MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagrodzono 12 wspaniałych

Redakcja
Duma nauczycieli, rodziców i gminy Fot. Zbigniew Wojtiuk
Duma nauczycieli, rodziców i gminy Fot. Zbigniew Wojtiuk
Z rąk wójta Lesława Blachy, dyrektorki Gminnego Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół Krystyny Marczewskiej oraz dyrektorki SP w Szreniawie Agnieszki Szarek, najlepsi z najlepszych w nauce i pracy na rzecz swoich szkół odebrali dyplomy i upominki w postaci "MP3" - ufundowane przez wójta. "Nagrody dyrektora" najlepszym uczniom wręczali obecni w komplecie na uroczystości dyrektorzy szkół.

Duma nauczycieli, rodziców i gminy Fot. Zbigniew Wojtiuk

SZRENIAWA. Wczoraj w tutejszej szkole podstawowej odbyło się gminne zakończenie roku szkolnego 2009/2010

- Nagroda wójta jest przyznawana od 3 lat. To bardzo dobry pomysł i chyba jedyny taki w powiecie miechowskim - dziękowała Agnieszka Szarek.

- Warto nagradzać dobrą naukę, pracę i obywatelskie postawy. Dlatego postanowiliśmy docenić wszystkich tych, którzy zostali nominowani do nagrody wójta. A jako gmina mamy się czym poszczycić, o czym mówią wyniki egzaminów gimnazjalnych i testy sprawdzające po szkołach podstawowych. Prowadzone przez nas szkoły odnoszą dobre wyniki. W wielu przypadkach są one lepsze od średniej powiatowej i wojewódzkiej - chwalił pracę dyrektorów i nauczycieli wójt Blacha.

Uczniowie rozjadą się na wakacje a dla samorządowców i dyrektorów pozostaną dwa miesiące na organizację nowego roku szkolnego. Także i tę gminę nęka niż demograficzny oraz związana z tym niższa subwencja oświatowa. W gminie Gołcza funkcjonuje 5 szkół podstawowych i jedno gimnazjum. Obecnie, łącznie uczy się tu 590 dzieci i młodzieży (370 w szkołach podstawowych i 220 w gimnazjum.)

- Będziemy mieli od 1 września 2010 r. prawie 50 uczniów mniej. To tak jakby ubyły dwie dość liczne klasy. Gimnazjum opuszczają trzy klasy; od 1 września będą tylko dwie klasy pierwsze. Mniej uczniów będzie także w klasach pierwszych szkół podstawowych. Ale trudno popadać w skrajny pesymizm - stara się nie martwić dyrektor Marczewska.

- Jak tu spokojnie patrzeć w przyszłość? Żegnamy 11 szóstoklasistów, natomiast do klasy pierwszej przyjdzie po wakacjach 6 dzieci. I to "siedmiolatków" - niepokoi się Agnieszka Szarek. Kierowana przez nią SP w Szreniawie liczy obecnie 52 uczniów.

Gmina dokłada do oświaty rocznie 800 tys. zł, subwencja oświatowa wynosi 4,6 mln zł. Do tego dochodzą środki unijne pozyskane z różnych programów na zajęcia pozalekcyjne (m.in. z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki czy EFS - "Pierwsze uczniowskie doświadczenie drogą do wiedzy", zakup pomocy dydaktycznych itp.).

- Jaki będzie rok 2010/211? Z tego co słyszymy wynika, że subwencja będzie niższa. Przede wszystkim ze względu na niższe dochody i to, że ubywa dzieci. Mamy niestety małoliczne szkoły; po 30, 40 lub 50 uczniów (poza Gołczą). Brak pieniędzy z subwencji na pewno odczujemy. Dobrze, że wszystkie placówki mamy z grubsza wyremontowane i nie musimy jakiś większych inwestycji przeprowadzać i ponosić związanych z tym znaczących kosztów - informuje wójt Blacha.

Za dyplomy i nagrody - najlepsi z najlepszych - podziękowali krótkim programem słowno - muzycznym. Teraz opuszczą rodzinną gminę, pójdą do szkół ponadgimnazjalnych, nie zapominając o tych, którym zawdzięczają najwięcej. Ale na razie nie myślą o tym, tylko o wakacjach.

Zbigniew Wojtiuk

[email protected]

Najlepsi z najlepszych

Klaudia Boroń - SP Wysocice, Justyna Buczek - SP Czaple Wielkie, Weronika Seweryn, Weronika Curyło, Aleksandra Dubielak - SP Szreniawa, Aleksandra Gamrat, Weronika Pogoda, Ewelina Zęblińska - SP Gołcza, Sylwia Perek - SP Mostek, Małgorzata Sypień, Joanna Kaczmarczyk, Michał Kwapień - Gimnazjum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski