MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narkotyki nie są tabu

EKT
Będzie to jedna z form profilaktycznych działań w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii, przyjętego jednogłośnie przez Radę Miejską na ostatniej sesji. Do uchwalenia go zobligowała gminy ustawa wprowadzona w lipcu 2005 r.

Skawina

Gmina Skawina przystąpi do ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej "Bliżej siebie - dalej od narkotyków".

- Narkomania nie jest już tematem tabu. Dyrektorzy szkół nie wstydzą się otym mówić inie twierdzą już, że unich nie ma tego problemu. My musimy dołożyć wszelkich starań, aby go zminimalizować. Rozmawiamy zpolicją natemat możliwości sprowadzenia doKomisariatu Policji psa dowykrywania narkotyków ikontroli w____szkołach - poinformował burmistrz Skawiny Adam Najder.
Eugeniusz Zając, przewodniczący zarządu osiedla "Ogrody", poruszył sprawę działań edukacyjnych rodziców, często nieświadomych zagrożenia, jakie niesie narkomania. Małgorzata Kopeć, pełnomocnik burmistrza zajmująca się sprawami uzależnień wyjaśniała, że szkoleniami dla rodziców i nauczycieli, organizowanymi z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy, nie wszystkie szkoły wykazały zainteresowanie. Andrzej Bobula, przewodniczący Komisji Spraw Obywatelskich, mówił o znanych policji ogniskach w Skawinie, skąd rozprowadza się duże ilości narkotyków, bo w szkołach działają tylko pionki. Tą sprawą zajmuje się Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.
- Wprogramie pomija się rodzinę, awłaśnie odrodziców zależy ogromnie dużo, np. zgoda nakontrolę plecaków czy wykonanie testów dziecku. Jeszcze nie wszyscy rodzice zauważają problem narkotykowy - stwierdził Witold Grabiec, sołtys Woli Radziszowskiej i nauczyciel w wolańskiej Szkole Podstawowej.
Program zawiera zapisy o działaniach, jakie gmina podejmować będzie w szkołach (konkursy, warsztaty, treningi, promocja zdrowego stylu życia), przy współpracy różnych służb, np. policji i Straży Miejskiej. Będzie on wdrażany także poprzez różne imprezy, m.in. koncerty muzyków i spotkania z byłymi narkomanami. Wiele działań prewencyjnych podejmowano dotychczas, chociaż w większości były one związane z programem antyalkoholowym.
Jak zapowiedziała Małgorzata Kopeć, gmina będzie też prowadzić szeroką akcję informacyjną o możliwości pomocy osobom uzależnionym od narkotyków i ich rodzinom. W Punkcie Konsultacyjnym dla Rodzin w Kryzysie w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca w godz. od 16 do 20 dyżuruje specjalista ds. terapii uzależnień od narkotyków.
Nie wiadomo, jak duża grupa osób jest od nich uzależniona. - Łatwiej jest to ocenić wprzypadku pijących alkohol. Popierwsze, działania antyalkoholowe prowadzone są odlat, pozatym pijany człowiek jest rozpoznawalny ialkohol czuć. Oproblemach alkoholowych wrodzinie wiedzą sąsiedzi inajbliżsi. Natomiast ouzależnieniu odnarkotyków rodzice często dowiadują się, gdy ich dziecko kwalifikuje się doleczenia odwykowego iczęsto jest zbyt późno napomoc. Dlatego tak ważnajest profilaktyka już udzieci najmłodszych klas szkoły podstawowej, zgodnaz____powszechną zasadą: "lepiej zapobiegać niż leczyć" - mówią psychologowie.
Tekst i fot.: (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski