(frap)
Maryna Gąsienica Daniel
Maryna Gąsienica Daniel Pawel Relikowski / Polska Press
Narciarstwo alpejskie. Maryna Gąsienica Daniel zajęła 19. miejsce w zawodach Pucharu Świata w austriackim Semmering. To jeden z jej najlepszych wyników w karierze. Po raz pierwszy zdobyła punkty PŚ w slalomie gigancie, swojej koronnej konkurencji. Wygrała Słowaczka Petra Vlhova.

Shiffrin, Hirscher i Maryna Gąsienica Daniel. Polka w świetnym towarzystwie. Czas wejść z wynikami na nowy poziom

Do tej pory Gąsienica Daniel w PŚ punktowała cztery razy: dwukrotnie w kombinacji alpejskiej i dwukrotnie w rzadko rozgrywanych slalomach równoległych (rok temu w Courchevel zajęła 17. lokatę, ostatnio była 28. w Sankt Mortiz). Teraz po raz pierwszy w karierze wjechała do „30” w swojej koronnej konkurencji.

Na tak dobry wynik zapowiadało się już od dłuższego czasu. W połowie grudnia we włoskim Andalo Paganella Polka odniosła dwa zwycięstwa w gigantach Pucharu Europy, to były jej pierwsze triumfy w zawodach tej rangi. Udane starty przyniosły konkretny efekt – niższy numer startowy w PŚ. Gąsienica Daniel jechała jako 33., wciąż daleko od czołówki, ale jednak po mniej zniszczonej trasie.

24-letnia alpejka z zakopiańskich Krzeptówek po pierwszym przejeździe była 25., do najszybszej zawodniczki, liderki PŚ Mikaeli Shiffrin, traciła 1.56 sek. Duży potencjał pokazała też w drugim przejeździe – ukończyła go z 12. czasem. Pokonała trasę w nim trasę zaledwie 0,06 sek. wolniej od Shiffrin, która jednak nie pokazała swojej twarzy dominatorki. Amerykankę, wielką gwiazdę narciarstwa, pokonały trudne warunki – trasa była nierówna, a śnieg miękki – i wylądowała na 5. miejscu.

Najszybsza w dwóch przejazdach była Petra Vlhova. Słowaczka, wybitna specjalistka od slalomu, wygrała w gigancie pierwszy raz w życiu. Wyprzedziła Niemkę Viktorię Rebensburg i Francuzkę Tessę Worley.

Kolejne zawody PŚ w tej konkurencji w połowie stycznia we włoskim Kronplatz.

Materiał oryginalny: Narciarstwo alpejskie. Przełom? Bardzo udany start Maryny Gąsienicy Daniel w Pucharze Świata - Gazeta Krakowska