Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadzieja dla wielkiego pieca [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Anna Kaczmarz
Gospodarka. W rządowym programie wsparcia dla przemysłu na Śląsku i w Małopolsce jest pakiet rozwiązań, od których ArcelorMittal uzależniał decyzję o utrzymaniu produkcji stali w krakowskim kombinacie. To może uratować tysiące miejsc pracy w Nowej Hucie.

– Program „Śląsk 2.0” to ciągle tylko propozycje. Jeśli jednak zostaną one zrealizowane, tak jak zostało zapisane, to jestem pewny, że wielki piec w Nowej Hucie zostanie uratowany – ocenia Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

WIDEO: Beata Szydło: Słyszymy o programach dla Śląska tylko i wyłącznie dlatego, że jest kampania wyborcza

Źródło: TVN24/x-news

To jej przedstawiciele negocjowali z rządem rozwiązania, które mają sprawić, że produkcja stali w Polsce będzie opłacalna. Tylko wtedy Ar­ce­lorr­Mittal nie wygasi ostatniego wielkiego pieca w Nowej Hucie.

"Rząd dołożył do pieca. Do naszego pieca" - przeczytaj komentarz autora >>

Podczas wczorajszych obrad w Katowicach rząd przyjął program „Śląsk 2.0”, określający zasady wsparcia przemysłu w województwie śląskim i w Małopolsce zachodniej. W oficjalnych wystąpieniach premier Ewa Kopacz skupiła się tylko na rozwiązaniach, które kilka miesięcy temu obiecała górnikom protestującym przeciwko likwidacji kopalń. Ale decyzje rządu dotyczą także naszego województwa, zwłaszcza nowohuckiego kombinatu metalurgicznego ArcelorMittal.

WIDEO: Premier: Beata Szydło dla Śląska zaproponowała spot, a ja konkretny program

Źródło: TVN24/x-news

– Wszystkie warunki, od których właściciel huty uzależniał modernizację wielkiego pieca, znalazły się w rządowych propozycjach. Dlatego jestem przekonany, że do tego dojdzie. To już pewne – powiedział nam marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Ale ArcelorMittal jeszcze nie potwierdził, iż rozpoczyna kosztowne inwestycje. Związkowcy z kombinatu ciągle czekają na oficjalne pismo informujące o decyzjach właściciela huty. Od tego zależy, czy będzie praca, czy zaczną się masowe zwolnienia.

Najważniejszym warunkiem było zmniejszenie akcyzy na prąd. I wczoraj rząd się na to zgodził, ale do ostatecznego potwierdzenia tej deklaracji konieczna jest zmiana ustawy o podatku akcyzowym, co musi zrobić Sejm. Wtedy będzie wiadomo, o ile mniej huta i inne tzw. firmy energochłonne będą płacić za prąd.

Nie mniej ważne są zwolnienia przedsiębiorstw górniczych, chemicznych i hutniczych z obowiązku kupowania zielonych certyfikatów oraz uiszczania tzw. opłat OZE. W skali kraju firmy tych branż zyskają 450 mln zł rocznie, z tej kwoty 82 proc. trafi do 43 największych przedsiębiorstw, w tym 14 na Śląsku i w Małopolsce.

Kolejnym warunkiem dla modernizacji wielkiego pieca z Nowej Huty jest wsparcie inwestycji chroniących środowisko. W rządowym programie przewidziano miliard złotych na preferencyjne kredyty na taki cel z możliwością umorzenia do 20 proc. pożyczonej kwoty, jeśli zostaną spełnione normy emisji zanieczyszczeń. Z takiej pomocy finansowej będą mogły skorzystać wszystkie firmy, a więc także ArcelorMittal.

– Jedynym mankamentem rządowego programu jest to, że nie ma w nim wprost mowy o pomocy dla Arcelor­Mittal, ale w praktyce nie będzie miało to żadnego negatywnego skutku. Za to na przykład z obniżki akcyzy na prąd, a pewnie i innych rozwiązań skorzystają Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław – mówi marszałek Sowa.

Program dla Śląska, zysk dla Małopolski

Wszystkie nasze propozycje uwzględniono w rządowym programie – zapewnia marszałek województwa Marek Sowa. Jest jednak wyjątek – obwodnica Zatora.

– To pomyłka – zapewnia marszałek Małopolski i zapowiada, że upomni się o tę inwestycję, bo jest bardzo ważna dla rozwoju Małopolski zachodniej.

Nie mniej ważna jest droga ekspresowa S1 z obwodnicą Oś­więcimia. Ta inwestycja, której koszt szacowany jest na
3,9 mld zł, została przesunięta z listy rezerwowej na podstawową w ramach Programu Budowy Dróg i Autostrad. A to oznacza, że ma gwarancje finansowe.

W zakresie inwestycji kolejowych przyjęty wczoraj program potwierdza to, co od lat było planowane. A więc dokończenie modernizacji linii Kraków – Katowice, budowę łącznic kolejowych pozwalających ominąć Kraków Płaszów, Suchą Bes­kidzką i Chabówkę (tym samym skrócić czas dojazdu pociągiem do Zakopanego), modernizację linii Trze­binia – Oświę­cim i Kalwaria Ze­brzy­dow­ska Lanc­ko­ro­na – Bielsko- -Biała oraz modernizację linii Skawina – Oś­wię­cim.

Do inwestycji strategicznych rząd zaliczył technologię zgazowania węgla. Od czterech lat prowadzone są badania w tym zakresie, których liderem jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a jednym z głównych partnerów Grupa Azoty. Ale pilotażowy projekt instalacji do na­po­wierz­chniowego procesu zgazowania węgla realizowany jest w Kędzierzynie Koźlu.

Program „Śląsk 2.0” potwierdza też pomysły na rewitalizację zdegradowanych obszarów poprzemysłowych w Nowej Hucie. Wprawdzie nie wprost, ale ze wszystkich instrumentów wsparcia inwestycji, tworzenia stref gospodarczych i ekonomicznych, wdrażania nowoczesnych technologii będzie można korzystać przy realizacji projektu „Nowa Huta Przyszłości”.

Najważniejsze jest jednak wsparcie dla przemysłu hutniczego, które ma sprawić, że ArcelorMittal zmodernizuje wielki piec w nowohuckim kombinacie i utrzyma tam produkcję stali. Chodzi o obniżenie akcyzy na prąd i innych kosztów produkcji. Z tych samych rozwiązań będą też korzystać Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław. Rządowy program potwierdza też restrukturyzację kopalni węgla Brzesz­cze, którą ma kupić Tau­ron.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski