Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narciarski kurort

PS
Już w przyszłym roku w Wieliczce ma zostać uruchomiony ośrodek narciarski z prawdziwego zdarzenia. Na stoku pod Baranem pojawi się nowoczesny wyciąg oraz stacja obsługi ruchu narciarskiego i turystycznego. Budynek łączył będzie w sobie funkcje turystyczne i gastronomiczne.

   Koncepcja stacji opracowana została w krakowskim biurze projektowym Aarcada. Część rekreacyjna obiektu obejmuje cztery wyciągi narciarskie - dwa dla dorosłych i dwa krótsze dla dzieci oraz tor wózkowy na okres letni, z funkcją mechanicznego transportu wózka zjazdowego do góry. Stok zjazdowy dla narciarzy (wysokość wzniesienia - 90 m) będzie zimą sztucznie naśnieżany oraz oświetlany. Z kolei na szczycie wzniesienia zbudowany zostanie budynek obsługi narciarskiej i obsługi ruchu turystycznego. Obiekt o spokojnej, regularnej formie architektonicznej zaprojektowany został jako tarasowy-trzykondygnacyjny, jednak nad poziom gruntu wystawać będą tylko dwie kondygnacje. Na najniższym poziomie znajdą się pomieszczenia zarządu, duży węzeł sanitarny służący korzystającym ze stoku, oraz typowo turystyczna szybka gastronomia (m.in. palenisko z grillem). Tam także znajdzie się rzecz nieodzowna - sklepik narciarski, gdzie można będzie przejrzeć i sprawdzić swój sprzęt, nasmarować narty, zasięgnąć porady, kupić potrzebne narciarzom rzeczy. Poziom wyższy zajmie całonocna restauracja "Panorama" o wysokim standardzie. Elewacja na tym poziomie będzie przeszklona, dzięki czemu z restauracji roztaczać się będzie wspaniała panorama bliższej i dalszej okolicy. Goście restauracji siedząc przy stolikach będą mogli oglądać widok leżącej poniżej Wieliczki, Wisły oraz Nowej Huty łącznie z placem Centralnym. Ostatni poziom budynku przeznaczony został na częściowo zadaszony taras, na którym znajdzie się mniejsza restauracja z parasolami i miejscami do opalania. Powierzchnia obiektu to 1 tys. m kwadratowych, a umieszczone w nim restauracje będą mogły przyjąć jednorazowo 250 osób. Budynek wzniesiony zostanie z naturalnego kamienia i zwieńczony szklaną elewacją. Obiekt będzie czynny zarówno zimą, jak i latem. W okresie letnim turystów przyciągać mają tor wózkowy, miejsca do opalania oraz atrakcyjna panorama okolicy.

   - Program architektoniczny stacji nie naśladuje żadnego innego obiektu. Chcieliśmy, aby przypominał pryzmę kamieni ułożoną na szczycie góry, swoisty bastion górujący nad okolicą - mówi Piotr Gajewski, główny projektant stacji. - Inwestor chciał, by był to dobry, nowoczesny budynek, nie chciał natomiast, by była to realizacja typowa - wzorowana na architekturze ludowej czy górskiej. W przypadku stacji inwestor bardziej zainteresowany był formą architektoniczną niż funkcją, co przyznam, jest dość rzadkie - dodaje. Projektanci przy pracy brali w pewnym stopniu pod uwagę stację kolejki linowej na Kasprowy Wierch - kamienną, regularną budowlę. Niemniej ostatecznie brak w wielickiej stacji tak bezpośrednich odniesień. - Obiekt ma przypominać wypchnięty ku górze kamienny górotwór zakończony kryształem soli - szkłem - wyjaśnia Ryszard Szpila, współprojektant. Nocą, oświetlony, będzie górującym na wysokości światełkiem. Pomysł został doceniony przez fachowców. Uzyskał nominację do nagrody Projekt Roku 2004 przyznawanej przez krakowski oddział SARP.
   Dolna stacja wyciągu oddalona będzie o 300 m od wielickiego rynku. Założeniem projektantów było, aby turyści i mieszkańcy Krakowa przyjeżdżali do Wieliczki pociągiem lub minibusem, a następnie piechotą docierali z rynku pod wyciąg. Parkingi samochodowe na 200 miejsc (także dla autokarów) przewidziane zostały w okolicach górnej stacji. W ten sposób obiekt dostępny będzie dla wszystkich - i pieszych, i zmotoryzowanych, a umieszczenie parkingów poza miastem nie obciąży sieci drogowej Wieliczki. Intencją inwestora i projektantów jest to, aby z ośrodka korzystali także zwiedzający wielicką kopalnię. - Na pewno miło będzie po paru godzinach spędzonych pod ziemią wyjechać na stok i stamtąd spojrzeć na szeroką i urzekającą panoramę Pogórza Wielickiego - mówi Piotr Gajewski. Inwestor liczy się z możliwością wprowadzenia w przyszłości miejsc noclegowych przy niewielkiej rozbudowie stacji. Głównie jednak obiekt przeznaczony będzie dla mieszkańców i turystów z Krakowa, wziąwszy pod uwagę, że dojazd stamtąd będzie coraz lepszy. Atutem ma być także restauracja o dobrym standardzie.
   Projekt założenia stacji narciarskiej został w Wieliczce przyjęty dość pozytywnie. Inwestycja jest aktualnie na etapie uzyskiwania decyzji o zagospodarowaniu terenu. W planach inwestora jest rozpoczęcie budowy wiosną przyszłego roku i zakończenie jej w październiku-listopadzie, tak by stacja rozpoczęła działanie wraz z nastaniem sezonu zimowego. Być może zatem już w przyszłym roku będziemy mogli pojeździć na nartach w Wieliczce. Wieliczka narciarskim kurortem? Dlaczego nie...
(PS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski