Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszy Ogród Botaniczny w Polsce świętował swoje 240-lecie. Nie zabrakło okazałych prezentów

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Ogród Botaniczny w Krakowie ma już 240 lat.
Ogród Botaniczny w Krakowie ma już 240 lat. Adam Wojnar
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w sobotę, 23 września, świętował 240-lecie. To najstarszy taki ogród w Polsce. Z okazji święta odbyła się sesja jubileuszowa poświęcona historii, modernizacji, współpracy naukowej i przyszłości Ogrodu Botanicznego UJ. Był też czas na zwiedzanie placówki.

Przedstawiciele 23 ogrodów botanicznych i arboretów z całej Polski, władze uczelni, miasta i instytucji związanych z ochroną środowiska zebrali się 23 września na zaproszenie pracowników i dyrektora Ogrodu Botanicznego UJ prof. Michała Węgrzyna w auli Collegium Novum UJ, aby uczestniczyć w sesji naukowej, która rozpoczyna obchody jubileuszu najstarszego ogrodu botanicznego w naszym kraju.

- Jubileusz Ogrodu Botanicznego UJ przypada w przededniu rozpoczęcia 660. roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest to warte podkreślenia, że tradycje badań botanicznych są o wiele starsze niż sam ogród. Jednak trudno sobie wyobrazić naszą uczelnię bez ogrodu botanicznego – mówił otwierający spotkanie rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Zaznaczył także, że Ogród Botaniczny UJ jest ważny nie tylko ze względu na prowadzone tu badania naukowe, ale jest to również miejsce ważne dla całego Krakowa. Prof. Jacek Popiel podkreślał fakt, że w ostatnich latach w ogrodzie wykonane zostały poważne inwestycje i modernizacje, a stało się to zgodnie z nową wizją funkcjonowania tego miejsca. O sukcesie tej nowej koncepcji, świadczą tłumy odwiedzających nie tylko sam ogród, ale także uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych.

Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa, stwierdziła, że Ogród Botaniczny UJ od ponad 200 lat trwa, inspiruje swym pięknem, a jednocześnie stale się zmienia. - Jest to oaza spokoju w samym sercu Krakowa, a także miejsce inspirujące do działalności artystycznej – mówiła.

Wśród wielu prezentów, które spłynęły na ręce dyrektora OB UJ prof. Michała Węgrzyna, znalazły się m.in. rzadkie gatunki roślin, które przysłużą się w realizacji ambitnego celu odtworzenia kolekcji 10 tysięcy eksponatów, które przed laty zasiedlały przestrzeń ogrodu.

Wmurowano akt erekcyjny Krakowskiego Centrum Muzyki w Cichym Kąciku.

Wmurowano akt erekcyjny Krakowskiego Centrum Muzyki. Jest sz...

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Gabinetem Historii Naturalnej założone zostały w 1783 r., w okresie reformy uczelni przeprowadzonej przez Komisję Edukacji Narodowej, jako zakłady pomocnicze Katedry Chemii i Historii Naturalnej.

Ogród powstał w miejscu dawnej posiadłości Czartoryskich, gdzie stał parterowy pałac z ok. 1600 r. wraz z ogrodem o geometrycznym układzie kompozycyjnym, o powierzchni ok. 2,4 ha. W południowej części znajdowała się sadzawka utworzona z przekształconego starorzecza Wisły, zachowana do dzisiejszego dnia.

W latach 1786-1787 wybudowano dwie pierwsze szklarnie - tropikalną i chłodną, przylegające do pałacu. Pod koniec XVIII w. zbiory wzrosły do ok. 3 tys. okazów. W 1792 r., po przebudowie pałacu oddano do użytku Obserwatorium Astronomiczne założone przez Jana Śniadeckiego (1756-1830), profesora matematyki i astronomii (po wyprowadzeniu się astronomów budynek uzyskał nazwę Collegium Śniadeckiego UJ - obecnie jest to siedziba Instytutu Botaniki UJ).

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jest obecnie najstarszy w Polsce. Od ponad dwustu lat odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz "żywe muzeum" flory świata odwiedzane co roku przez tysiące osób.

W krakowskim Ogrodzie Botanicznym można znaleźć wiele interesujących, starych okazów roślin. Najokazalszym jest tzw. "Dąb jagielloński" - dąb szypułkowy, którego wiek wynosi ok. 260 lat. W podobnym wieku są dwa "Derenie Śniadeckiego", pod którymi przechodzą zwiedzający kiedy przemieszczają się główną alejką. Na dziedzińcu Collegium Śniadeckiego, od strony ulicy Kopernika, stoi najstarsza polska robinia akacjowa.

Ponad 150-letnie sagowce można znaleźć w szklarni Jubileuszowej, ponad 170 lat ma także palma (daktylowiec kanaryjski) dominująca w wyższej części szklarni zimowej w kompleksie Victoria.

Dlaczego komary są pożyteczne?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Najstarszy Ogród Botaniczny w Polsce świętował swoje 240-lecie. Nie zabrakło okazałych prezentów - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski