MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Najtrudniejszy pierwszy krok" wykonany

Redakcja
Orkiestra Dęta OSP w Głogoczowie Fot. Archiwum
Orkiestra Dęta OSP w Głogoczowie Fot. Archiwum
KULTURA. Orkiestra Dęta OSP w Głogoczowie nagrała swą debiutancką płytę.

Orkiestra Dęta OSP w Głogoczowie Fot. Archiwum

Pierwsze Towarzystwo Straży Ogniowej ludność gminy Głogoczów utworzyła na zebraniu w październiku 1890 r. Jego założycielem był ówczesny naczelnik gminy Józef Sikora, liczyło ono na początku 29 członków. Prawie 105 lat później, we wrześniu 1995 r., staraniem sołtysa 2,6-tysięcznego Głogoczowa Jana Kantora oraz Czesława Wierzby, przy tutejszej OSP zawiązano Orkiestrę Dętą, której pierwszym kapelmistrzem został Zygmunt Rozum. Pieniądze na instrumenty pozyskano od sponsorów z Głogoczowa, z Zarządu Wojewódzkiego Związku Straży Pożarnych w Krakowie oraz Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach; znaczne środki na ten cel przeznaczono także z funduszy jednostki.

Debiut orkiestry odbył się rok później i od tamtej pory orkiestra uświetnia wszystkie uroczystości strażackie: przemarsze, msze, wesela, pogrzeby, zebrania i festyny. Duży entuzjazm i zaangażowanie strażaków-muzyków zaowocowało już trzy lata później zajęciem pierwszego miejsca na XXIII Festiwalu Orkiestr Dętych w Biórkowie Wielkim.

Przez pierwsze 10 lat kapelmistrzem był Zygmunt Rozum, od roku 2005 do 2010 funkcję tę pełnił Jacek Włodarczyk, obecnie zaś, od niespełna roku, jest nim doskonale znany w regionie Józef Maniecki. - Orkiestra systematycznie się szkoli - opowiada jej kierownik, 52-letni Jan Kantor, człowiek od początku związany z zespołem na dobre i na złe. - Występujemy na festiwalach, bierzemy udział w uroczystościach kościelnych oraz państwowych w naszej miejscowości, gminie, w powiecie oraz przykładowo w Wadowicach - z okazji urodzin Jana Pawła II. Orkiestra działa dzięki sponsorom, a są nimi mieszkańcy Głogoczowa, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz magistrat w Myślenicach. Zdobyliśmy już całkiem sporo laurów na różnego rodzaju konkursach, przeglądach, żeby tylko wspomnieć tegoroczne III miejsce oraz wyróżnienie za najlepiej wykonany marsz w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Myślenicach. A były także przedtem laury w Małopolskich Konkursach Orkiestr Dętych, organizowanych m.in. w Niepołomicach, Szczurowej, Trzebuni i Myślenicach.

Orkiestra nagrała właśnie debiutancką płytę, noszącą tytuł "Najtrudniejszy pierwszy krok...". Prace nad nią trwały dwa miesiące, a nagrano ją w renomowanym sułkowickim Amadeusz Studio. Muzyków z Głogoczowa gościnnie wspomagali muzycy z Orkiestry Dętej OSP w Dobczycach. Na krążku znalazło się 17 godnych uwagi utworów, uświetniających ubiegłoroczne 15-lecie orkiestry, a jej sponsorem - oprócz głogoczowskiej jednostki OSP - jest m.in. Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach.

- Jestem w naszej orkiestrze od prawie 9 lat, jako tambormajorka, a ponadto gram na puzonie i śpiewam na nowej płycie - mówi 20-letnia Paulina Jamróz, mieszkająca i pracująca w Głogoczowie. - Zarówno ja, jak i moi koledzy cieszymy się, że mamy wreszcie swoją płytę. W końcu "Najważniejszy pierwszy krok..." zrobiliśmy pod kierunkiem wymagającego kapelmistrza.
Najtrudniej na rozmowę namówić kapelmistrza zespołu, prowadzącego kolejną próbę w ciasnej świetlicy OSP; w końcu jednak lakonicznie mówi: - Jestem z nich dumny. Tak samo jak z Orkiestry OSP Dobczyce. Członkowie obydwu orkiestr wykonali ogromną pracę w ciągu roku, a przede wszystkim przy nagraniu płyty, za co im bardzo serdecznie dziękuję i gratuluję. Podziękowania należą się również dla ich rodzin oraz sympatii za cierpliwość, zrozumienie i pomoc w realizacji celów. Myślę, że to nie jest ostatnia płyta ambitnej orkiestry z Głogoczowa.

Kierownik orkiestry Jan Kantor zdaje sobie doskonale sprawę, iż blisko 30-osobowy zespół, który w większości tworzą uczniowie i studenci, musi ćwiczyć w lepszych warunkach. - Jestem w zarządzie Lokalnej Grupy Działania Między Dalinem a Gościbią; złożyliśmy tam projekt na remont świetlicy. Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać 25 tys. zł na to zadanie. Warto bowiem inwestować w zespół, w którym grają całe rodziny, żeby tylko wspomnieć Marcina Górszczaka z synem Krzysztofem i 7-letnią córką Małgosią, Czesława Wierzbę z synem Dawidem, Andrzeja Sikorę z synem Bartkiem, rodzeństwa Anetę i Małgosię Łężniaków oraz Paulinę, Piotra i Pawła Jamrozów. Wraz ze mną gra również moja córka Justyna.

(ADOM)

Skład orkiestry, która nagrała płytę:

kapelmistrz Józef Maniecki, tuba II Jan Kantor (kierownik orkiestry), Dariusz Baran; bęben Czesław Wierzba, flet: Natalia Suder, Sabina Tylek, Renata Piwowarczyk; klarnet Tadeusz Szlachetka, Barbara Łężniak, Małgorzata Łężniak, Piotr Ładyga; perkusja Jakub Miarczyński, puzon: Anna Baran, Dawid Wierzba, Paulina Jamróz, Monika Maniecka, Józef Maniecki, sax alt Justyna Kantor, Monika Pudlik, sax tenor Jakub Ładyga, Konrad Zabdyr, talerze: Paweł Zamróz, tenor Robert Zapała, Piotr Jamróz, Marcin Górszczak, trąbka: Karol Bujas (zastępca kierownika), Paweł Ciaputa, Wiesław Mucha, Grzegorz Kruk, Aneta Łężniak, Krzysztof Górszczak, Jan Sikora, Krzysztof Krawczyk, Maciej Ślęczka, Kamil Kasprzyk, Mateusz Maniecki, trójkąt Małgorzata Górszczak, Paweł Zamróz, tuba I Paweł Holewa, werbel Sylwia Szlachetka, Ryszard Pulchny, alt Andrzej Sikora, Bartłomiej Sikora; wokal: Jan Kantor, Józef Maniecki (utwór Gaude Mater Polonia), Justyna Kantor, Monika Maniecka, Jan Kantor, Czesław Wierzba, Józef Maniecki (Barka), Paulina Jamróz, Józef Maniecki, Piotr Jamróz, Paweł Ciaputa (Wspomnienia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski