz. 10-16,
  • Punkcie Obsługi w Myślenicach - SP Zakład Opieki Zdrowotnej, ul Szpitalna 2, budynek nr 5, parter pok. nr 17, pon. o godz. 10-16 oraz wt., śr., czw. i pt. o godz. 8-14,
  • Punkcie Obsługi w Olkuszu - ul. Bylicy 1, parter pok. nr 312, wt. i czw. o godz. 8-16 oraz w śr. i pt. o godz. 8-15,
  • Punkcie Obsługi w Oświęcimiu - Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej ul. Wysokie Brzegi 4, parter, pon.-pt. o godz. 8-16.

EKUZ także w Krakowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie i Chrzanowie

Niezmiennie karty EKUZ są również wydawane w Sali Obsługi Klienta MOW NFZ w Krakowie przy ul. Wadowickiej 8W, w delegaturach w Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie i Punkcie Obsługi w Chrzanowie.

Osoby, które osobiście się po nie zgłaszają, dostają je „od ręki” - pod warunkiem, że nie wystąpią żadne problemy z potwierdzeniem uprawnień do opieki zdrowotnej. Wniosek o wydanie takiego dokumentu można złożyć również bez wychodzenia z domu - za pośrednictwem poczty elektronicznej ([email protected]), poprzez ePUAP oraz Internetowe Konto Pacjenta. W takim przypadku gotowa karta jest przesyłana na adres wskazany we wniosku.

- W wakacyjnym bagażu, oprócz karty EKUZ, nie może zabraknąć również maseczki. Koronawirus nie ma bowiem urlopu i ciągle stanowi realne zagrożenie dla każdego z nas. Eksperci nie mają zaś wątpliwości, że zasłanianie ust i nosa, częsta dezynfekcja rąk i dystans społeczny są prostymi i skutecznymi sposobami, by ograniczyć jego rozprzestrzenianie i chronić siebie oraz innych przed COVID-19 - przypomina Aleksandra Kwiecień z MOW NFZ w Krakowie.

Należy też pamiętać, że nakaz noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach czy środkach komunikacji obowiązuje w wielu krajach Europy np. Francji, Grecji czy Włoszech. Obowiązkowe są one także w Polsce. W naszym kraju nos i usta nadal należy zasłaniać m.in. w tramwajach, autobusach czy pociągach, w sklepach, przychodniach, szpitalach i urzędach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski