Najlepsze polskie filmy zobaczymy na Festiwalu Polskich...

Najlepsze polskie filmy zobaczymy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Urszula Wolak

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Poznaliśmy tytuły filmów, które powalczą w Konkursie Głównym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Do konkursu zakwalifikowało się 16 dzieł. W walce o Zło­te Lwy 2018 staną m.in. Wojciech Smarzowski („Kler”), Agnieszka Smo­czyńska („Fuga”), Marek Koterski („7 uczuć”), Małgorzata Szumowska („Twarz”) i Paweł Pawlikowski („Zimna wojna”).
Szesnaście fabularnych filmów pełnometrażowych zakwalifikowało się do Konkursu Głównego 43. FPFF. Będą one rywalizować o Złote Lwy i Srebrne Lwy oraz o pozostałe nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W Konkursie Inne Spojrzenie, w którym przyznawany jest Złoty Pazur, znalazło się osiem filmów.

W Konkursie Głównym są dwa pełnometrażowe debiuty reżyserskie i trzy drugie filmy twórców. W Innym Spojrzeniu – sześć debiutów i dwa drugie filmy. Siedem filmów z Konkursu Głównego i jeden z Innego Spojrzenia będzie miało polską premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Spośród wszystkich zakwalifikowanych filmów, tylko trzy – „Zimna wojna”, „Twarz” i „Pewnego razu w listopadzie” – można było już oglądać w kinach. Do najbardziej wyczekiwanych z pewnością można zaliczyć kontrowersyjny „Kler” Wojciecha Smarzowskiego czy „Fugę” Agnieszki Smo­czyń­skiej, docenioną już na zagranicznych festiwalach.

„Kler”, jak piszą dystrybutorzy, to obraz kościoła katolickiego oglądanego „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Sma­rzow­skiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.

– Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia – twierdzą twórcy.

W Gdyni zobaczymy również nowe dzieła Kingi Dębskiej, Krzysztofa Zanussiego, Jana Jakuba Kolskiego oraz Marka Koterskiego.
Warto również śledzić zmagania twórców, których dzieła powalczą w konkursie Inne Spojrzenie. Są to: „53 wojny” Ewy Bukowskiej (debiut), „Dzień czekolady” Jacka Piotra Bławuta (debiut), „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa, Raúla de la Fuente’a (debiut), „Moja polska dziewczyna” Ewy Banaszkiewicz, Mateusza Dym­ka (debiut), „Monument”, Jagody Szelc (drugi film), „Nie zostawiaj mnie” Grzegorza Lewandowskiego (drugi film, premiera), „Nina” Olgi Chajdas (debiut) i „Okna, okna” Wojciecha Solarz (debiut).
43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach od 17 do 22 września. Od dziś można już kupować karnety na projekcje.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo