Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze pasma górskie Małopolski. Już jutro mapa Tatr

(DMA)
Na małopolskich szlakach. Gdzie w Tatrach śpią rycerze? Czy Rysy są najwyższym szczytem Polski? Skąd wzięła się nazwa Kasprowego Wierchu i Świnicy? O tym wszystkim w naszej wakacyjnej kolekcji „Najpiękniejsze pasma górskie Małopolski”. Już jutro pierwsza mapa - Tatry.

„Tatry! zawołałem, w dziecinném uniesieniu, w zdumieniu, w radości, Bóg wie w jakich uczuciach. Byłem już na wysokości zamku Czorsztyńskiego, i w rzeczy saméj miałem Tatry przed sobą w całéj ich okazałości” - tak wyglądało pierwsze spotkanie Seweryna Goszczyńskiego, pisarza i poety, z potężnym wałem postrzępionych nagich szczytów.

Działo się to 28 kwietnia 1832 roku. Efektem tego zauroczenia był m.in. „Dziennik podróży do Tatrów”, jedna z pierwszych biblii turystów udających się na Podhale oraz w owiane legendami tajemnicze góry. Za „ojca tatrzańskiej turystyki” uchodzi jednak Stanisław Staszic, który przemierzał górskie ścieżki w latach 1803-1805. Efektem tych wędrówek, było m.in. dzieło „O zie- miorództwie Karpatów”.

Z biegiem lat Tatry stają się coraz bardziej modne, uzależniają, są jak narkotyk. Ich ogrom, urok, ale i posępność, mają wpływ na prozę i poezję, malarstwo i muzykę. Lista tych, którzy im ulegli jest niezwykle długa - Seweryn Goszczyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Stanisław Nędza-Kubiniec, Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz, Wojciech Kilar, Stanisław Witkiewicz...

Geografowie dzielą Tatry na Wysokie, Zachodnie i Bielskie (w całości na Słowacji). Najwyższe pasmo w Karpatach zajmuje 785 km kwadratowych, z tego 175 km kw. po stronie polskiej.

Objęte są ochroną przez ustanowienie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Można je zwiedzać, ale tylko korzystając z wytyczonych szlaków turystycznych (275 km). Turyści, a każdego roku jest ich parę milionów, najczęściej wybierają się nad Morskie Oko, na Giewont, Kasprowy Wierch, a także do dolin Kościeliskiej i Chochołowskiej.

A już w przyszłym tygodniu (we wtorek 12 lipca) kolejna mapa z naszej wakacyjnej kolekcji - Gorce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski