Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narcyz. Symbol ludzi zakochanych we własnym wizerunku

Grzegorz Tabasz
Urodziwe kwiaty stały się niesłusznie symbolem ludzi zakochanych we własnym wizerunku. To krzywdzące dla zasłużonej rośliny.

Grecy wierzyli, że przywraca pamięć. Wedle Homera przemienieni w świnie towarzysze Odyseusza odzyskali własną postać i pamięć, potraktowani specyfikiem sporządzonym z roślin podobnych do przebiśniegów i narcyzów. Kolejny mit? Nie!

W obydwu gatunkach wykryto substancję zwaną gelantaminą, stosowaną z powodzeniem do łagodzenia objawów choroby Alzheimera. Czyli, między innymi, utraty pamięci. Na Kaukazie, ojczyźnie przebiśniegów i narcyzów, sok z roślin wcierano chorym w czoło już długie wieki temu. Gelantamina spowalnia rozkład acetylocholiny w komórkach nerwowych.

Tym samym usprawnia przekazywanie informacji w mózgu i przywraca wspomnienia. Niestety, tylko łagodzi objawy. Dobre i tyle. Przynajmniej do czasu, aż zostaną wykryte rzeczywiste przyczyny choroby, na którą u nas cierpi ćwierć miliona osób. Niniejszym domagam się przywrócenia honoru narcyzowi, a kompleksowi brzydkich zachowań można nadać inną nazwę.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski