Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabijanie w raty

Redakcja
Mówiąc o kredytach nie sposób nie wspomnieć o dokumentach potrzebnych do ich uzyskania. Zazwyczaj są to dokumenty potwierdzające wysokość uzyskiwanych zarobków. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą są to więc dokumenty firmy (wpis do ewidencji, książki skarbowe), papiery z urzędu skarbowego o uzyskanym w danym okresie dochodzie, oraz zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami dla ZUS-u i urzędów skarbowych. Znacznie mniej dokumentów potrzebuje osoba zatrudniona w zakładzie pracy. Musi ona dostarczyć tylko zaświadczenie o zarobkach podpisane przez dyrektora i księgową, a w wypadkach wątpliwych wymagany jest jeszcze druk o przekazywanych przez pracodawcę składkach ZUS (każdy pracownik powinien taki druk otrzymywać raz w miesiącu). Bardzo ważne jest także potwierdzenie zgody na umowie kredytowej przez współmałżonka. Bez tego podpisu żaden bank nie udzieli kredytu. Może się też zdarzyć, że firma zażąda zaświadczenia o odbyciu służby wojskowej.

Jak załatwiać

Wraz ze zbliżaniem się większego sezonu sprzedaży samochodów, coraz więcej osób zastanawia się nad korzyściami płynącymi z systemów ratalnych. Jednakże pytanie firm zajmujących się ich udzielaniem (banki wydzielają specjalne firmy) nie tylko nie wyjaśnia wątpliwości, ale wręcz gmatwa całą sprawę. Jak zatem liczyć kredyty?
     Aby otrzymać kredyt na zakup samochodu musimy najpierw znaleźć pojazd, który chcemy zakupić. Jest to niezbędne, gdyż spisując umowę wstępną firma udzielająca kredyt musi spisać numery nadwozia, numer rejestracyjny i dane dotychczasowego właściciela. Jest to potrzebne do sprawdzenia, czy pojazd nie figuruje w sądowym rejestrze zastawów (czy nie był pod jego zastaw brany kredyt). Musimy także wpłacić pewną kwotę z tytułu pierwszej wpłaty. Jej wielkość jest zależna od udzielającego pożyczki banku i od wysokości zarobków kredytobiorcy.
     Następnie należy zarejestrować pojazd i z nowymi dokumentami wrócić do firmy udzielającej kredyt. Tam płacimy ubezpieczenie, opłatę za przyznanie kredytu i... możemy ruszać. Tak więc niezbędna jest gotówka na pierwszą wpłatę, ubezpieczenie i opłatę prowizyjną.

Zanim wybierzesz

     Jednakże zanim zapłacimy jakiekolwiek pieniądze warto dokładnie przeliczyć, czy nam się to opłaca. Pierwsze zdziwienie i zastanowienie nad realnymi kwotami czeka nas po zapytaniu o wielkość oprocentowania kredytu. Pytając w banku i firmach pośredniczących usłyszymy różne odpowiedzi, nawet jeżeli podane zostaną te same raty.
     Wynika to stąd, że bank podaje rzeczywiste oprocentowanie kredytu, a firmy pośredniczące tylko sumę zapłaconych po roku odsetek. Tym samym oprocentowanie może dla jednych wynosić 21%, a dla innych 11,37% przy tych samych ratach. Jeżeli więc ktoś zachęca nas kwotami bliskimi inflacji należy w tym wietrzyć podstęp. Suma odsetek (rata odsetkowa) nie jest bowiem oprocentowaniem kredytu, ale czynnikiem wynikającym z tego oprocentowania.
     Najwięcej emocji budzą jednak raty malejące i stałe. Raty malejące obliczane są indywidualnie na każdy miesiąc, przy czym są wyższe podczas wpłat początkowych. Istota tego kredytu polega na zsumowaniu rat kapitałowych i odsetkowych. Te pierwsze są wartością kredytu podzielonego przez liczbę miesięcy w ciągu których chcemy go spłacić. Jeżeli np. kredyt wynosi 10 000 zł i pobierany jest na 12 miesięcy, to rata kapitałowa wynosi 833,33 zł (10 000/12).
     bk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski