Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze dokumenty, krótkie metraże i animacje czyli Krakowski Festiwal Filmowy

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Kadr z filmu "Motel Ameryka"
Kadr z filmu "Motel Ameryka"
- Obejrzenie wszystkich naszych propozycji w ciągu jednego festiwalowego tygodnia jest niemal niemożliwe. W tym roku mamy bowiem dla państwa 247 dokumentów, krótkich metraży i animacji – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor artystyczny Krakowskiego Festiwalu Filmowego. A my dodajemy: warto jednak spróbować, bo ruszająca pod koniec maja impreza to jeden z najważniejszych przeglądów filmowych w kraju.

- W takim bogactwie trudno znaleźć jedną myśl, którą można by uznać za motyw przewodni festiwalu – mówi dyrektor KFF, Krzysztof Gierat. - Jednak tym, co wybija się na pierwszy plan są filmy o wykluczonych i odrzuconych, o ludziach którzy z różnych powodów i w różnych historycznych momentach znaleźli się na marginesie społeczeństwa.

Polacy powalczą o nagrody

Takim właśnie obrazem będzie “O zwierzętach i ludziach” - jeden z dwóch polskich dokumentów, które powalczą o nagrodę w międzynarodowym konkursie pełnometrażowych dokumentów. Obraz Łukasza Czajki to pełna fascynujących archiwaliów, opowieść o małżeństwie Żabińskich, którzy podczas okupacji przechowywali w warszawskim ZOO około 300 uciekinierów z getta do czasu wybuchu Powstania Warszawskiego. Drugim polskim filmem w konkursie jest „Wiatr”, opowiadający… halnym i zniszczeniach jakie może wywołać. - To gatunkowa nowość, hybryda łącząca elementy dokumentu i thrilleru – mówi Gierat.

Polskie filmy zobaczymy też w pozostałych kategoriach. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na „Acid Rain” - animowany zapis podróży pewnej pary poprzez coraz to dziwniejsze rejony miasta i świadomości, pokazywany kilka miesięcy temu na festwalu Sundance.
Polskich produkcji nie zabraknie też w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych. O nagrodę Złotego i Srebrnego Smoka będą rywalizować krótkometrażowe dokumenty, fabuły i animacje. Dokument “Harda” Marcina Polara zabierze widzów do wnętrza niedawno odkrytej jaskini w Tatrach, pozwalając im eksplorować ją niemal własnymi oczami, natomiast film “Połączeni” Aleksandry Maciejczyk pozwoli wczuć się w sytuację Krzysztofa, którego oczami musi być jego żona. Wśród fabuł w konkursie międzynarodowym pojawi się “Ukąszenie” Heleny Oborskiej, tajemnicza historia ze zjawiskową Mary Komasą w roli głównej oraz “Tak jest dobrze” Marcina Sautera – kontemplacyjna podróż Nikodema, granego przez Adama Woronowicza, przez tundry Spitsbergenu.

To będzie konkurs młodych twórców. W dokumencie znowu kierują obiektyw na bliskich, choć bywa, że sięgają do historii naszego kraju, by opowiedzieć kamerą o losach dramatycznych, indywidualnych, ale ważnych dla nas wszystkich. Nawet w miniaturach fabularnych inspiracji szukają w życiorysach swoich dziadków. A animacja jak zawsze stara się spojrzeć na nasz świat z oddalenia, z perspektywy uniwersum

– podsumowuje selekcję dyrektor festiwalu, Krzysztof Gierat.

Spojrzenie na Finlandię

Jak co roku, tak i w tej edycji festiwal szczególną uwagę zwraca na kinematografię jednego z Europejskich krajów. W tym roku jest to Finlandia, kraina z jednej strony uważana jest za zimną i nieprzyjazną, z drugiej przodująca w rankingach jakości życia.

Kino fińskie nie jest wystarczająco znane w Polsce, a już na pewno nie kino dokumentalne, czy krótkometrażowe. A my w Krakowie lubimy odkrywać i pokazywać widzom to, czego nie zobaczą gdzie indziej. A jest co odkrywać! Wybrane do przeglądu filmy pokazują zarówno pogmatwaną historię, jak i współczesne problemy, z którymi borykają się Finowie.

- mówi Barbara Orlicz Szypuła, dyrektorka biura programowego KFF.

Jednym z najbardziej charakterystycznych dokumentów tegorocznej sekcji jest „Fuck Off 2. Obrazki z Finlandii” (“Fuck off 2. Images from Finland”, reż. Jörn Donner). To kontynuacja filmu z 1971 i próba ukazania ogromnych zmian, które miały miejsce w Finlandii w ciągu ostatniego półwiecza. W centrum tej subiektywnej i egocentrycznej opowieści jest sam twórca filmu, nestor fińskiej kinematografii, który poprzez liczne rozmowy z mieszkańcami próbuje sprawdzić czy w dzisiejszej Finlandii warto żyć, umierać i kochać.
Łącznie podczas festiwalu, zobaczymy 247 filmów, które wezmą udział w czterech równorzędnych konkursach: dokumentalnym, krótkometrażowym, DocFilmMusic i polskim. Wszystkie filmy mają też szansę na nagrodę publiczności i nagrodę studentów. Sprzedaż biletów na festiwalowe pokazy ruszy już 10 maja. Sam festiwal potrwa od 26 maja do 2 czerwca.

Jak odróżnić alergie od przeziębienia?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski